Zenei kiállítások a Zenetörténeti Múzeumban
Zenetörténeti múzeum és szakkönyvtár a Budai Várban, az MTA BTK Zenetudományi Intézet osztályaként működik. Feladatköre az organológiai (hangszertörténeti) kutatás, a magyar és európai zenetörténeti múlt dokumentumainak (kéziratok, levelek, képek, hangszerek, hagyatékok) gyűjtése, feldolgozása, publikálása monografikus formában és kiállítások keretében, a zenei ikonográfiai kutatás és publikálás, az állami tulajdonú mesterhangszerek nyilvántartása és szemléje, a hangszerek és egyéb zenei vonatkozású tárgyak kiviteli engedélyezésével kapcsolatos szakértői feladatok ellátása.
A Sasvári zongoraterem műhelye
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 3. B termében
- Kurátor: BARANYI Anna
- ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS
- A kiállítás megtekinthető: 2016. október 1-től
A Sasvári Zongoratermet 1923-ban id. Sasvári Antal (1895–1967) alapította, ami később fiára, Sasvári Antalra (1918–2007), majd unokájára, ifj. Sasvári Antalra (1953–2016) szállt. A cég első telephelye a mai Móricz Zsigmond körtéren volt, majd az Erzsébet körút 21. szám alá költözött. Az első műhelyben leginkább a hosszú zongorák lerövidítésével és javításával foglalkoztak. A 80-as években fő tevékenységük a pianínók felújítása lett. Ezzel párhuzamosan jó minőségű angol mechanikás zongorákat újítottak fel, főként Bösendorfer, Blüthner és Steinway márkájúakat.
A közel 100 éves múltra visszatekintő Sasvári Zongoraterem műhelyét bemutató kiállításunkon a zongora javításával és karbantartásával kapcsolatos szerszámok és alkatrészek, valamint a műhely történetét érzékeltető dokumentumok: mesterlevelek, fényképek, korabeli névjegyek és hirdetések láthatók.
Egy 20. századi hegedűkészítő műhely és magyar mesterhegedűk
- Műhely: állandó kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 6. termében
- Mesterhegedűk: időszaki kiállítás a 7. teremben
- Kurátor: Baranyi Anna
- A kiállítás megtekinthető: 2014. október 1-től
Az MTA BTK Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeuma hangszergyűjteményének egyik legértékesebb része a hegedűgyűjtemény, azon belül is a magyar hegedűkészítés fénykorából, a 20. század első feléből származó mesterhegedű gyűjtemény. Ezek a hangszerek európai viszonylatban is a legmagasabb szakmai színvonalat képviselik. 2014 januárjában a múzeum egy különleges értékű hegedűkészítő műhellyel gazdagodott, amelyet több mester használt folyamatosan a 19. század 2. felétől 2007-ig. Ezáltal lehetőségünk nyílt arra, hogy a hangszereket, azok előállításának helyszínét és egyben a hangszerkészítés folyamatát együtt mutassuk be.
Számos magyar műhely a hangszerkészítés mellett az utánpótlás nevelésére is nagy hangsúlyt fektetett. Ebből a szempontból egészen különleges volt Pilát Pál (1860–1931) cseh származású mester, ugyanis műhelyének folytonosságát a mai napig végigkövethetjük, immár a tanítványok negyedik generációja által.
Pilát a legjobb bécsi mestereknél tanult, majd Budapesten telepedett le. A Zeneakadémia megnyitása után annak tőszomszédságában, a Liszt Ferenc tér 10. szám alatt nyitott műhelyt. Halála után az üzletet az özvegye vitte tovább, majd 1957-ben, a tanítványok második generációjához tartozó Sáránszky Pálnak (1919–2000) adta át. Sáránszky a 20. század második felének meghatározó egyénisége a nagy előd szellemiségét a tanítványok révén a 21. századra is továbbörökítette. A Pilát-műhely berendezését eredeti formájában őrizte meg, még az agyonhasznált, ma már valóságos ereklyének számító munkaasztalt is megtartotta, amely egykoron a magyar hegedűkészítés legnagyobbjáé, Nemessányi Sámuelé (1837–1881) volt. A műhellyel szomszédos üzlethelység szessziós hangszertároló vitrinjei a második világháborúban bombatalálat következtében megsemmisültek. A megmaradt ajtószárny alapján Csepregi Sándor iparművész újratervezte a bútorokat, majd Schégerin István műbútorasztalos kivitelezte.
Sáránszky halála után Földesi Lajos hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, aki egyben Sáránszky tanítványa is volt, megvásárolta a mester hagyatékát. 2014 januárjában a műhelyberendezést és szerszámokat, az üzlet bútorait (lengőajtó, szecessziós vitrinek, fiókos szekrény, stb.), a hegedűrajzokat, Pilát és Sáránszky aranykoszorús mesterleveleit és okleveleit, hegedűművészek Pilátnak és Sáránszkynak dedikált fotóit a Zenetörténeti Múzeumnak ajándékozta.
Kiállításunk első termében az ajándékba kapott Pilát–Sáránszky műhely anyagából és a már korábban szerzeményezett hegedűkészítő szerszámokból egy komplett hegedűkészítő műhelyt rekonstruálunk. A falakra hegedűrajzok, Pilát aranykoszorús mesterlevele és a hegedűművészek dedikált fotói kerülnek. A műhelyben Nemessányi munkaasztalát, Sáránszky munkaasztalát és Pilát gyalupadját helyezzük el. Bemutatjuk a hegedűkészítéshez szükséges összes szerszámot, valamint a különféle sablonokat (tető, hát, csiga, f-nyílás, stb.), továbbá a hegedűkészítés valamennyi fázisát a kiválasztott faanyagtól a befejezésig. A műhely vitrines szekrényeit, amelyek eredetileg is vonós hangszerek kiállítására szolgáltak, a mai muzeológiai követelmények szerint ellátjuk megfelelő hangszertartókkal, világítással, biztonsági zárakkal. Ezekben a Múzeum hegedűgyűjteményéből mutatunk be válogatást. Az egyik szekrényben Pilát és tanítványainak, a másikban Pilát kortársainak hangszereit állítjuk ki. Egy sokfiókos szekrénnyel is rendelkezünk, ebben vonós hangszerek tartozékait helyezzük el: húrok, húrlábak, húrtartók, húrtartó gombok, fogólapok, kulcsok, hangtompítók, húrgépek, álltámaszok, a-sípok, gyanták, stb.
A második teremben a következő nemzedékek (Sáránszky, kortársai és tanítványai, 20. század második fele és 21. század eleje) munkáiból válogatunk. Ezeket a hangszereket magántulajdonból kölcsönözzük. A falakon hegedűrajzok, Sáránszky aranykoszorús mesterlevele és különféle oklevelei, valamint hegedűművészeket ábrázoló dedikált fotók kerülnek bemutatásra.
2014-2015-ben hangverseny-sorozatot is rendezünk a kiállított hangszerek megszólaltatásával.
Lajtha László emlékszoba és kiállítás, halálának 50. évfordulóján
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 5. és 6. termében
- Kurátor: Dalos Anna, a tablókiállítást készítette és a szövegeket írta: Solymosi Tari Emőke
- A kiállítás megtekinthető: 2013. február 16-tól
Lajtha László (1892-1963) a XX. század első felének egyik legnagyobb magyar zeneszerzője, aki meghatározó tevékenységet fejtett ki a népzenekutatás és a zenepedagógia, valamint a nemzetközi kulturális diplomácia terén is. Pályája során Bartókkal és Kodállyal együtt a „három nagy magyar" egyikeként emlegették, főként Franciaországban („les trois grands hongrois"). A kommunista rendszerrel való szembenállása miatt műveit 1948 után Magyarországon alig játszották. Zenetörténetileg igen jelentős, egészen egyéni arculatú életművét az utóbbi évtizedekben kezdi újra felfedezni a zenei szakma és a közönség. Következetessége, emberi tartása a legnehezebb időkben ma is példaként szolgálhat.
A Lajtha-emlékszoba megnyitásával most újabb adósságát törleszti a magyar kulturális élet. Az emlékhelyet fényképek alapján Lajtha László személyes tárgyaiból, bútoraiból állítottuk össze, a látogatók így bepillanthatnak a komponista budapesti, Váci utcai lakásának egyik nagypolgári szobájába, a zeneszerző hétköznapjaiba. Az emlékmúzeumban látható Lajtha ma is kiváló állapotban lévő Bösendorfer-zongorája, íróasztala és francia billentyűzetű írógépe, könyves szekrényei, amelyeket zsúfolásig megtöltenek a nagy olvasottságú és széleskörűen tájékozott alkotó könyvei és kottái, valamint egy intarziás asztallal kiegészült biedermeier ülőgarnitúra.
Hangszerek Magyarországon a 18. század második felétől a 20. század második évtizedéig
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 4. termében
- Kurátor: Baranyi Anna
- A kiállítás megtekinthető: 2012. október 1-től
A Zenetörténeti Múzeum, mely jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének osztályaként működik, alapításától, 1969-től fogva gyűjti a Magyarországon fellelhető zenetörténeti tárgyi emlékeket, mindenek előtt a hangszereket, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és a zenei témájú érmeket. Jelen kiállításunk, melynek kurátora a múzeum vezetője, Dr. Baranyi Anna, válogatás hangszergyűjteményünkből. Koncepciójának megfelelően időrendi sorrendben, a 18. század közepétől a 20. század második évtizedéig kap betekintést a látogató a hangszerek változásaiba, fejlődésébe. A magyar hangszerkészítők és hangszergyárak munkáit helyeztük előtérbe, mellettük több neves külföldi készítő is képviselteti magát egy–egy darabbal. A hangszereknek a Zenetudományi Intézet Zenetudományi Szakkönyvtárának gyűjteményéből válogatott kották, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapest Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményeiből kölcsönzött, és a 18–19. századi magyar zenei életben jelentős szerepet betöltő személyeket és a helyszíneket ábrázoló képzőművészeti alkotások adnak történeti hátteret.
Kiállításunk legkorábbi darabjai – az orgona, hárfa, klavichord, asztalzongora, viola da gamba és a vonósnégyes hangszerei – a 18. századból származó hangszerek, amelyek között egyaránt szerepelnek magyar és külföldi készítők munkái.
A 19. század első felét bemutató teremrészben a zongorák dominálnak, amelyek londoni, párizsi, bécsi és pesti műhelyekből származnak. A kor legjelentősebb pozsonyi és bécsi fafúvóskészítőit egy–egy értékes fuvola vagy oboa képviseli. Láthatók még szép kivitelű gitárok és hegedűk, amelyek a zongorához hasonlóan a polgárság körében különösen kedvelt hangszerek voltak. Szerepel itt még egy különleges kottatartó, a szextett-asztal, amelyet a budapesti Iparművészeti Múzeum kölcsönzött a kiállításra. A kiállítás harmadik egységében neves magyar hegedűkészítő-műhelyek munkái reprezentálják a magyar hegedűkészítés folytonosságát, de képviselteti magát a 19. század legjelentősebb hazai zongorakészítője, Beregszászy Lajos is. Az itt bemutatott fúvós hangszerek többsége a sokféle hangszertípust gyártó, ám magas színvonalú tömeggyártásra berendezkedett császári és királyi udvari hangszergyárak termékei. Kiemelt helyet szenteltünk a hungarikumnak tekinthető hangszereknek, a cimbalomnak, amelyet zenekari hangszerként elsőként Erkel Ferenc használt, valamint a tárogatónak. A kiállításban ugyanitt képzőművészeti alkotásokkal és hangszerekkel hívjuk fel a figyelmet az Erkel Ferenc nevéhez köthető nemzeti operának a 19. századi magyarországi zeneéletben játszott jelentős szerepére.
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Carat Boutique Hotel**** Budapest
A Carat Boutique Hotel**** Budapest belvárosának közepén a `Design Utcá`-nak is nevezett Király utcában helyezkedik el. A szállodát körülveszik a főváros legfőbb történelmi és turisztikai látnivalói: Zsinagóga, Szt. István Bazilika, Andrássy út, Operaház. A Deák Ferenc tér, Budapest legfontosabb ...
Central Passage Apartments Budapest
Stúdiólakások a Central Passage-házban.
City Hotel Mátyás Budapest
A City Hotel Mátyás szálloda Budapest szívében a pesti oldalon helyezkedik el a Március 15.-e téren. A 3 csillagos szálloda 50 méterre a Váci utcától található. 81 szobával várja vendégeit a belvárosi házak hangulatával. Szobáik egy része különleges dunai kilátással rendelkezik.’’
City Hotel Ring Budapest
A nagykörúton található szálláshely 250 méterre fekszik a Nyugati pályaudvartól. A City Hotel Ringtől könnyen megközelíthetőek olyan látnivalók, mint a 800 méterre található Parlament. A legközelebbi éjszakai szórakozóhelyek és a Margitsziget rekreációs területe 850 méterre várják a látogatókat.
Classic Hotel Budapest
Szállodánkban 30 darab szállodai szoba, és 4 darab penthouse apartman található, melyekbe panoráma lift segítségével juthatunk fel. Tágas szobáink többsége felújított fürdőszobával rendelkeznek, valamint mini hűtővel felszereltek, és egyedileg szabályozható légkondicionáló berendezéssel ellátottak. A legnagyobb ...
Corinthia Budapest
Ez a szálloda 1896 óta a város szívében a nagyszerűség szimbólumaként szolgál, és több mint egy évszázada elbűvöli a vendégeket illusztris varázsával. A hat emelet magasan magasodó napsütötte átrium magával ragadó fogadtatást kínál, míg a város legelegánsabb bálterme különleges alkalmakra ad színt. ...
Corvin Lux Aparthotel Budapest
A Corvin Lux Aparthotel hét különböző méretű, elegáns berendezésű apartmannal várja vendégeit. Minden apartman modern konyhával és síkképernyős tévével felszerelt, illetve minden apartmanhoz erkély vagy terasz tartozik, ami a csendes belső udvarra vagy a gyalogosoknak fenntartott Corvin sétányra néz. ...
D8 Hotel Budapest
A D8 Hotel Budapest szívében található, tökéletes helyszínt biztosítva a főváros főbb látnivalóinak felfedezéséhez. A háromcsillagos lifestyle szálloda egy színes, modern, belvárosi csomópont, tökéletes hely a városi kalandorok számára. A tökéletes helyszínt keresed baráti társalgásra egy fárasztó ...
Danubius Hotel Arena****
A hotel Budapest legnagyobb sport- és rendezvénycentrumainak közelében, a Puskás Ferenc Stadion és a Papp László Sportaréna közvetlen szomszédságában helyezkedik el. A hotel frissen felújított, mediterrán hangulatú, fürdőszobás, légkondicionált szobái ideális helyszínt biztosít sporteseményekre, ...
Deák Ferenc Középiskolai Kollégium
Középiskolai Kollégium Budapesten.
Stefánia Pizzéria és Étterem Budapest
Zuglóban a Városliget szomszédságában, a Stefánia és a Thököly út sarkán kellemes hangulatú éttermünkben várjuk kedves vendégeinket. Nyáron nyitott, télen zárt teraszunkról szemlélheti a Stefánia úti fasor látványát. Belső termeink kellemes hangulatát a barátságos felszolgálás a természetes anyagokból ...
Stifler Ház Music Klub & Sport Pub & Játékterem Budapest
Két legendás hely egy helyen! A Stifler Ház és Füge Udvar egyesült! Óriási területen több tánctér, számtalan biliárd asztal, a legjobb meccsnéző helyekkel! A Stifler Ház egy igazi partyközpont, ahol több külön tánctérrel, ingyenes bulikkal és élő zenével várjuk a mulatni vágyókat minden egyes nap, ...
Stifler32 Bar & Club Budapest
A Stifler 32-ben rengeteg játék várja a vendégeket, hiszen az új játékterem 2024 nyarán nyitotta meg kapuit. Nálunk különböző játékok széles választékával találkozhattok, a biliárd szerelmesei pedig igényes versenyasztalokon is játszhatnak. Péntekenként és szombatonként hajnalig tartó bulik, karaoke ...
Sushi Sei Japán Étterem Budapest
A több éves múltra visszatekintő Japán étterem autentikus kínálattal és különleges atmoszférával várja a japán gasztronómia szerelmeseit. Az Óbuda szívében, a Kolosy tértől mindössze karnyújtásnyira található elegáns étterem innovatív technológiával ötvözi a tradicionális ízeket, az eredmény pedig a ...
Szatyor Bár és Galéria Budapest
A Szatyor Bár és Galéria, izgalmas vizuális kialakítással, elsőrangú vendéglátói szolgáltatásokkal, zsúfolt kulturális-művészeti programokkal várja vendégeit.
Szelence Café Budapest
Éttermünkben igyekszünk kielégíteni a különböző ételintoleranciával rendelkező vendégünket, hiszen a legtöbb ételünk glutén- és laktózmentes, valamint paleo, vegetáriánus és vegán étrendet követők is fogyaszthatják. Étlapunkon szerepet kapnak a házias, nagymama főztjére emlékeztető ízek, de emellett ...
Szent István Korona Pincészet
A Szent István Korona borcsalád tagjaival Magyarország legnépszerűbb fajtái mutatkoznak be, a technológiának köszönhetően a szőlő eredeti illat- és zamatanyagait megőrizve.
Szlovák Söröző és Étterem Budapest
A 70-es évek eleje óta töretlen sikerrel működő Szlovák Sörözö és Étterem továbbra is várja kedves vendégeit. Legendás szlovák különlegességeink mellett természetesen hazai specialitásokat is kínálunk, mint egy jó bogrács gulyás, avagy egy hamisítatlan Jókai bableves. Országosan híres sztrapacskánk 8 ...
Széchenyi Kertvendéglő Budapest
A Széchenyi Kertvendéglő Budapest szívében, a Széchenyi fürdő patinás épületének tövében található, és bár a belvároshoz közel van, csodálatos körpanorámájának köszönhetően mégis távol áll a sematikus belvárosi pincehelyiségektől és a régi bérházak éttermeitől. Míg nyáron az étterem nyitott, de ...
Szépilona Bisztró
A Szépilona konyhája a budai családok hagyományairól szól: a vasárnapi ebédekről, a közös ünnepekről, a gyermekkor legkedvesebb ételeiről. Valljuk, hogy nem lehet kertvendéglő aranyló húsleves, házias főzelék és nagymama palacsintája nélkül.
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!