Farkasréti temető séta iskolai és turista csoportok számára Budapesten előzetes bejelentkezéssel
A temetősétákkal lehetőség nyílik csoportoknak, hogy megismerjék a Farkasréti temetőben nyugvó ismert emberek sírhelyeit. Buda legnagyobb kiterjedésű és legszebb fekvésű temetője a Farkasréti temető. Az utóbbi évtizedekben a tudományos és kulturális élet elhunyt nagyjainak jelentős részét ide temették.
A művészetek és a tudományok kiemelkedő képviselői a Művészparcellában és a Magyar Tudományos Akadémia parcelláiban kaptak díszsírhelyet. Az 1980-as években az egyik ravatalozót Makovecz Imre tervei szerint alakították ki. A főbejárati téren 2008 tavaszán felállították Veres Kálmán Griffmadár című alkotását, a távol nyugvók emlékhelyével. 2009 tavaszától a Budapesti Temetkezési Intézet lehetőséget teremt rá, hogy szervezett séták, rendhagyó tanórák keretében iskolai csoportok is felkereshessék a Farkasréti temetőt.
A leghíresebb itt nyugvó nagyjaink:
Bartók Béla, Kodály Zoltán; Illyés Gyula, Tóth Árpád, Pilinszky János, Szabó Magda; Bessenyei Ferenc, Ruttkai Éva; Kovács Margit, Makovecz Imre.
A Farkasréti temető története
A Farkasréti temető a főváros határában a legszebb fekvésű. Félkörben a budai hegyvidék lankás hegyoldalai védik barátságtalan légáramlatoktól, a Duna felé pedig innen olyan kilátás nyílik a szemlélőnek, amilyenhez hasonlót a világ kevés városában lehet találni írta a Vasárnapi Újság 1899-ben a néhány évvel korábban megnyitott temetőről. Buda legnagyobb kiterjedésű és legszebb fekvésű temetőjének megnyitására 1894-ben került sor. A kisebb sírkertek ekkorra ugyanis részben beteltek, részben közegészségügyi szempontból elavultakká váltak. Hamarosan nemcsak a Tabán-Krisztinavárosi és a vízivárosi, hanem már a tehermentesítésükre létrehozott németvölgyi temetőt is fokozatosan fel kellett számolni.
A Széchenyi-hegy lankás lejtőjén fekvő temető helyének kiválasztása annak idején sok vitát kavart. Gyönyörű fekvése egyszerre vált előnyére és hátrányára: sokan inkább üdülőterületnek, mintsem temetőnek kívánták volna hasznosítani. Mások még évtizedek múltán is attól tartottak, hogy az agyagos-kőzettörmelékes talajban átnedvesedéskor földcsuszamlás következhet be, esetleg talajvíz károsíthatja a sírokat.
A jóslatok ellenére a Farkasréti temető rövid időn belül Budapest egyik legnépszerűbb temetkezőhelyévé vált. Eredeti területét a főváros vezetése már 1914-ben kénytelen volt 20 holddal bővíteni a szomszédos telkek megvásárlásával. Így a Hóvirág utcai felső területtel együtt, a temető kiterjedése megközelítőleg elérte mai 72 holdas nagyságát.
A régi budai temetők teljes és végleges megszüntetése után a Tabáni és Németvölgyi temetők számos megőrizni kívánt sírját ide helyezték át. Egyre több nevezetes személy is temetkezett Farkasrétre, a sírokra számos kiváló műalkotás került. A századfordulótól egészen az 1920-as évek végéig folyamatosan épült az Érdi úti reprezentatív kriptasor.
Legnagyobb szabású építkezésként a bejárati tér kialakítása készült el 1938-ban Módos Ferenc és Krassói Virgil tervei szerint. Az épületegyütteshez templom, kálvária, harangtorony, új ravatalozó, árkádos kriptasor, valamint üzletsor, kerítés, fő- és mellékbejáratok tartoztak. Eredeti állapotukban csak néhány évig maradhattak fenn: a II. világháború alatt történt bombázások miatt az építmény jelentős része romba dőlt, illetve súlyosan megsérült.
A háború után a ravatalozót és az árkádos kriptasort helyreállították, az egykori temetőtemplom belső terét és tornyát pedig urnás temetkezések céljára hasznosították. (1977-ben a temető területén kívül épült fel a Mindenszentek plébániatemploma.) Ezekben az évtizedekben létesültek a kolumbáriumok és az új kriptasorok. A művészetek és a tudományok kiemelkedő képviselői a Művészparcellában és a Magyar Tudományos Akadémia parcelláiban kaptak díszsírhelyet.
Az 1980-as években átépítették a ravatalozót; ősi magyar motívumokkal díszített reprezentatív termét Makovecz Imre tervei szerint alakították ki. A főbejárati téren Horvay János Jó pásztor című, a II. világháborúban megsemmisült szobra helyén felállították Mészáros Mihály Főnixmadár című alkotását, a távol nyugvók emlékhelyével. Amerikai típusú sírkert létesült a 60-as parcellában, első sorában új díszsírhelyekkel. Elsőként Bartók Béla 1988-ban hazatért hamvait helyezték itt nyugalomra.
Mára a Farkasréti temető csaknem teljesen betelt, további bővítése csupán kis mértékben lehetséges. A temetőt mégsem lehet bezárni: kiváltására másik budai temető nincsen, s jellegzetes adottságai, szép földrajzi fekvése továbbra is kedvelt temetkezőhellyé teszik. Az utóbbi évtizedekben a kulturális élet elhunyt nagyjainak jelentős részét ide temették.
Megközelíthető:
A 8-as, az 53-as (Márton Áron téri gyalog bejáró, illetve Hóvirág u.), a 112-es autóbusszal (Bürök utcai gyalog bejáró), és az 59-es villamossal.
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Café Cream Kávézó és Étterem Budapest
A Café Cream Kávézó és Étterem a Déli pályaudvar mögött, az ATSA Fitness Klub épületében található barátságos kuckó, ahova a nap kezdetén egy isteni kávéra, egy laktató omlettre éppúgy jó betérni, mint a napi nyüzsgés forgatagából kiszakadva egy ízletes és tápláló ebédre.
Café Dorottya Budapest
A belváros szívében található Dorottya Café hangulatos terasszal, exkluzív belső designnal, állandó italakciókkal, különleges ételekkel, kávéspecialitásokkal és széles koktélválasztékkal várja kedves vendégeit. Olaszos és magyaros ételkülönlegességeink mind látványban, mind ízben első osztályú ...
Café Intenzo Kávéház & Étterem
A Café Intenzo Kávéház & Étteremben először a kávézó részbe lép be, amit követ a családias hangulatú étterem. Tavasztól őszig kellemes hangulatú belső teraszon fogyaszthatja el ebédjét, vacsoráját. Napi menüvel, chef ajánlatokkal, és egy kellemes, nyitott belső kerttel várják minden vendégüket.
Café Kör Budapest
Éttermünk hangulatos légkörrel, figyelmes felszolgálással és változatos magyar ételekkel várja vendégeit. Vendégeink a naponta újuló ajánlataink közül is választhatnak.
Café Vian Étterem Kávézó Budapest Liszt Ferenc tér
A különleges berendezésű Café Vian Étterem Kávézó a Liszt Ferenc téren várja vendégeit.
Cake & More by Garannikova Budapest
Stúdiónk az innovatív és finom péksütemények központja, könnyű szibériai reggeli fagy ízével. A legfinomabb torták és sütemények Budapesten bármilyen alkalomra és ünnepre.
California Poke Budapest
Küldetésünk az, hogy friss pokét készítsünk ízek, az egészség és minőség feláldozása nélkül egy modern “foodbar” környezetben. Ramen leveseinket hosszan főzött alapléből készítjük az igazán intenzív ízélmény érdekében, melyet rizstésztával tálalunk a könnyű és egészséges táplálkozás jegyében. Organikus jeges ...
Callas Café & Restaurant Budapest
A Budapest legszebb utcáján, közvetlenül az Operaház mellett található Callas Café & Restaurant egyszerre őrzi a hagyományokat és képviseli a legmodernebb stílust.
Calvin Bistro Budapest Kálvin tér
Várjuk kedves vendégeinket a Kálvin tér egyik leghangulatosabb éttermébe. Próbálja ki Ön is megújult étlapunkat amely nem csupán magyaros ízekkel, hanem az olasz konyha különlegességeivel is bővült.
Capri Pizzeria Budapest Fóti út
Kóstolja meg a Capri Pizzeria igazi vékony tésztás, kövön sütött, kézműves pizzáját, mely eredeti olasz recept alapján készül!
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!