`Matrica` Múzeum és Régészeti Park Százhalombatta
A Matrica (ejtsd: Mátrika) Múzeum az egykor e területen virágzó római település nevét viseli. Állandó kiállításán a tízezer éves helytörténet tárgyi emlékeivel ismerkedhet meg a látogató, benne gazdag bronz-, vas- és római kori leletanyaggal. Földszinti kiállítótermünkben és emeleti galériánkban szervezett időszakos kiállításainkon változatos témákkal, közöttük kortárs művészek alkotásaival is találkozhat. A Régészeti Park Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma, amely a 2700 éves sírokat rejtő `százhalom` között létesült. A Parkban bronz- és vaskori házak, kemencék, melléképületek hiteles rekonstrukciói láthatók. A látogatók kipróbálhatják az őskori kézműves technikákat: szőhetnek, fonhatnak, sövénykerítést építhetnek, edényt formázhatnak, bronzkori, vaskori ékszereket készíthetnek, amelyeket magukkal is vihetnek.
A Múzeum története
Százhalombatta város területén az I-IV. században virágzó római kori település, Matrica (ejtsd: mátrika) nevét viseli a „Matrica" Múzeum. A középkorban itt volt Báté falu, melynek Árpád-kori templomát a közelmúlt ásatásai hozták napvilágra.
Évtizedekkel ezelőtt Ferenczi Illés tanácselnök-helyettesként kezdeményezte, hogy az építkezések során előkerült régészeti leleteket megmentő „Matrica" Honismereti Szakkör anyaga legyen egy helytörténeti gyűjtemény alapja. Ebből a gyűjteményből hozták létre 1987-ben a „Matrica" Múzeumot. A Művelődési Minisztérium 1988-ban városi múzeummá nyilvánította, 1989-ben pedig tájmúzeumi rangra emelte.
Az intézmény egy XIX. század végére kialakított kúriában kapott helyet. Az épületet 2005-2007-ben Százhalombatta Város Önkormányzata saját anyagi forrásból felújította és korszerűsítette.
A Múzeum állandó kiállításának eddig elkészült részét gazdagítják a bronzkori-vaskori földvár, a római korból származó „Matrica" katonai tábor, temető és római fürdőmaradvány leletei, az időszaki kiállítások témája között gyakori a kortárs magyar képzőművészet.
A kis helytörténeti gyűjteményből kinőtt tájmúzeumot ma Európa-szerte olyan intézményként ismerik, ahol a tudományos kutatás és leletmentés mellett komoly közművelődési és múzeumpedagógiai tevékenység is folyik. A kiállításokhoz kapcsolódnak a tudományos és az ismeretterjesztő előadások, a múzeumpedagógiai órák, a játszóházak, a kézműves foglalkozások. Nyaranta a múzeumkertben koncertek színesítik a programkínálatot.
A „Matrica" Múzeum elnyerte az „Év Múzeuma 1997" kitüntető címet, a város 1999-ben „Múzeumpártoló Önkormányzat" elismerést kapott. 2004-ben Pest Megye Önkormányzata a „Pest Megyéért Emlékérem" kitüntetést adományozta a „Matrica" Múzeum és Régészeti Park kollektívájának.
Magyarország első őskori szabadtéri múzeuma 1996 őszén nyitotta meg kapuit a Múzeum 2005-ben elhunyt igazgatója, Dr. Poroszlai Ildikó álmait megvalósítva, a helyi önkormányzat anyagi támogatásával.
Százhalombatta városának nevet adó 2700 éves százhalmok között 3,5 hektárnyi területen láthatók bronzkori és vaskori házak, kemencék, melléképületek. A Múzeum ásatásai nyomán felszínre került leletek alapján készült hiteles rekonstrukciók köré az akkori növényzetet, tatárjuharos lösztölgyest telepítünk.
A Százhalombatta és Érd között található 122 db, Kr. e. 7-6. századból származó halom alatt a Hallstatti kultúra előkelőségei nyugszanak. Haláluk után máglyán elégettek őket, és a hamvaikat urnában helyezték a sírkamrában. Az őskori temetkezési helyek közül sikerült helyreállítani egy eredeti, tölgyfagerendából épített folyosós sírkamrát, ahol a látogató hang- és fényeffektusokkal kísért többnyelvű program keretében ismerheti meg a korszak temetkezési szokásait.
A százhalombattai Régészeti Park egy élő múzeum. Az idelátogatók bepillanthatnak az őskori élet hétköznapjaiba. Rendhagyó történelemórákon vehetnek részt. Elidőzhetnek a bronzkori és vaskori házak, melléképületek, kemencék hiteles rekonstrukciói között. Gyakorolhatják az őskori kézműves technikákat: szőhetnek, fonhatnak, sövénykerítést építhetnek, edényt formázhatnak és bronzkori-vaskori ékszereket készíthetnek.
Az ínyencségre vágyók kérésére őskori lepényt sütünk, illetve régi korok receptjei szerint készült ételeket kínálunk.
Forrás: a Múzeum honlapja
2025.04.01 - 2025.10.31 |
2025.07.14. - 2025.07.19. | |
2025.07.28. - 2025.08.02. |
Vakkant-lak Kutyapanzió, Macskapanzió Százhalombatta
Százhalombatta egyetlen kutya- és macskapanziója, legrégebb óta működő kutyakozmetikája, kisállatkozmetikája.
Hotel Training*** Százhalombatta
A Hotel Training*** Százhalombatta városközpontjában található. Budapesttől alig 20 kilométerre fekvő településünk gyorsan és könnyen megközelíthető az M6-os autópályán, a 6-os főúton, tömegközlekedéssel, vagy akár hajóval is. Háromcsillagos szállodánk ideális helyszínt biztosít az egyéni ...
E-batta Kultúrkocsma Pizzakuckó
Változatos ebéd és vacsora ajánlatok, esténként élőzene minden nap Százhalombatta központjában.
Szedd magad nárcisz program 2025 2025.03.22. (szombat) - 2025.04.27. (vasárnap)
Szedd magad nárcisz Százhalombatta
Nárcisz szedd magad programajánló.
Százhalombattai Piac és Bevásárlóközpont 2025 2025.01.01. (szerda) - 2025.12.31. (szerda)
Százhalombatta központjában a lakótelep közepén található a Piac és Bevásárlóközpont. A piac 36 üzlethelyiséggel a belső udvaron helyezkedik el, ahol igényesen kialakított, fedett árusítótér várja az itt árulni, illetve vásárolni szándékozókat.
`Matrica` Múzeum és Régészeti Park Százhalombatta
A Matrica (ejtsd: Mátrika) Múzeum az egykor e területen virágzó római település nevét viseli. Állandó kiállításán a tízezer éves helytörténet tárgyi emlékeivel ismerkedhet meg a látogató, benne gazdag bronz-, vas- és római kori leletanyaggal. Földszinti kiállítótermünkben és emeleti galériánkban ...
Csónakázó-tó Százhalombatta
A csónakázó tó Százhalombatta ÉK-i részén, a Vasút utcai sporttelep mellett helyezkedik el.