Hangszerek Magyarországon a 18. század második felétől a 20. század második évtizedéig kiállítás
A Zenetörténeti Múzeum alapításától fogva gyűjti a Magyarországon fellelhető zenetörténeti tárgyi emlékeket, mindenek előtt a hangszereket, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és a zenei témájú érmeket. Jelen kiállításunk válogatás hangszergyűjteményünkből. A kiállítás koncepciójának megfelelően időrendi sorrendben, a 18. század közepétől a 20. század második évtizedéig kap betekintést a látogató a hangszerek változásaiba, fejlődésébe.
A magyar hangszerkészítők és hangszergyárak munkáit helyeztük előtérbe, mellettük több neves külföldi készítő is képviselteti magát egy–egy darabbal. A hangszereknek a Zenetudományi Intézet Zenetudományi Szakkönyvtárának gyűjteményéből válogatott kották, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapest Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményeiből kölcsönzött, és a 18–19. századi magyar zenei életben jelentős szerepet betöltő személyeket és a helyszíneket ábrázoló képzőművészeti alkotások adnak történeti hátteret.
Kiállításunk legkorábbi darabjai – az orgona, hárfa, klavichord, asztalzongora, viola da gamba és a vonósnégyes hangszerei – a 18. századból származó hangszerek, amelyek között egyaránt szerepelnek magyar és külföldi készítők munkái.
A 19. század első felét bemutató teremrészben a zongorák dominálnak, amelyek londoni, párizsi, bécsi és pesti műhelyekből származnak. A kor legjelentősebb pozsonyi és bécsi fafúvóskészítőit egy–egy értékes fuvola vagy oboa képviseli. Láthatók még szép kivitelű gitárok és hegedűk, amelyek a zongorához hasonlóan a polgárság körében különösen kedvelt hangszerek voltak. Szerepel itt még egy különleges kottatartó, a szextett-asztal, amelyet a budapesti Iparművészeti Múzeum kölcsönzött a kiállításra.
A kiállítás harmadik egységében neves magyar hegedűkészítő-műhelyek munkái reprezentálják a magyar hegedűkészítés folytonosságát, de képviselteti magát a 19. század legjelentősebb hazai zongorakészítője, Beregszászy Lajos is. Az itt bemutatott fúvós hangszerek többsége a sokféle hangszertípust gyártó, ám magas színvonalú tömeggyártásra berendezkedett császári és királyi udvari hangszergyárak termékei.
Kiemelt helyet szenteltünk a hungarikumnak tekinthető hangszereknek, a cimbalomnak, amelyet zenekari hangszerként elsőként Erkel Ferenc használt, valamint a tárogatónak.
A kiállításban ugyanitt képzőművészeti alkotásokkal és hangszerekkel hívjuk fel a figyelmet az Erkel Ferenc nevéhez köthető nemzeti operának a 19. századi magyarországi zeneéletben játszott jelentős szerepére.
Rendezte: BARANYI Anna
Közreműködők: GERŐ Péter, GOMBOS László, MÉSZÁROS Ágnes
Restaurátorok, hangszerészek:
ALBERT Miklós, ANDRÉKA Gábor, ANDRIK István, BALOGH Miklós, DOLMÁNYOS Krisztina,
FABÓK Balázs, FARKAS Csilla, FÓRIS Gergely, GERŐ Péter, HARMATI Gyula, HERNÁDI György,
JUHÁSZNÉ SZABÓ Zsuzsanna, GULYÁS Csilla, MÁCSAI János, TASI Tamás, TOMBOR Krisztián, T. BRUDER Katalin
Forrás: A Múzeum honlapja
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Csarnok Vendéglő Budapest
Nagymamáink főztje a legfinomabb. Mi megpróbáljuk utána csinálni: magyarosan, zamatosan.
Csevapivo Étterem Budapest
Egy szelet Balkán, ahogyan mi készítjük. A Csevapivoban tehát helye van azoknak, akik – hozzánk hasonlóan – részei a délszláv kultúrának, ők, reméljük, hogy egy darabka otthont is találnak majd nálunk. De szeretettel várjuk azokat a vendégeket is, akik most ismerkednének meg a Balkán ízeivel vagy ...
Csicseri Étterem Budapest
Egyszerű, egészséges ételek, frissen préselt italok és aperitivek helyben fogyasztásra vagy elvitelre.
Csili Étterem Budapest
A Csili étterem a 20. kerületi Csili Művelődési Központban várja vendégeit. 140 vendég befogadására alkalmas, és hozzá tartozik egy tágas, fedett grillterasz is.
Csillaghegyi Megálló Budapest
A hely, ahol jó megpihenni, egy finom kávé, tea, süti mellett, reggelizni, uzsonnázni, beszélgetni, feltöltődni.
Csülök Csárda Budapest
A Berzsenyi utcai Csülök csárda már Kalota Béla óta őrzi nevét. Az épület jellegzetessége, a hordó forma még mindig látható a bejáratnál.Csülök-özön a nyolcadik kerületi Csülök Csárdában, a Keleti Pályaudvar és a II. János Pál pápa tér szomszédságában.
Csülök Vendéglő Budapest
A Csülök Vendéglő - nevéhez illően - elsősorban a tradicionális magyar konyha ízeit kínálja. Étlapjukon megtalálhatók a szárnyas, sertés, marha és hal ételek, melyek közül vendégeink által leginkább kedvelt finomságok a Csülök pékné módra, a sztrapacska, valamint a Jókai bableves. Az étteremben 3 ...
Cucina Étterem
Egy igazi olasz konyha (La Cucina) várja a házi készítésű tészták és pizzák szerelmeseit, a hömpölygő belváros forgatagában. Profi csapat varázsolja a kockás abroszok mellé a valódi “Dolce Vitát”. A Piazza Navona tér “életnagyságú” képe előtt Ön úgy érezheti, mintha valóban a téren ülne. Gondosan ...
Culinaris Étterem Budapest
A Budapest belvárosában található Culinaris Étterem minden nap változatos, friss és szezonális alapanyagokból készített menüsorral várja a gasztronómia és a minőségi ételek szerelmeseit. A reggeli kínálatban megtalálhatók válogatott alapanyagokból készült müzlik, fenséges tojásételek, helyben sütött ...
Cut & Barrel Étterem Budapest
Óbuda szívében, a régi Goldberger textilgyár impozáns, indusztriális épületében megnyílt Buda legújabb bisztró étterme! A Cut & Barrel Bisztro egyedülálló építészeti megoldásokkal rendelkezik, szezonális alapanyagokkal és magas minőségű konyhatechnológiát alkalmazva készíti a maradandó élményt ...
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!