Farkasréti temető séta iskolai és turista csoportok számára Budapesten előzetes bejelentkezéssel
A temetősétákkal lehetőség nyílik csoportoknak, hogy megismerjék a Farkasréti temetőben nyugvó ismert emberek sírhelyeit. Buda legnagyobb kiterjedésű és legszebb fekvésű temetője a Farkasréti temető. Az utóbbi évtizedekben a tudományos és kulturális élet elhunyt nagyjainak jelentős részét ide temették.
A művészetek és a tudományok kiemelkedő képviselői a Művészparcellában és a Magyar Tudományos Akadémia parcelláiban kaptak díszsírhelyet. Az 1980-as években az egyik ravatalozót Makovecz Imre tervei szerint alakították ki. A főbejárati téren 2008 tavaszán felállították Veres Kálmán Griffmadár című alkotását, a távol nyugvók emlékhelyével. 2009 tavaszától a Budapesti Temetkezési Intézet lehetőséget teremt rá, hogy szervezett séták, rendhagyó tanórák keretében iskolai csoportok is felkereshessék a Farkasréti temetőt.
A leghíresebb itt nyugvó nagyjaink:
Bartók Béla, Kodály Zoltán; Illyés Gyula, Tóth Árpád, Pilinszky János, Szabó Magda; Bessenyei Ferenc, Ruttkai Éva; Kovács Margit, Makovecz Imre.
A Farkasréti temető története
A Farkasréti temető a főváros határában a legszebb fekvésű. Félkörben a budai hegyvidék lankás hegyoldalai védik barátságtalan légáramlatoktól, a Duna felé pedig innen olyan kilátás nyílik a szemlélőnek, amilyenhez hasonlót a világ kevés városában lehet találni írta a Vasárnapi Újság 1899-ben a néhány évvel korábban megnyitott temetőről. Buda legnagyobb kiterjedésű és legszebb fekvésű temetőjének megnyitására 1894-ben került sor. A kisebb sírkertek ekkorra ugyanis részben beteltek, részben közegészségügyi szempontból elavultakká váltak. Hamarosan nemcsak a Tabán-Krisztinavárosi és a vízivárosi, hanem már a tehermentesítésükre létrehozott németvölgyi temetőt is fokozatosan fel kellett számolni.
A Széchenyi-hegy lankás lejtőjén fekvő temető helyének kiválasztása annak idején sok vitát kavart. Gyönyörű fekvése egyszerre vált előnyére és hátrányára: sokan inkább üdülőterületnek, mintsem temetőnek kívánták volna hasznosítani. Mások még évtizedek múltán is attól tartottak, hogy az agyagos-kőzettörmelékes talajban átnedvesedéskor földcsuszamlás következhet be, esetleg talajvíz károsíthatja a sírokat.
A jóslatok ellenére a Farkasréti temető rövid időn belül Budapest egyik legnépszerűbb temetkezőhelyévé vált. Eredeti területét a főváros vezetése már 1914-ben kénytelen volt 20 holddal bővíteni a szomszédos telkek megvásárlásával. Így a Hóvirág utcai felső területtel együtt, a temető kiterjedése megközelítőleg elérte mai 72 holdas nagyságát.
A régi budai temetők teljes és végleges megszüntetése után a Tabáni és Németvölgyi temetők számos megőrizni kívánt sírját ide helyezték át. Egyre több nevezetes személy is temetkezett Farkasrétre, a sírokra számos kiváló műalkotás került. A századfordulótól egészen az 1920-as évek végéig folyamatosan épült az Érdi úti reprezentatív kriptasor.
Legnagyobb szabású építkezésként a bejárati tér kialakítása készült el 1938-ban Módos Ferenc és Krassói Virgil tervei szerint. Az épületegyütteshez templom, kálvária, harangtorony, új ravatalozó, árkádos kriptasor, valamint üzletsor, kerítés, fő- és mellékbejáratok tartoztak. Eredeti állapotukban csak néhány évig maradhattak fenn: a II. világháború alatt történt bombázások miatt az építmény jelentős része romba dőlt, illetve súlyosan megsérült.
A háború után a ravatalozót és az árkádos kriptasort helyreállították, az egykori temetőtemplom belső terét és tornyát pedig urnás temetkezések céljára hasznosították. (1977-ben a temető területén kívül épült fel a Mindenszentek plébániatemploma.) Ezekben az évtizedekben létesültek a kolumbáriumok és az új kriptasorok. A művészetek és a tudományok kiemelkedő képviselői a Művészparcellában és a Magyar Tudományos Akadémia parcelláiban kaptak díszsírhelyet.
Az 1980-as években átépítették a ravatalozót; ősi magyar motívumokkal díszített reprezentatív termét Makovecz Imre tervei szerint alakították ki. A főbejárati téren Horvay János Jó pásztor című, a II. világháborúban megsemmisült szobra helyén felállították Mészáros Mihály Főnixmadár című alkotását, a távol nyugvók emlékhelyével. Amerikai típusú sírkert létesült a 60-as parcellában, első sorában új díszsírhelyekkel. Elsőként Bartók Béla 1988-ban hazatért hamvait helyezték itt nyugalomra.
Mára a Farkasréti temető csaknem teljesen betelt, további bővítése csupán kis mértékben lehetséges. A temetőt mégsem lehet bezárni: kiváltására másik budai temető nincsen, s jellegzetes adottságai, szép földrajzi fekvése továbbra is kedvelt temetkezőhellyé teszik. Az utóbbi évtizedekben a kulturális élet elhunyt nagyjainak jelentős részét ide temették.
Megközelíthető:
A 8-as, az 53-as (Márton Áron téri gyalog bejáró, illetve Hóvirág u.), a 112-es autóbusszal (Bürök utcai gyalog bejáró), és az 59-es villamossal.
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
The Chef and the Butcher Restaurant Étterem Budapest
Éttermünk célja a jó értelemben vett vidéki konyha megteremtése. Minőségében, frissességben, otthonos hangulatában, minden a minőségi vendéglátás jegyében. A vidéki konyha számunkra a hagyományos ízeket jelenti, ezért az étlapon a szezonális fogások mellett mindig helyet kap pár közkedvelt, tradicionálisan ...
The Dog Bakery Budapest
Állatbarát kávézó sok finomsággal.
The Duchess Budapest
A londoni MKV designstúdió korszerű belsőépítészeti megoldásai azonnal elvarázsolnak, amint belépsz ebbe a titkos térbe. A neves mesterszakács, Wolfgang Puck pedig olyan gasztronómiai élményt álmodott meg, amely egyedülálló nem csak Budapesten, de Európában is. Kínálatunk azoknak szól, akik szeretik ...
The Pot Virágbolt és Kávézó Budapest
A The Pot nem egy szokványos kávézó, se nem egy szimpla virágbolt, hanem a kettő együttese. Nálunk a minőségi kávé mellett mindent megtalálsz ahhoz, hogy az otthonodat élő zöld kertté varázsolhasd!
Tokyo Japán Étterem Budapest
Futószalagos sushi étterem, ahol a minőség és a jóllakottság egyesül a jó hangulattal. Futószalagjainkon 50 különböző tradicionális ételt lehet megkóstolni a távol-kelet ízeiből, a hagyományos étkek mellé pedig hagyományos italokat is élvezhetünk. Gyermekek számára is van bőven választékunk.
Tom George Osteria Budapest
Autentikus olasz konyha, laza, kozmopolita hangulat, izgalmas stílus a belváros közepén. Kemencében sült pizzával, kézzel gyúrt házi tésztákkal, faszénen sült steakekkel fekete kagylóval ebédre vagy éppen vacsorára, legendás desszertekkel, népszerű koktélokkal, egyedi borkínálattal, esténként DJ muzsikával ...
Tom Yum Andrássy Thai Étterem Budapest
Az Andrássy úton várja a thai ételek kedvelőit a Tom Yum Andrássy Thai Étterem.
Tompa17 Kávézó Budapest
Kedves megálló könnyű ebédre, könyvért hazafelé, ébresztő kávéra, kulturális töltődésre, finom borokra.
Torockó Vendéglő Budapest
Választékunk főként magyaros ételekből áll, de étlapunkon megtalálható más nemzetek konyhájából egy kicsi ízelítő is. Folyamatosan figyeljük vendégeink kívánságait is, s ha mód van rá, étlapra tesszük kedvenc ételeiket.
Tosti Budapest
Melegszendvicseinket sok finomság (sajt, felvágott, zöldség, kence, hús) teszi ízletessé. Kínálunk kávét, limonádét, édességet is.
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!