Semmelweis Orvostörténeti Múzeum kiállítás 2025 Budapest
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban az állandó kiállítások mellett rendszeresen különböző időszaki kiállítások is látogathatóak Budapesten.
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum kiállítás
VARIATIONES - időszaki kiállítás
A kiállítás várhatóan 2025. májusáig tekinthető meg.
Változatok a sebészeti eszközök fejlődésére
I.
Kiállításunk a sebészeti eszközök fejlődésének változatosságát érzékelteti. Azt a gazdagságot, amely nemcsak a közelmúlt, hanem az elmúlt évszázadok sebészetére is jellemző volt, és amelyben nyomon követhető az egyes műtétekhez szükséges eszközök formájának, alakjának kialakulása és fejlődése.
Változatokat mutatunk be a műszerek fejlődésére. Nem teljes fejlődési íveket rajzolunk meg, mivel a sokféleség érzékeltetése, a funkcionális tökéletesedés és változatosság, de egyben az eszközök bizonyos típusainál a szerkezeti, morfológiai állandóság megragadása a célunk. Nem a sebészet történetét, fejlődésének egészét igyekszünk bemutatni, hiszen annak részletezése sokkal nagyobb teret igényelne. A kiállítás gyűjteményünk gazdag orvosi eszközanyagára épül, ennek különlegességét és változatosságát mutatja meg a közönségnek.
II.
A sebészet több ezer éve jelen van az emberi civilizáció történetében, mindegyik kultúra kifejlesztette a maga sebészetét és eszközeit. A felszíni sebek ellátása, a törött és elmozdult végtagok összeillesztése, a betört koponyák csonttörmelékének eltávolítása és a koponyatető befedése ugyanúgy több ezer éves gyógyítói gyakorlatra tekint vissza, ahogy a szülések segítése. Ezek az eljárások a különböző kultúrákban évezredekig erős hasonlatosságot mutatnak.
A legősibb hivatás valójában a gyógyító hivatása, hiszen embertársaink ápolása és a gyógyító beavatkozások nyomai nemcsak a homo sapiensek paleolitkori sírjaiban, hanem a neandervölgyi ember maradványaiban is fellelhetőek.
A modern sebészet megjelenése előtt a műtéti eljárások, a fertőzés, a vérzés és fájdalom elkerülése érdekében elsősorban testfelszíniek voltak. Olyan testüregi beavatkozásokat tudtak végezni, amelyekhez nem kellett megnyitni a mellkasi és a hasi részeket. A súlyosabb végtagsérülések esetén pedig nem lehetett megtartó kezeléseket végezni, a 19. század vége előtt ezért éltek olyan gyakran amputációval.
III.
A 19. század második felében megjelenő modern aneszteziológia, az aszeptikus és antiszeptikus eljárások és a vérpótlás forradalmi változást hoztak el az addigi testfelszíni, vagy kisebb testüregi sebészeti beavatkozások gyakorlatába. Korábban évezredeken keresztül a sebek ellátása, a törött végtagok összeillesztése, az idegen testek kiemelése, az amputálás, a koponyalékelés és a csonttörmelékek eltávolítása a koponyaűrből tartoztak a sebészek eszköztárába. A modern sebészet megjelenése az invazív, mély, testüregi beavatkozásoknak nyitott utat, s így a sebészeti eszközök, műszerek egyre változatosabbak, összetettebbek, különlegesebbek lettek. A mellkas, a hasüreg, majd a koponya és a szív felnyitása általános gyakorlattá vált. Kiállításunk ezt a két korszakot tárgyalja: a modern sebészet megjelenése előtti eszközöket, és az invazív sebészeti eljárások 19-20. századi műszereit.
A nyugati medicina a fejlődés hatására globálissá vált, az európai és a nyugati világ egyik olyan vívmányává, amely mára minden kontinensen és minden kultúrában meghatározó szerepet játszik.
A 20. század végén, a 21. század elején újabb technológiai ugrás tette lehetővé az invazív műtéti eljárások olyan megőrzését, amely egyben a test felnyitását is elkerüli: az endoszkópos, laparoszkópos, katéteres eljárások napjainkra újabb korszakot nyitottak, amelyek kiállításunk már nem tér ki.
IV.
Kiállításunk címében a sebészetre, mint az évszázadokon át hagyományosan a manuális, műtéti eljárásokkal gyógyító, egységes szakterületre utalunk. A modern nyugati medicinában fokozatosan önálló tudományágakká váló területek (szemészeti, urológiai, fül-orr-gégészeti, nőgyógyászati, ortopédiai, mellkas, szív-, és érsebészeti, proktológiai, szájsebészeti, kézsebészeti, agysebészeti, idegsebészeti és transzplantációs, és egyéb szakágak) kialakulását nem tárgyaljuk külön-külön. Az utóbbi évszázadban ezek az orvosi területek egyre specifikusabbak lettek, egyre inkább specialistákat követeltek. Közös bennük, hogy a sebészet megannyi ága a biológiai, anatómiai, patológiai, anyagismereti és technológiai tudás rohamosan fejlődésének köszönhetően egyre nagyobb lehetőségek birtokába került, ami egyre bonyolultabb, komolyabb és sikeresebb beavatkozásokat tett lehetővé a gyógyítás érdekében. Mindeközben átalakult a korábbi korokra jellemző konzervatív, minimalista sebészi beavatkozásokra törekvő hozzáállás és a sebészeti szakágak orvosai egyre merészebb célokat tűztek ki és értek el. A specializáció mellett azonosságokat is találunk: a sebészekre, bármelyik területen praktizáljanak is pontos anatómiai és patológiai tudás, átgondoltság, lenyűgöző kézügyesség, bátorság és állóképesség jellemző.
Hogyan érhető tetten a változás az eszközök fejlődésében? Hogyan fejlesztenek ki egyre speciálisabb eszközöket folyamatosan növekvő sebészi repertoár elvégzéséhez? Milyen szimbiózisban áll a biológiai és sebészeti tudás fejlődése és az új műtéti eljárások kifejlesztése az eszközök fejlesztésével és tervezésével? Kiállításunk ezekbe a folyamatokba nyújt bepillantást.
V.
A kiállítás külön érdekessége a 2022 szeptemberében Jánoshida közelében feltárt I. századi római kori orvos sírjában talált sebészeti eszközök bemutatása. A leletek a szó szoros értelmében világszenzációt jelentenek. Hasonló precíziós formájú, ötvözetű, minőségű és korú sebészeti eszközök eddig csak a 79-ben elpusztult Pompeiből kerültek elő. A többi római kori sebészeti eszköz jóval későbbi (a 3-4. századi Germaniából és Britanniából került elő), és minőségük sem azonos a 70 km-re az egykori pannoniai limesen túl talált magyarországi eszközökkel. A másik érdekesség a római kori csontvágók és csontemelők felépítésének és formájának napjainkig tartó világos kontinuitása, amelyet a kiállításban a késő középkori metszetek rekonstrukciói, és a kiállított 17-20. század tárgyak igazolnak. Mindez világosan mutatja milyen hihetetlenül mély gyökerei vannak a sebészetnek az európai civilizációban, hány tucat nemzedék egymásra épülő tudásának, gondolkodásának és innovációjának köszönhető a sebészeti eljárások mai színvonala. Az európai, vagy a nyugati sebészet fejlődésében a robbanásszerű változást a modern fájdalomcsillapítás, azaz az anaszteziológia, a steril műtétvezetést lehetővé tévő aszepszis és antiszepszis, valamint a megfelelő vérpótlás hozta magával a 19. század második felében és azt követően. Ettől kezdve vált lehetővé a mellkasi és a hasi részek feltárása és az invazív, testüregi műtétek elvégzése, ami a sebészet és általában az orvostudomány lehetőségeinek gyors és hatékony megnöveléséhez vezetett. A nyugati medicina ennek hatására egyúttal globálissá vált, az európai és a nyugati világ egyik olyan vívmányává, amely mára minden kontinensen és minden kultúrában meghatározó szerepet játszik.
Forrás: Semmelweis Orvostörténeti Múzeum honlapja
2024.08.01. - 2025.05.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Cadeau Csokoládé Cukrászda Budapest
Megnyitottuk első fővárosi üzletünket, a Cadeau Csokoládé Cukrászdát bőséges választékkal, sűrű forró csokoládéval, bonbon kóstolókkal és kedves kiszolgálással várjuk kedves vendégeinket a Ferenciek terénél.
Cafe Bene Látványház és Galéria Budapest
Látványkávéház és Galéria, ahol a kávézás élménye és a művészet öröme találkozik. Nem kell művésznek lenned, hogy élvezd a művészetet! Próbáld ki az Alkotmány utcában lévő kávézónkat, ahol a kávék mellett limonádék, teák, este pedig koktélok közül is választhatsz! Egyedi, színes, mégis megnyugtató atmoszférával ...
Cafe Brunch Budapest - Bazilika
Ha remek reggelit vagy villásreggelit, Brunch vagy reggeliző éttermet keresel Budapesten, akkor nálunk mindent megtalálsz, ami szemnek és szájnak ingere. Finom ételeket, friss gyümölcsleveket és turmixokat, salátákat, szendvicseket és természetesen nagyszerű kávét szolgálunk fel egész nap. Várunk ...
Cafe Brunch Budapest - Fővám tér
Ha remek reggelit vagy villásreggelit, Brunch vagy reggeliző éttermet keresel Budapesten, akkor nálunk mindent megtalálsz, ami szemnek és szájnak ingere. Finom ételeket, friss gyümölcsleveket és turmixokat, salátákat, szendvicseket és természetesen nagyszerű kávét szolgálunk fel egész nap. Étlapunkon ...
Cafe Brunch Budapest - Opera
Ha remek reggelit vagy villásreggelit, Brunch vagy reggeliző éttermet keresel Budapesten, akkor nálunk mindent megtalálsz, ami szemnek és szájnak ingere. Finom ételeket, friss gyümölcsleveket és turmixokat, salátákat, szendvicseket és természetesen nagyszerű kávét szolgálunk fel egész nap. Próbáld ki ...
Cafe Promenád Budapest
Nyáron nyitott terasz, télen fűtött bisztró a Mammut II. oldalában.
Cafe Vian Gozsdu Budapest
A Cafe Vian egyik budapesti bisztrója a a 7. kerületi Gozsdu-udvarban, a történelmi zsidó negyedben.
Cafe Zenit Budapest
A Zenitet csöndes, nyugodt helynek szánjuk a belváros rohanó forgatagában. Olyan kávéháznak, ahol az itt töltött idő alatt feltöltődhet, olyan helynek, ami békéjével, atmoszférájával erőt és kitartást képes adni a hétköznapok sokszor próbára tevő, sokszor csak hangulat nélküli szürkeségében. ...
Caffe Vero Étterem és Kávéház Budapest
Hangulatos kávézó és étterem télen-nyáron nyitva tartó terasszal Budapesten, a Duna közelében.
Caffé Molinari Budapest
Kávéház Budapesten Budapest 13. kerületében, a Váci úton.
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!