Zenei kiállítások a Zenetörténeti Múzeumban
Zenetörténeti múzeum és szakkönyvtár a Budai Várban, az MTA BTK Zenetudományi Intézet osztályaként működik. Feladatköre az organológiai (hangszertörténeti) kutatás, a magyar és európai zenetörténeti múlt dokumentumainak (kéziratok, levelek, képek, hangszerek, hagyatékok) gyűjtése, feldolgozása, publikálása monografikus formában és kiállítások keretében, a zenei ikonográfiai kutatás és publikálás, az állami tulajdonú mesterhangszerek nyilvántartása és szemléje, a hangszerek és egyéb zenei vonatkozású tárgyak kiviteli engedélyezésével kapcsolatos szakértői feladatok ellátása.
A Sasvári zongoraterem műhelye
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 3. B termében
- Kurátor: BARANYI Anna
- ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS
- A kiállítás megtekinthető: 2016. október 1-től
A Sasvári Zongoratermet 1923-ban id. Sasvári Antal (1895–1967) alapította, ami később fiára, Sasvári Antalra (1918–2007), majd unokájára, ifj. Sasvári Antalra (1953–2016) szállt. A cég első telephelye a mai Móricz Zsigmond körtéren volt, majd az Erzsébet körút 21. szám alá költözött. Az első műhelyben leginkább a hosszú zongorák lerövidítésével és javításával foglalkoztak. A 80-as években fő tevékenységük a pianínók felújítása lett. Ezzel párhuzamosan jó minőségű angol mechanikás zongorákat újítottak fel, főként Bösendorfer, Blüthner és Steinway márkájúakat.
A közel 100 éves múltra visszatekintő Sasvári Zongoraterem műhelyét bemutató kiállításunkon a zongora javításával és karbantartásával kapcsolatos szerszámok és alkatrészek, valamint a műhely történetét érzékeltető dokumentumok: mesterlevelek, fényképek, korabeli névjegyek és hirdetések láthatók.
Egy 20. századi hegedűkészítő műhely és magyar mesterhegedűk
- Műhely: állandó kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 6. termében
- Mesterhegedűk: időszaki kiállítás a 7. teremben
- Kurátor: Baranyi Anna
- A kiállítás megtekinthető: 2014. október 1-től
Az MTA BTK Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeuma hangszergyűjteményének egyik legértékesebb része a hegedűgyűjtemény, azon belül is a magyar hegedűkészítés fénykorából, a 20. század első feléből származó mesterhegedű gyűjtemény. Ezek a hangszerek európai viszonylatban is a legmagasabb szakmai színvonalat képviselik. 2014 januárjában a múzeum egy különleges értékű hegedűkészítő műhellyel gazdagodott, amelyet több mester használt folyamatosan a 19. század 2. felétől 2007-ig. Ezáltal lehetőségünk nyílt arra, hogy a hangszereket, azok előállításának helyszínét és egyben a hangszerkészítés folyamatát együtt mutassuk be.
Számos magyar műhely a hangszerkészítés mellett az utánpótlás nevelésére is nagy hangsúlyt fektetett. Ebből a szempontból egészen különleges volt Pilát Pál (1860–1931) cseh származású mester, ugyanis műhelyének folytonosságát a mai napig végigkövethetjük, immár a tanítványok negyedik generációja által.
Pilát a legjobb bécsi mestereknél tanult, majd Budapesten telepedett le. A Zeneakadémia megnyitása után annak tőszomszédságában, a Liszt Ferenc tér 10. szám alatt nyitott műhelyt. Halála után az üzletet az özvegye vitte tovább, majd 1957-ben, a tanítványok második generációjához tartozó Sáránszky Pálnak (1919–2000) adta át. Sáránszky a 20. század második felének meghatározó egyénisége a nagy előd szellemiségét a tanítványok révén a 21. századra is továbbörökítette. A Pilát-műhely berendezését eredeti formájában őrizte meg, még az agyonhasznált, ma már valóságos ereklyének számító munkaasztalt is megtartotta, amely egykoron a magyar hegedűkészítés legnagyobbjáé, Nemessányi Sámuelé (1837–1881) volt. A műhellyel szomszédos üzlethelység szessziós hangszertároló vitrinjei a második világháborúban bombatalálat következtében megsemmisültek. A megmaradt ajtószárny alapján Csepregi Sándor iparművész újratervezte a bútorokat, majd Schégerin István műbútorasztalos kivitelezte.
Sáránszky halála után Földesi Lajos hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, aki egyben Sáránszky tanítványa is volt, megvásárolta a mester hagyatékát. 2014 januárjában a műhelyberendezést és szerszámokat, az üzlet bútorait (lengőajtó, szecessziós vitrinek, fiókos szekrény, stb.), a hegedűrajzokat, Pilát és Sáránszky aranykoszorús mesterleveleit és okleveleit, hegedűművészek Pilátnak és Sáránszkynak dedikált fotóit a Zenetörténeti Múzeumnak ajándékozta.
Kiállításunk első termében az ajándékba kapott Pilát–Sáránszky műhely anyagából és a már korábban szerzeményezett hegedűkészítő szerszámokból egy komplett hegedűkészítő műhelyt rekonstruálunk. A falakra hegedűrajzok, Pilát aranykoszorús mesterlevele és a hegedűművészek dedikált fotói kerülnek. A műhelyben Nemessányi munkaasztalát, Sáránszky munkaasztalát és Pilát gyalupadját helyezzük el. Bemutatjuk a hegedűkészítéshez szükséges összes szerszámot, valamint a különféle sablonokat (tető, hát, csiga, f-nyílás, stb.), továbbá a hegedűkészítés valamennyi fázisát a kiválasztott faanyagtól a befejezésig. A műhely vitrines szekrényeit, amelyek eredetileg is vonós hangszerek kiállítására szolgáltak, a mai muzeológiai követelmények szerint ellátjuk megfelelő hangszertartókkal, világítással, biztonsági zárakkal. Ezekben a Múzeum hegedűgyűjteményéből mutatunk be válogatást. Az egyik szekrényben Pilát és tanítványainak, a másikban Pilát kortársainak hangszereit állítjuk ki. Egy sokfiókos szekrénnyel is rendelkezünk, ebben vonós hangszerek tartozékait helyezzük el: húrok, húrlábak, húrtartók, húrtartó gombok, fogólapok, kulcsok, hangtompítók, húrgépek, álltámaszok, a-sípok, gyanták, stb.
A második teremben a következő nemzedékek (Sáránszky, kortársai és tanítványai, 20. század második fele és 21. század eleje) munkáiból válogatunk. Ezeket a hangszereket magántulajdonból kölcsönözzük. A falakon hegedűrajzok, Sáránszky aranykoszorús mesterlevele és különféle oklevelei, valamint hegedűművészeket ábrázoló dedikált fotók kerülnek bemutatásra.
2014-2015-ben hangverseny-sorozatot is rendezünk a kiállított hangszerek megszólaltatásával.
Lajtha László emlékszoba és kiállítás, halálának 50. évfordulóján
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 5. és 6. termében
- Kurátor: Dalos Anna, a tablókiállítást készítette és a szövegeket írta: Solymosi Tari Emőke
- A kiállítás megtekinthető: 2013. február 16-tól
Lajtha László (1892-1963) a XX. század első felének egyik legnagyobb magyar zeneszerzője, aki meghatározó tevékenységet fejtett ki a népzenekutatás és a zenepedagógia, valamint a nemzetközi kulturális diplomácia terén is. Pályája során Bartókkal és Kodállyal együtt a „három nagy magyar" egyikeként emlegették, főként Franciaországban („les trois grands hongrois"). A kommunista rendszerrel való szembenállása miatt műveit 1948 után Magyarországon alig játszották. Zenetörténetileg igen jelentős, egészen egyéni arculatú életművét az utóbbi évtizedekben kezdi újra felfedezni a zenei szakma és a közönség. Következetessége, emberi tartása a legnehezebb időkben ma is példaként szolgálhat.
A Lajtha-emlékszoba megnyitásával most újabb adósságát törleszti a magyar kulturális élet. Az emlékhelyet fényképek alapján Lajtha László személyes tárgyaiból, bútoraiból állítottuk össze, a látogatók így bepillanthatnak a komponista budapesti, Váci utcai lakásának egyik nagypolgári szobájába, a zeneszerző hétköznapjaiba. Az emlékmúzeumban látható Lajtha ma is kiváló állapotban lévő Bösendorfer-zongorája, íróasztala és francia billentyűzetű írógépe, könyves szekrényei, amelyeket zsúfolásig megtöltenek a nagy olvasottságú és széleskörűen tájékozott alkotó könyvei és kottái, valamint egy intarziás asztallal kiegészült biedermeier ülőgarnitúra.
Hangszerek Magyarországon a 18. század második felétől a 20. század második évtizedéig
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 4. termében
- Kurátor: Baranyi Anna
- A kiállítás megtekinthető: 2012. október 1-től
A Zenetörténeti Múzeum, mely jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének osztályaként működik, alapításától, 1969-től fogva gyűjti a Magyarországon fellelhető zenetörténeti tárgyi emlékeket, mindenek előtt a hangszereket, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és a zenei témájú érmeket. Jelen kiállításunk, melynek kurátora a múzeum vezetője, Dr. Baranyi Anna, válogatás hangszergyűjteményünkből. Koncepciójának megfelelően időrendi sorrendben, a 18. század közepétől a 20. század második évtizedéig kap betekintést a látogató a hangszerek változásaiba, fejlődésébe. A magyar hangszerkészítők és hangszergyárak munkáit helyeztük előtérbe, mellettük több neves külföldi készítő is képviselteti magát egy–egy darabbal. A hangszereknek a Zenetudományi Intézet Zenetudományi Szakkönyvtárának gyűjteményéből válogatott kották, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapest Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményeiből kölcsönzött, és a 18–19. századi magyar zenei életben jelentős szerepet betöltő személyeket és a helyszíneket ábrázoló képzőművészeti alkotások adnak történeti hátteret.
Kiállításunk legkorábbi darabjai – az orgona, hárfa, klavichord, asztalzongora, viola da gamba és a vonósnégyes hangszerei – a 18. századból származó hangszerek, amelyek között egyaránt szerepelnek magyar és külföldi készítők munkái.
A 19. század első felét bemutató teremrészben a zongorák dominálnak, amelyek londoni, párizsi, bécsi és pesti műhelyekből származnak. A kor legjelentősebb pozsonyi és bécsi fafúvóskészítőit egy–egy értékes fuvola vagy oboa képviseli. Láthatók még szép kivitelű gitárok és hegedűk, amelyek a zongorához hasonlóan a polgárság körében különösen kedvelt hangszerek voltak. Szerepel itt még egy különleges kottatartó, a szextett-asztal, amelyet a budapesti Iparművészeti Múzeum kölcsönzött a kiállításra. A kiállítás harmadik egységében neves magyar hegedűkészítő-műhelyek munkái reprezentálják a magyar hegedűkészítés folytonosságát, de képviselteti magát a 19. század legjelentősebb hazai zongorakészítője, Beregszászy Lajos is. Az itt bemutatott fúvós hangszerek többsége a sokféle hangszertípust gyártó, ám magas színvonalú tömeggyártásra berendezkedett császári és királyi udvari hangszergyárak termékei. Kiemelt helyet szenteltünk a hungarikumnak tekinthető hangszereknek, a cimbalomnak, amelyet zenekari hangszerként elsőként Erkel Ferenc használt, valamint a tárogatónak. A kiállításban ugyanitt képzőművészeti alkotásokkal és hangszerekkel hívjuk fel a figyelmet az Erkel Ferenc nevéhez köthető nemzeti operának a 19. századi magyarországi zeneéletben játszott jelentős szerepére.
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Casati Budapest Hotel*** superior
A 25 gondosan megtervezett, tágas szoba biztosítja az Ön kényelmét ebben a XVIII. századi épületben. A Budapest építészetére nagyon jellemző, fölfelé nyitott, szépen rendezett belső udvar valódi oázis vendégeink számára.
Charm Hotel Budapest****
A Charm Hotel Budapest (korábban Boutique Hotel Budapest), a város szívében, a nyüzsgő Váci utca és a Só utca találkozásánál, üzletek, kávéházak, éttermek, szórakozóhelyek, a Nagyvásárcsarnok, a Gellért Fürdő és egyéb turisztikai nevezetességek közelében, a Dunától csupán néhány utcára található. A ...
Chesscom Hotel Budapest
A Hotel Chesscom Budapest XIX. kerületében, a Kőbánya-Kispest Metró végállomástól (KÖKI Terminál) pár méterre fekszik. A szálloda 40 szobával rendelkezik, melynek mindegyike légkondicionált, rendelkezik kábel tv, telefon, és ingyenes WIFI-vel. Emellett Hűtőszekrény és széf is található a szobákban.
City Hotel Pilvax Budapest
A City Hotel Pilvax a belváros szívében, a Váci utca legelőkelőbb üzleteitől és éttermeitől csak néhány perc séta távolságban helyezkedik el. 32 jól felszerelt és ízlésesen berendezett szoba kilátással az utcára vagy a szálloda belső udvarára.
City Hotel Unio*** Budapest
A háromcsillagos City Hotel Unio *** Budapest központjában akciós áron, a város üzleti és kereskedelmi negyedében, az Erzsébet körúttól 1 percre található a Dob utcában. Kényelmes sétával 10-20 percen belül elérhető az Operaház, a Liszt Ferenc Zeneakadémia, a Hősök tere, a Szépművészeti Múzeum, a ...
Continental Hotel Budapest**** Superior
CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** SUPERIOR - A négycsillagos design hotel Budapest történelmi belvárosában a szecesszió és a modern belsőépítészet elemeiből kialakított egyedi saját stílust sugároz. A szálloda 272 szobája - ebből 13 lakosztály - szélessávú internet elérhetőséggel, személyre szabott és business ...
Corvin Hotel Budapest ****
Otthonos életérzés a város közepén, madárcsicsergős reggelek néhány lépésre a Corvin-negyedtől. 86 kényelmes, kellemes szállodai szobánk és 5 tágas apartmanunk, sokoldalú rendezvénylehetőségeink és ínycsiklandó reggelink mellett a kedves vendéglátás az, ami miatt sokan visszajárnak hozzánk.
Cosmo City Hotel*** Budapest
A divatos és ízléses berendezésű hotel Budapest szívében, a Váci utcában, a főváros számos látványosságának közvetlen közelében található. A 36 saját fürdőszobás, kiválóan felszerelt, hangulatos szoba közül választhat igényeinek megfelelően. A szobáinkban klíma, hajszárító, ingyenes WiFi hozzáférés, ...
Crazy Club Római. Római Apartmanház és Szabadidő Központ
Nálunk a Római part csodálatos vízparti környezetében pihenhet. Lehetőséget biztosítunk számos nagyszabású szabadtéri rendezvény megszervezésére vagy a helyszín biztosítására, igény esetén a kivitelezésben teljeskörű szakmai segítséget biztosítva. Működtetjük a Civil Torna Clubot. Várjuk sok szeretettel ...
Crowne Plaza Budapest
Az IHG hotellánc legújabb szállodája Budapesten, kifejezetten üzleti utazóknak kialakított szolgáltatásokkal. A Crowne Plaza Budapest, az IHG Hotel épülete központi helyen, a Nyugati pályaudvar és metróállomás mellett található. A szálloda közvetlenül kapcsolódik a Westend bevásárlóközponthoz.
Art Bistrobar
A Bem rakparton, a nemzetközi konyha és tradicionális bistro & bár fogások széles választékával várja vendégeit az art bistrobar.
Belgian Brasserie Henri Budapest - Belga Söröző és Étterem
Az első belga söröző Budapesten, mely a Bem rakparton található. Kellemes pub hangulatban, kitűnő ételekkel, remek sörökkel, nyáron panorámás terasszal várja Vendégeit.
Café Cream Kávézó és Étterem Budapest
A Café Cream Kávézó és Étterem a Déli pályaudvar mögött, az ATSA Fitness Klub épületében található barátságos kuckó, ahova a nap kezdetén egy isteni kávéra, egy laktató omlettre éppúgy jó betérni, mint a napi nyüzsgés forgatagából kiszakadva egy ízletes és tápláló ebédre.
Cocó7 Csokoládé Bolt és Látványműhely Budapest
Cocó7 Csokoládé Bolt és Látványműhely Budapesten a Hattyú utca 1-ben és Böszörményi út 9/B-ben. Meglepnéd magad egy kis édes finomsággal? Vidd haza vagy fogyaszd helyben. Csokoládék, torták, sütemények, kávé és tea minden mennyiségben.
Coyote Coffee & Deli Budapest
A Coyote Coffee & Deli Budapest egyik TOP reggelizőhelye és kávézója, ahol nemcsak frissen pörkölt Fairtrade bio kávét ihatsz, de még szendvicseidet is helyben sütjük és készítjük. Kávéinkat kizárólag frissen pörkölt 100% arabica babkávéből készítjük.
Czakó kert Budapest
A Czakó kert a Tabán legöregebb épülete a Tigris és a Czakó utca között, mely delikát boltot, francia süteményeket, házi fagylaltot, reggelit, bistro konyhát és finom italokat rejt, szombaton és vasárnap pedig termelői piaccal vár.
Don Francesco Pizzéria
A Don Francesco Pizzéria étlapján a pizzákon és spagettiken kívül hús -és halételek, desszertek is megtalálhatók. 32 féle rövidital, 52 féle koktél, 7 féle alkoholmentes koktél, csapolt és üveges sörök, gyümölcslevek, szénsavmentes üdítők, fagylalt és kávé koktélok, borok, likőrök.
Fekete Holló Étterem Budapest
A Fekete Holló Étterem a Budai Várban található, ahol Mátyás király korhű dekorációval, ételekkel és italválasztékkal várjuk vendégeinket. Kellemes kikapcsolódást kínál a Budai Várban a Fekete Hollo Étterem! Térjen be hozzánk egy finom ebédre, egy hangulatos, zenével megfűszerezett vacsorára! ...
Felix Kitchen & Bar Budapest
A FELIX Kitchen & Bar étlapján megtalálható minden klasszikus kedvenc és egzotikus alapanyag – de egy dolog közös: minőségünkben nem kötünk kompromisszumot. Az ételek a magyar hagyományokban gyökereznek és követik a nemzetközi trendeket – a nap minden étkezésében. Az exkluzív alapanyagokat a ...
Franziska Budapest
Egészséges saláták, finom reformsütemények, smoothie, különleges teák, kávék, kellemes hangulat. Szeretettel várunk.
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!