Őrjeg és Szőlőhegyei Natúrpark, Hajós
A Duna ártere és a Duna–Tisza közi homokhátság határán húzódó lápvidék déli részét nevezték hagyományosan Őrjegnek. A Duna hajdani vízi világának utolsó hírmondója a Vörös-mocsár ma már természetvédelmi oltalom alatt áll, természeti értékeit tanösvényen ismerhetjük meg. A térség egyetlen városi jogállású települése a pincefalujáról és az abban érlelt boráról híres Hajós. A natúrparki kezdeményezéshez Császártöltés, Érsekhalma, Homokmégy és Öregcsertő csatlakozott még.
Látnivalók
Programlehetőségek Hajóson
Bivalyok a Hajósi Kaszálók és Löszpartok területén
Ha szerencsénk van, akkor a Pincefalut Hajóssal összekötő útról észak felé nézve megpillanthatjuk a fűzfákkal tarkított legelőn mélázó bivalyokat. A hatalmas állatokból álló csorda fontos küldetést teljesít: lelegeli az őshonos flórát veszélyeztető, betolakodó invazív növényeket. Segítségükkel a terület ökológiai egyensúlya stabilabbá vált, így számos védett növényfaj tud zavartalanul élni a területen. Megfelelő időben ide látogatva a mocsári kosbor, a szibériai-és a fátyolos nőszirom, a buglyos szegfű és a kornistárnics szépségének lehetünk szemtanúi. Ha gurgulázó hangokat hallunk a magasból, az égen színpompás gyurgyalagokat láthatunk vitorlázni.
A terület szabadon látogatható.
Borkóstolás a Hajósi Pincefaluban
A Pincefalu 1200 pincéjének nagy része hobbicélt szolgál, ezért ide látogatva nem fogjuk az összeset nyitva találni. Van azonban számos hivatásos borász, akikhez érdemes betérni egy borkóstolóra. Bár a Pincefaluban sétálgatni mesebeli élmény, nagysága és girbe-gurba utcácskái miatt érdemes előre megtervezni az útvonalat.
A természet tisztelete, a borkészítés művészete és a sváb hagyományok a Sziegl Pincében találkoznak a legszebben. Hajós első osztályú dűlőiben, hagyományos szőlőfajtákból, a biogazdálkodás előírásai szerint készült boraik természet adta egyediséget tükröznek. Kóstolásukhoz szakértő vezetést és szívélyes fogadtatást kap a látogató.
Hajósi Barokk Kastély
Az 1740-ben épült érseki vadászkastély miniatűrnek tűnhet a nagy, főúri kastélyokhoz képest, pompájában azonban cseppet sem marad el azoktól. A legkisebb szögletéig barokk: kőkapujának boltíve fölött unikornis-szobor ágaskodik, kertjében formára nyírt sövényköltemények és romantikus lugas, odabent bársonyszőnyeg, rózsacsokros freskók, pompás termek. A 2010-ben felújított épületben az állandó- és az időszaki kiállítások mellett eredeti állapotukba visszaállított helyiségek is megtekinthetők.
Német nemzetiségi Tájház (Heimatmuseum)
A múzeum a II. világháború előtti sváb paraszti életformát mutatja be a látogatóknak. Az idelátogatók bepillantást nyerhetnek a sváb kultúra szépségeibe, az ősök életébe.
Orbán-napi Borünnep
Szent Orbán a szőlő, a szőlőművelők, a kádárok és a kocsmárosok védőszentje. Az ő tiszteletére tartják meg 1982-től kezdve minden év májusában az Orbán-napi Borünnepet a Hajósi Pincefaluban. A több napos ünnepségsorozat ideje alatt a koncerteken, utcabálokon megfáradt közönséget számtalan pincében várják remek borokkal és odaadó vendégszeretettel a termelők. A Borünnep fénypontja vasárnap a borverseny eredményhirdetése, az új borlovagok avatása és Szent Orbán szobrának az év legjobb boraival való meglocsolása. A rendezvény minden évben tömegeket vonz, ezért érdemes még az év elején szállást foglalni!
Látnivalók Homokmégyen:
Őrjegi legelők
Az őrjegi mocsarak jellegzetes képét mutató területet a nád és a gyékény uralja, melyek sűrűje tömérdek élőlénynek szolgál búvóhelyéül. Vízisiklók, a tarajos- és pettyes gőték, mocsári teknősök és különféle békafajok mellett a buja vízinövényzet olyan ritka mocsári halfajok menedéke, mint a réti csík és a lápi póc. Ha ezekkel a rejtőzködő élőlényekkel nem is mindig találkozhatunk, az Őrjeg változatos növény- és madárvilágában mindig gyönyörködhetünk. Különleges látványt nyújt a mocsári zsúrló és a mocsári gólyahír, a folyandárként terjedő ebszőlő csucsor látványos piros bogyóit azonban csak messziről nézegessük, mert bár szépek, de mérgezőek! A mocsár érdekessége a közönséges rence, melynek víz alatti levelei rovarfogásra módosultak. Az égre pillantva a magyar természetvédelem címerállatát, a nagy kócsagot fedezhetjük fel. Hattyúkkal, fehér gólyával, tőkés récékkel és piroslábú cankóval is összefuthatunk.
Paskum
A homokmégyi Paskum fehéren ragyogó szikpadkákkal tarkított terület. Az iszapból, iszapos agyagból és mészkarbonátos iszapból álló talaj felszínén olyan sótűrő növények telepedtek meg, mint a mézpázsit, a bárányparéj, a pozsgás zsázsa és a sóvirág. A szigetszerűen kiemelkedő szikpadkák elérő talajadottságaiknak köszönhetően eltérő növényzettel rendelkeznek. Színpompás virágokkal virít rajtuk a a mezei zsálya, az agárkosbor és a koloncos legyezőfű. Szikes talaja és növényritkaságai miatt a Paskum madárvilága egyedülálló. Előfordul itt a fokozottan védett székicsér és széki lile. Az ugartyúkot rejtőszínei miatt nehéz észrevenni, ám a magasban zsákmányra leső, majd zuhanva lecsapó kék vércse megfigyelése izgalmas élmény lehet.
Tájház
A kalocsai parasztok a jobbágyfelszabadítás után látványos népművészetet alakítottak ki, amelyet nemcsak ruházatukban, hanem lakáskultúrájukban is gyakran alkalmaztak. A Tájház gyönyörű kalocsai hímzésekkel, pingálással díszített. Megtalálhatók benne a kemencék, a padkák, a falfülkék és minden olyan régi eszköz, amely szükséges volt az akkori élethez. A XIX. sz-i tanyaépület hátsó felében egy, a legmodernebb követelményeknek megfelelő vendégházat alakítottak ki.
A tájház bejelentkezés után látogatható.
A Romsics-szállás Tanösvénye
A tájház melletti 2 ha-os nyár- és tölgyerdőben egy 400 m hosszú, informatív tanösvényen ismerkedhetünk meg a Kalocsai Sárköz élővilágával, a fokgazdálkodással, az alacsony- és a magas ártér jellegzetességeivel, a láperdőkkel, a szikesekkel, illetve az őrjegi táj és a mezőgazdaság egymásra gyakorolt hatásával. A tanösvény mögött egy kis tó kínál kellemes pihenőhelyet.
Programlehetőségek Érsekhalmán:
Bronzkori földvár bejárása
Az 54-es főútról az érsekhalmi leágazásnál a faluhoz vezető bekötőúttal szemközt leágazó aszfaltútra kell lekanyarodni. A lejtős út aljára érve, egy lépcső tövében álló információs tábla jelzi a tanösvény kezdetét. A “hegyre” felkapaszkodva gyönyörű kilátásban lehet részünk. Az egykori erőd szerkezetén kívül érdemes megfigyelni a termikekben körözve emelkedő egerészölyveket, az ösvény mentén fellelhető számtalan gyógynövényt, a cserjék közt költő barátposzátákat, a karvalyposzátákat és mezei poszátákat. A terület nyugati peremének meredek partfalában gyurgyalagok és partifecskék fészkelnek. A távolban felsejlik Szekszárdi-dombság, sőt, tiszta időben még a Zengő csúcsa is felismerhető.
A tanösvény szabadon látogatható.
Tájház
A tájház bejelentkezéssel látogatható. Különlegessége, hogy a helyreállított parasztház autentikus bútorzatú lakószobáját nem csak nézni, hanem használni is lehet, ez ugyanis vendégházként is funkcionál. A házhoz az udvaron modern vizesblokk csatlakozik, így a falusi romantikát kompromisszum nélkül élvezheti az utazó. Kemence, bográcsozóhely és sátorozási lehetőség is adott.
Biobor kóstoló az Anna Borháznál
A szőlőtermesztés a táj és a természeti értékek megőrzése mellett is folytatható. A bioművelésű szőlőültetvény nem elvesz a természettől, hanem élőhelyet teremt a legkülönbözőbb rovar- hüllő- és madárfajoknak. Hagyományos ízvilágú, testes borai kóstolása mellett a borász, Gonda János ezer csodát tud mesélni arról, hogy az élet hogyan talál utat magának a szőlőültetvényekben.
Hajósi Homokpuszta Természetvédelmi Terület
Hagyományos nevén az “ürgelegelő” egy mesebeli szépségű zegzuga a vidéknek. A sűrű erdőből kibukkanva illatos, hullámzó fűtengeren találjuk magunkat. A legelő buckáin sétálni az év minden szakában fantasztikus élmény. Szinte mindig nyílik valamilyen különleges virág, úgyhogy nem csak a nyúlüregek bejáratai miatt érdemes a lábunk elé nézni. Az árvalányhaj virágzásakor fenséges szépségnek lehetünk tanúi.
A terület szabadon látogatható, de gépjárművel nem lehet behajtani.
Látnivalók Császártöltésen:
Vörös-mocsár Tanösvény
A 2,5 km hosszú útvonalon a tőzeges mocsár jellemző életközösségeit és a löszpartok madárvilágát figyelhetjük meg. A tanösvény táblával ellátott állomásain megismerkedhetünk a mocsár kialakulásásának körülményeivel, a rovarvilágra épülő kétéltű és hüllő faunával, a halak táplálékláncban betöltött szerepével, a nádasok és a nyílt vizek madaraival, a löszpart és a környező erdők élővilágával.
A tanösvény a Csala-csárdától indul az 54-es főút 68. km-nél és Császártöltés előtt egy üzemen kívüli téglagyárnál végződik. A mocsár a területet nem ismerők számára veszélyes lehet, ezért csak a kijelölt útvonalon, vagy szakvezetővel ajánlott látogatni.
Séta a horgásztavak mentén
Császártöltéstől délre öt horgásztó található, melyek a létesítésük óta eltelt 40 évben szinte már a természet részeivé váltak. Romantikus, ligetes környezetükben kellemes élmény egy könnyű sétát tenni.
Kerékpártúra a Báger mentén
A Duna-völgyi Főcsatorna császártöltési szakasza 1923-24 között került kialakításra, ezt a szakaszt a kotrógép után Bágernek nevezik. A csatorna melletti utat fák borítják, így kellemes túrát tehetünk Hajósig, s onnan a Kaszálók és a Pincefalu érintésével tovább a kerékpárúton Érsekhalmára.
Saját bringa híján a Pincelakat Borházban lehetőség van kerékpárbérlésre.
Sváb Tájház
A sváb népi építészeti kultúra ékes képviselője az 1896-ban épült parasztház, mely ma tájházként üzemel. Az eredeti állapotára visszaállított és eredeti bútorokkal berendezett épületben a helyben gyűjtött használati tárgyakon keresztül bepillanthatunk a korabeli sváb családok mindennapi életébe.
Kiscsalai löszpart
Kiscsala településhez közel egy látványos, meredek löszfal nyújt ideális fészkelőhelyet elsősorban a színpompás gyurgyalagok és szintén üregekben fészkelő szorgos partifecskék számára. Érdemes több időt rászánni, mert megfigyelhetjük hogy a rendkívül gyors jégmadár, mezei verebek és a hangos seregély is ezeket a költőüregeket használják. A löszpart lankáin csodaszép löszgyepvegetációt találhatunk, védett fajok közül előfordul itt a tarka nőszirom, apró nőszirom, sömörös kosbor, pusztai meténg, tarka sáfrány.
Császártöltési ősborókás
Az ősborókás az Illancsi tájegység része. A több hektáros, erdőkkel körülvett homokbuckás terület az ős-Duna hordalékából alakult ki. A borókán kívül gyakori cserje a kökény, a galagonya, a vadrózsa, a varjútövis és a fagyal is.
Programlehetőségek Öregcsertőn
Minden évben szeptember első szombatján kerül megrendezésre a falunap. Ezen a napon focigála, sportvetélkedők, főzőverseny és népi hagyományőrző tánccsoportok találkozójának megrendezésével ápolják a környező településekkel a kapcsolatot.
Lovasoktatás a Csatangoló Lovardában
Kezdők, hobbilovasok számára itt kiváló lehetőség nyílik elsajátítani a lovas sportok alapjait, és eljutni a haladó szintig. A lovarda vezetője, Kis Csilla Lilla egy született lovasember, akinek kedvességére és szakértelmére kisgyerekek és felnőttek egyaránt rábízhatják magukat.
Forrás: A Natúrpark honlapja
2025.01.01 - 2025.12.31 |
Oszvald Pince Hajós
Borospincéink a hajósi pincefalu egyik leghangulatosabb terén találhatók. Szívvel lélekkel gondozott területeinkről, kézzel szüretelt termésből állítunk elő autentikus hajósi borokat. Tiszteljük őseink hagyományait, és nyitottak vagyunk a korszerű megoldások alkalmazására is.
Schön Pince
Családi borászatunk a Présház utca végén, a Minerbio tér kellemes zöld környezetének szomszédságában található, a Hajósi Pincefaluban.
Szent Orbán Borrend Hajós
A Hajósi Szent Orbán Borrend elsősorban azért jött létre, hogy megismertesse Hajós és környéke kiváló borait és főként a Hajósi Cabernet Sauvignont, a borrend zászlós borát a hazai és a világ borkedvelőivel.
Sziegl Pince
A Hajósi-pincefalu szívében található kézműves, családi borászatunk. Saját művelésű szőlőültetvényeinken gazdálkodva igyekszünk évről-évre fejlődni és szép borokat készíteni. A pince szívügyének tarja a hagyományos hajósi szőlő- és borfajták felelevenítését, azon kísérletezünk, hogy a tradicionális ...
Takács Pince
Ha szeretnél egy hangulatos borkóstolón részt venni esetleg szüretelni vagy közvetlenül a termelőtől bort vásárolni,keress fel minket! A Takács Pince az igazi családi pincészet! Látogass el Magyarország napfényben leggazdagabb borvidékére, vagy rendelj a Hajós-Bajai borvidék legfinomabb boraiból
Terbe Pince
Borászatunkban a hagyományos szőlő feldolgozás mellé jól illeszkedik egy kis modernizáció is. Szőlőterületeink bővülésével párhuzamosan egyre növekszik pincénk. A régebb óta meglévő Kékfrankos és Zweigelt szőlőfajtáinkat Cabernet Sauvignonnal és Cserszegi fűszeressel is bővítettük. Több évtizedes hagyományokkal ...
Umenhoffer Pince
A Hajósi Pincefalu központi helyén elhelyezkedő pince, ahol remek borokat készítünk hagyományos eljárással.
Wicker Pince
A Wicker Pince Hajós-Pincefalu egy csendes szegletében megbúvó hangulatos présház, körülötte hatalmas térrel, benne üde borokkal.
Beck Pince
Hagyományos borkészítés napjaink borászati technológiájával, haladó szemlélettel.
Hársch Pince
A Hársch Pince legjellemzőbb borfajtái: Ottonel muskotály, Zöldveltelini, Kövidinka, Kékfrankos rozé, Zweigelt, Cabernet sauvignon, Kékfrankos.
Orbán-napi Borünnep 2025 Hajós 2025. május 23. (péntek) - 2025. május 25. (vasárnap)
A hajósi Orbán-napi Borünnep valóságos népünnepély a Kalocsai-Sárköz vidékén, háromnapos mezőgazdasági, kulturális és gasztronómiai seregszemle, Kalocsa, Hajós és térségének kiemelkedő látogatottságú turisztikai attrakciója. Hagyományőrző és hagyománnyá vált ünnepség a hajósi pincefaluban.
Hajósi programok 2025. Események, rendezvények, fesztiválok 2025. május 23. (péntek) - 2025. május 25. (vasárnap)
Orbán-napi Borünnep
Hajósi programajánló. Fedezd fel Hajóson a magyar borvidékek egyik rejtett kincsét, a Hajósi Pincefalut! Borünnepek, pincelátogatások várnak a Hajósi Pincefaluban, mely a Hajós-Bajai borvidék gyöngyszeme. A Pincefalu mellett a Hajósi Barokk Kastély is kihagyhatatlan látnivaló. Az egykori érseki kastély ...
Nyitott pincék Hajós 2025 2025. május 23. (péntek) - 2025. május 25. (vasárnap)
Orbán-napi Borünnep
Nyitott pince napok a Hajósi Pincefaluban. 2025-ben is rengeteg izgalmas programmal készülünk!
Fröccsözön Hajós 2025. Nyári pincenyitogató a Hajósi Pincefaluban 2025. június 28. (szombat)
Hol is lehetne a nyári hőségben a legjobban múlatni az időt, mint egy borospince mélyén...? Tarts velünk ezen a csodás nyári hétvégén, amikor a nyitott pincék mellett péntektől vasárnapig változatos programokon vehetsz részt! A főszerepben természetesen a pincék és a borok állnak, de ez alkalommal ...
Hajósi Szüreti Forgatag 2025. Szüreti Pincenyitogató 2025. szeptember 13. (szombat)
Szüreti Pincenyitogató a Hajósi Pincefaluban 2025. szeptember 13-án.Tölts egy vidám hétvégét a Hajósi Pincefaluban, ahol a Szüreti Pincenyitogató alkalmával nyitott pincék, gyermekfoglalkozások, sétakocsikázás, „Szarvasok násza” túra, futóverseny, borismereti képzés, kézműves vásár, színvonalas street food ...
Tökös Pincenyitogató 2025 Hajós 2025. október 25. (szombat)
A Hajósi Pincefalu leghangulatosabb eseménye idén egy nappal tovább tart! Barangolj a töklámpásokkal szegélyezett 24 utca 1200 pincéje között, kóstold a jobbnál jobb borokat és élvezd a különleges szarvasgombás, gombás, tökös ételeket!
Adventi Nyitott Pince Napok 2025 Hajós 2025. december 6. (szombat)
Idén december 6-án valami igazán különleges vár rád a Hajósi Pincefaluban! Ezen a napon nemcsak a boroké lesz a főszerep, hanem a Karácsonyi hangulaté is! Emellett ismét egy varázslatos kézműves vásárral várunk titeket, amely igazán életre fogja kelteni az ünnepi hangulatot.