Hegedű kiállítás a Zenetörténeti Múzeumban, 20. századi hegedűkészítő műhely és magyar mesterhegedűk
Az MTA BTK Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeuma hangszergyűjteményének egyik legértékesebb része a hegedűgyűjtemény, azon belül is a magyar hegedűkészítés fénykorából, a 20. század első feléből származó mesterhegedű gyűjtemény. Ezek a hangszerek európai viszonylatban is a legmagasabb szakmai színvonalat képviselik. 2014 januárjában a múzeum egy különleges értékű hegedűkészítő műhellyel gazdagodott, amelyet több mester használt folyamatosan a 19. század 2. felétől 2007-ig. Ezáltal lehetőségünk nyílt arra, hogy a hangszereket, azok előállításának helyszínét és egyben a hangszerkészítés folyamatát együtt mutassuk be.
Számos magyar műhely a hangszerkészítés mellett az utánpótlás nevelésére is nagy hangsúlyt fektetett. Ebből a szempontból egészen különleges volt Pilát Pál (1860–1931) cseh származású mester, ugyanis műhelyének folytonosságát a mai napig végigkövethetjük, immár a tanítványok negyedik generációja által.
Pilát a legjobb bécsi mestereknél tanult, majd Budapesten telepedett le. A Zeneakadémia megnyitása után annak tőszomszédságában, a Liszt Ferenc tér 10. szám alatt nyitott műhelyt. Halála után az üzletet az özvegye vitte tovább, majd 1957-ben, a tanítványok második generációjához tartozó Sáránszky Pálnak (1919–2000) adta át. Sáránszky a 20. század második felének meghatározó egyénisége a nagy előd szellemiségét a tanítványok révén a 21. századra is továbbörökítette. A Pilát-műhely berendezését eredeti formájában őrizte meg, még az agyonhasznált, ma már valóságos ereklyének számító munkaasztalt is megtartotta, amely egykoron a magyar hegedűkészítés legnagyobbjáé, Nemessányi Sámuelé (1837–1881) volt. A műhellyel szomszédos üzlethelység szessziós hangszertároló vitrinjei a második világháborúban bombatalálat következtében megsemmisültek. A megmaradt ajtószárny alapján Csepregi Sándor iparművész újratervezte a bútorokat, majd Schégerin István műbútorasztalos kivitelezte.
Sáránszky halála után Földesi Lajos hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, aki egyben Sáránszky tanítványa is volt, megvásárolta a mester hagyatékát. 2014 januárjában a műhelyberendezést és szerszámokat, az üzlet bútorait (lengőajtó, szecessziós vitrinek, fiókos szekrény, stb.), a hegedűrajzokat, Pilát és Sáránszky aranykoszorús mesterleveleit és okleveleit, hegedűművészek Pilátnak és Sáránszkynak dedikált fotóit a Zenetörténeti Múzeumnak ajándékozta.
Kiállításunk első termében az ajándékba kapott Pilát–Sáránszky műhely anyagából és a már korábban szerzeményezett hegedűkészítő szerszámokból egy komplett hegedűkészítő műhelyt rekonstruálunk. A falakra hegedűrajzok, Pilát aranykoszorús mesterlevele és a hegedűművészek dedikált fotói kerülnek. A műhelyben Nemessányi munkaasztalát, Sáránszky munkaasztalát és Pilát gyalupadját helyezzük el. Bemutatjuk a hegedűkészítéshez szükséges összes szerszámot, valamint a különféle sablonokat (tető, hát, csiga, f-nyílás, stb.), továbbá a hegedűkészítés valamennyi fázisát a kiválasztott faanyagtól a befejezésig. A műhely vitrines szekrényeit, amelyek eredetileg is vonós hangszerek kiállítására szolgáltak, a mai muzeológiai követelmények szerint ellátjuk megfelelő hangszertartókkal, világítással, biztonsági zárakkal. Ezekben a Múzeum hegedűgyűjteményéből mutatunk be válogatást. Az egyik szekrényben Pilát és tanítványainak, a másikban Pilát kortársainak hangszereit állítjuk ki. Egy sokfiókos szekrénnyel is rendelkezünk, ebben vonós hangszerek tartozékait helyezzük el: húrok, húrlábak, húrtartók, húrtartó gombok, fogólapok, kulcsok, hangtompítók, húrgépek, álltámaszok, a-sípok, gyanták, stb.
A második teremben a következő nemzedékek (Sáránszky, kortársai és tanítványai, 20. század második fele és 21. század eleje) munkáiból válogatunk. Ezeket a hangszereket magántulajdonból kölcsönözzük. A falakon hegedűrajzok, Sáránszky aranykoszorús mesterlevele és különféle oklevelei, valamint hegedűművészeket ábrázoló dedikált fotók kerülnek bemutatásra.
Forrás: A Múzeum honlapja
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Fogas Pizzéria Budapest
Eredeti olasz receptek alapján készült pizzákkal, tésztafélékkel és kávékülönlegességekkel várjuk szeretettel vendégeinket a Fogaskerekű Svábhegyi állomásánál, a Bajai Halászcsárda mellett.
Francesco Kávéház Budapest
Sütikkel, nagyon finom grill szendvicsekkel, házias ízekkel, barátságos árakkal vár mindenkit a Francesco Kávéház a Ferenc téren.
Franziska Budapest
Egészséges saláták, finom reformsütemények, smoothie, különleges teák, kávék, kellemes hangulat. Szeretettel várunk.
Free Gluténmentes Pékség Buda
Egy hely, ahol bármit választhatsz amit megkívánsz, ahol nem a sarokban lévő zacskós kenyeret kell hazavinned, ahol nincs tartósítva, amit megeszel, egy hely, amit nem allergia-boltnak hívnak, mert ez egy kézműves pékség neked, gluténmentesen.
Freeat - Mentes Vegán Bisztró Budapest
A heti menükben elsősorban jól ismert hagyományos fogásokat kóstolhatunk meg, ízletes, mentes kivitelben, házhoz szállítást is kérhetünk.
Frici Papa Kifőzdéje Budapest
Frici Papa Kifőzdéje a Király utca forgatagában, egyedi, házias, nagyanyáink főztjét idéző ízvilággal, ám alacsony árakkal, baráti légkörrel várja régi és új vendégeit. A frissensültek, főzelékek, pecsenyék és házi sütemények mellett a modem konyha készítményei is megtalálhatóak a naponta frissülő, ...
Friss n` Sült Önkiszolgáló Étterem Budapest
A tapasztalt munkatársaknak és a friss alapanyagoknak köszönhetően a Friss’n’Sült jelentősen felülmúlja a hagyományos önkiszolgáló éttermeket, miközben árai versenyképesek maradnak. Vendégeink választhatnak napi kínálatunkból, mely háromfajta menüből, napi ajánlatból és frissensült ételekből áll. ...
Full House Étterem Budapest
Hangulatos étterem, nyáron gyönyörű kerthelyiség, magyaros és nemzetközi konyha.
FÉM ARTS & CAFÉ BUDAPEST
A FÉM Arts & Café egyedisége ezekben rejlik: kortárs témák felvetése, a klasszikus és kísérletező színházi formák elegyének felhasználásával színpadra állítva, valamennyi színházi iskola képviselőjének közreműködésével, neves művészekkel, professzionális szcenikai feltételekkel, nézőbarát ...
Fågel by artizán Budapest
A Fågel svédül annyit tesz, „madár” - a névvel a különböző magvakra, gabonákra és a belőlük készülő kására utalnak. Kásáinkhoz kizárólag saját készítésű magvajainkat használjuk, melyeket meg is vásárolhattok üzleteinkben. Kásáink bio növényi tejjel készülnek. Finom italokat is kínálunk.
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!