Hangszerek Magyarországon a 18. század második felétől a 20. század második évtizedéig kiállítás
A Zenetörténeti Múzeum alapításától fogva gyűjti a Magyarországon fellelhető zenetörténeti tárgyi emlékeket, mindenek előtt a hangszereket, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és a zenei témájú érmeket. Jelen kiállításunk válogatás hangszergyűjteményünkből. A kiállítás koncepciójának megfelelően időrendi sorrendben, a 18. század közepétől a 20. század második évtizedéig kap betekintést a látogató a hangszerek változásaiba, fejlődésébe.
A magyar hangszerkészítők és hangszergyárak munkáit helyeztük előtérbe, mellettük több neves külföldi készítő is képviselteti magát egy–egy darabbal. A hangszereknek a Zenetudományi Intézet Zenetudományi Szakkönyvtárának gyűjteményéből válogatott kották, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapest Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményeiből kölcsönzött, és a 18–19. századi magyar zenei életben jelentős szerepet betöltő személyeket és a helyszíneket ábrázoló képzőművészeti alkotások adnak történeti hátteret.
Kiállításunk legkorábbi darabjai – az orgona, hárfa, klavichord, asztalzongora, viola da gamba és a vonósnégyes hangszerei – a 18. századból származó hangszerek, amelyek között egyaránt szerepelnek magyar és külföldi készítők munkái.
A 19. század első felét bemutató teremrészben a zongorák dominálnak, amelyek londoni, párizsi, bécsi és pesti műhelyekből származnak. A kor legjelentősebb pozsonyi és bécsi fafúvóskészítőit egy–egy értékes fuvola vagy oboa képviseli. Láthatók még szép kivitelű gitárok és hegedűk, amelyek a zongorához hasonlóan a polgárság körében különösen kedvelt hangszerek voltak. Szerepel itt még egy különleges kottatartó, a szextett-asztal, amelyet a budapesti Iparművészeti Múzeum kölcsönzött a kiállításra.
A kiállítás harmadik egységében neves magyar hegedűkészítő-műhelyek munkái reprezentálják a magyar hegedűkészítés folytonosságát, de képviselteti magát a 19. század legjelentősebb hazai zongorakészítője, Beregszászy Lajos is. Az itt bemutatott fúvós hangszerek többsége a sokféle hangszertípust gyártó, ám magas színvonalú tömeggyártásra berendezkedett császári és királyi udvari hangszergyárak termékei.
Kiemelt helyet szenteltünk a hungarikumnak tekinthető hangszereknek, a cimbalomnak, amelyet zenekari hangszerként elsőként Erkel Ferenc használt, valamint a tárogatónak.
A kiállításban ugyanitt képzőművészeti alkotásokkal és hangszerekkel hívjuk fel a figyelmet az Erkel Ferenc nevéhez köthető nemzeti operának a 19. századi magyarországi zeneéletben játszott jelentős szerepére.
Rendezte: BARANYI Anna
Közreműködők: GERŐ Péter, GOMBOS László, MÉSZÁROS Ágnes
Restaurátorok, hangszerészek:
ALBERT Miklós, ANDRÉKA Gábor, ANDRIK István, BALOGH Miklós, DOLMÁNYOS Krisztina,
FABÓK Balázs, FARKAS Csilla, FÓRIS Gergely, GERŐ Péter, HARMATI Gyula, HERNÁDI György,
JUHÁSZNÉ SZABÓ Zsuzsanna, GULYÁS Csilla, MÁCSAI János, TASI Tamás, TOMBOR Krisztián, T. BRUDER Katalin
Forrás: A Múzeum honlapja
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Bécsiszelet Vendéglő Budapest István utca
Hangulatos étterem, ahol a betérő vendégek mindig barátságos fogadtatásban részesülhetnek és családias hangulatban fogyaszthatják el a fogásokat.Széles és bőséges ételválaszték kizárólag minőségi és friss alapanyagokból.
Bécsiszelet Vendéglő Király utca Budapest
Mit szólna egy óriás bécsi szelethez, ami lelóg a tányérról és biztosan borjúhúsból van? A Bécsiszelet Vendéglő Király utcai éttermében megkóstolhatja.
Bécsiszelet Étterem - Bod Péter utca Budapest
Mit szólna egy óriás bécsi szelethez, ami lelóg a tányérról és biztosan borjúhúsból van? A Bécsiszelet Étterem Bod Péter utcai vendéglőjében megkóstolhatja.
Bécsiszelet Étterem - Dereglye utca Budapest
Mit szólna egy óriás bécsi szelethez, ami lelóg a tányérról és biztosan borjúhúsból van? A Bécsiszelet Étterem Dereglye utcai vendéglőjében megkóstolhatja.
Bécsiszelet Étterem Margit körút Budapest
Mit szólna egy óriás bécsi szelethez, ami lelóg a tányérról és biztosan borjúhúsból van? A Bécsiszelet Étterem Margit körúti vendéglőjében megkóstolhatja.
Bújdosó Székely Vendéglő Budapest
Finom székely ételek, jó sörök, kellemes zene és kikapcsolódás szép környezetben. Mindezt megtalálja a Bújdosó Székely Vendéglőben.
Búsuló Juhász Étterem Budapest
Éttermünk egyszerre kínálja a magyar konyha kedvelt ételeit és séfünk kreációit. Borlapunkon azon borászok boraiból igyekszünk válogatni, akikek borkészítési filozófiáját magunkénak érezzük. Megújult környezetben, mérsékelt árakon, budapesti panorámával és terasszal,jó ízű ételekkel és profi szervizzel ...
Bőségtál Étterem Lurdy ház
A Lurdy Ház első emeletén működő Bőségtál Étterem házias, magyaros ételekkel, gyrosszal, desszertekkel, változatos menü ajánlattal, baráti árakkal várja kedves vendégeit.
CONI Bar & Brunch Budapest
Reggeliző és brunch étterem, ahol kiadós angol reggeli vagy egy klasszikus tojásétel mellett kávékkal, forró italokkal, habkönnyű palacsintákkal és más finom ételekkel indíthatjátok a napot.
CUPP Pizza&Burger&Grill Budapest
Helyben készült nápolyi típusú pizzák, hamburgerek, grill ételek, házi sütemények és isteni kávé várja a vendégeinket. Gyere be és próbáld ki. A CUPPogás garantált.
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!