Zenei kiállítások a Zenetörténeti Múzeumban
Zenetörténeti múzeum és szakkönyvtár a Budai Várban, az MTA BTK Zenetudományi Intézet osztályaként működik. Feladatköre az organológiai (hangszertörténeti) kutatás, a magyar és európai zenetörténeti múlt dokumentumainak (kéziratok, levelek, képek, hangszerek, hagyatékok) gyűjtése, feldolgozása, publikálása monografikus formában és kiállítások keretében, a zenei ikonográfiai kutatás és publikálás, az állami tulajdonú mesterhangszerek nyilvántartása és szemléje, a hangszerek és egyéb zenei vonatkozású tárgyak kiviteli engedélyezésével kapcsolatos szakértői feladatok ellátása.
A Sasvári zongoraterem műhelye
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 3. B termében
- Kurátor: BARANYI Anna
- ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS
- A kiállítás megtekinthető: 2016. október 1-től
A Sasvári Zongoratermet 1923-ban id. Sasvári Antal (1895–1967) alapította, ami később fiára, Sasvári Antalra (1918–2007), majd unokájára, ifj. Sasvári Antalra (1953–2016) szállt. A cég első telephelye a mai Móricz Zsigmond körtéren volt, majd az Erzsébet körút 21. szám alá költözött. Az első műhelyben leginkább a hosszú zongorák lerövidítésével és javításával foglalkoztak. A 80-as években fő tevékenységük a pianínók felújítása lett. Ezzel párhuzamosan jó minőségű angol mechanikás zongorákat újítottak fel, főként Bösendorfer, Blüthner és Steinway márkájúakat.
A közel 100 éves múltra visszatekintő Sasvári Zongoraterem műhelyét bemutató kiállításunkon a zongora javításával és karbantartásával kapcsolatos szerszámok és alkatrészek, valamint a műhely történetét érzékeltető dokumentumok: mesterlevelek, fényképek, korabeli névjegyek és hirdetések láthatók.
Egy 20. századi hegedűkészítő műhely és magyar mesterhegedűk
- Műhely: állandó kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 6. termében
- Mesterhegedűk: időszaki kiállítás a 7. teremben
- Kurátor: Baranyi Anna
- A kiállítás megtekinthető: 2014. október 1-től
Az MTA BTK Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeuma hangszergyűjteményének egyik legértékesebb része a hegedűgyűjtemény, azon belül is a magyar hegedűkészítés fénykorából, a 20. század első feléből származó mesterhegedű gyűjtemény. Ezek a hangszerek európai viszonylatban is a legmagasabb szakmai színvonalat képviselik. 2014 januárjában a múzeum egy különleges értékű hegedűkészítő műhellyel gazdagodott, amelyet több mester használt folyamatosan a 19. század 2. felétől 2007-ig. Ezáltal lehetőségünk nyílt arra, hogy a hangszereket, azok előállításának helyszínét és egyben a hangszerkészítés folyamatát együtt mutassuk be.
Számos magyar műhely a hangszerkészítés mellett az utánpótlás nevelésére is nagy hangsúlyt fektetett. Ebből a szempontból egészen különleges volt Pilát Pál (1860–1931) cseh származású mester, ugyanis műhelyének folytonosságát a mai napig végigkövethetjük, immár a tanítványok negyedik generációja által.
Pilát a legjobb bécsi mestereknél tanult, majd Budapesten telepedett le. A Zeneakadémia megnyitása után annak tőszomszédságában, a Liszt Ferenc tér 10. szám alatt nyitott műhelyt. Halála után az üzletet az özvegye vitte tovább, majd 1957-ben, a tanítványok második generációjához tartozó Sáránszky Pálnak (1919–2000) adta át. Sáránszky a 20. század második felének meghatározó egyénisége a nagy előd szellemiségét a tanítványok révén a 21. századra is továbbörökítette. A Pilát-műhely berendezését eredeti formájában őrizte meg, még az agyonhasznált, ma már valóságos ereklyének számító munkaasztalt is megtartotta, amely egykoron a magyar hegedűkészítés legnagyobbjáé, Nemessányi Sámuelé (1837–1881) volt. A műhellyel szomszédos üzlethelység szessziós hangszertároló vitrinjei a második világháborúban bombatalálat következtében megsemmisültek. A megmaradt ajtószárny alapján Csepregi Sándor iparművész újratervezte a bútorokat, majd Schégerin István műbútorasztalos kivitelezte.
Sáránszky halála után Földesi Lajos hegedűművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, aki egyben Sáránszky tanítványa is volt, megvásárolta a mester hagyatékát. 2014 januárjában a műhelyberendezést és szerszámokat, az üzlet bútorait (lengőajtó, szecessziós vitrinek, fiókos szekrény, stb.), a hegedűrajzokat, Pilát és Sáránszky aranykoszorús mesterleveleit és okleveleit, hegedűművészek Pilátnak és Sáránszkynak dedikált fotóit a Zenetörténeti Múzeumnak ajándékozta.
Kiállításunk első termében az ajándékba kapott Pilát–Sáránszky műhely anyagából és a már korábban szerzeményezett hegedűkészítő szerszámokból egy komplett hegedűkészítő műhelyt rekonstruálunk. A falakra hegedűrajzok, Pilát aranykoszorús mesterlevele és a hegedűművészek dedikált fotói kerülnek. A műhelyben Nemessányi munkaasztalát, Sáránszky munkaasztalát és Pilát gyalupadját helyezzük el. Bemutatjuk a hegedűkészítéshez szükséges összes szerszámot, valamint a különféle sablonokat (tető, hát, csiga, f-nyílás, stb.), továbbá a hegedűkészítés valamennyi fázisát a kiválasztott faanyagtól a befejezésig. A műhely vitrines szekrényeit, amelyek eredetileg is vonós hangszerek kiállítására szolgáltak, a mai muzeológiai követelmények szerint ellátjuk megfelelő hangszertartókkal, világítással, biztonsági zárakkal. Ezekben a Múzeum hegedűgyűjteményéből mutatunk be válogatást. Az egyik szekrényben Pilát és tanítványainak, a másikban Pilát kortársainak hangszereit állítjuk ki. Egy sokfiókos szekrénnyel is rendelkezünk, ebben vonós hangszerek tartozékait helyezzük el: húrok, húrlábak, húrtartók, húrtartó gombok, fogólapok, kulcsok, hangtompítók, húrgépek, álltámaszok, a-sípok, gyanták, stb.
A második teremben a következő nemzedékek (Sáránszky, kortársai és tanítványai, 20. század második fele és 21. század eleje) munkáiból válogatunk. Ezeket a hangszereket magántulajdonból kölcsönözzük. A falakon hegedűrajzok, Sáránszky aranykoszorús mesterlevele és különféle oklevelei, valamint hegedűművészeket ábrázoló dedikált fotók kerülnek bemutatásra.
2014-2015-ben hangverseny-sorozatot is rendezünk a kiállított hangszerek megszólaltatásával.
Lajtha László emlékszoba és kiállítás, halálának 50. évfordulóján
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 5. és 6. termében
- Kurátor: Dalos Anna, a tablókiállítást készítette és a szövegeket írta: Solymosi Tari Emőke
- A kiállítás megtekinthető: 2013. február 16-tól
Lajtha László (1892-1963) a XX. század első felének egyik legnagyobb magyar zeneszerzője, aki meghatározó tevékenységet fejtett ki a népzenekutatás és a zenepedagógia, valamint a nemzetközi kulturális diplomácia terén is. Pályája során Bartókkal és Kodállyal együtt a „három nagy magyar" egyikeként emlegették, főként Franciaországban („les trois grands hongrois"). A kommunista rendszerrel való szembenállása miatt műveit 1948 után Magyarországon alig játszották. Zenetörténetileg igen jelentős, egészen egyéni arculatú életművét az utóbbi évtizedekben kezdi újra felfedezni a zenei szakma és a közönség. Következetessége, emberi tartása a legnehezebb időkben ma is példaként szolgálhat.
A Lajtha-emlékszoba megnyitásával most újabb adósságát törleszti a magyar kulturális élet. Az emlékhelyet fényképek alapján Lajtha László személyes tárgyaiból, bútoraiból állítottuk össze, a látogatók így bepillanthatnak a komponista budapesti, Váci utcai lakásának egyik nagypolgári szobájába, a zeneszerző hétköznapjaiba. Az emlékmúzeumban látható Lajtha ma is kiváló állapotban lévő Bösendorfer-zongorája, íróasztala és francia billentyűzetű írógépe, könyves szekrényei, amelyeket zsúfolásig megtöltenek a nagy olvasottságú és széleskörűen tájékozott alkotó könyvei és kottái, valamint egy intarziás asztallal kiegészült biedermeier ülőgarnitúra.
Hangszerek Magyarországon a 18. század második felétől a 20. század második évtizedéig
- Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 4. termében
- Kurátor: Baranyi Anna
- A kiállítás megtekinthető: 2012. október 1-től
A Zenetörténeti Múzeum, mely jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének osztályaként működik, alapításától, 1969-től fogva gyűjti a Magyarországon fellelhető zenetörténeti tárgyi emlékeket, mindenek előtt a hangszereket, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és a zenei témájú érmeket. Jelen kiállításunk, melynek kurátora a múzeum vezetője, Dr. Baranyi Anna, válogatás hangszergyűjteményünkből. Koncepciójának megfelelően időrendi sorrendben, a 18. század közepétől a 20. század második évtizedéig kap betekintést a látogató a hangszerek változásaiba, fejlődésébe. A magyar hangszerkészítők és hangszergyárak munkáit helyeztük előtérbe, mellettük több neves külföldi készítő is képviselteti magát egy–egy darabbal. A hangszereknek a Zenetudományi Intézet Zenetudományi Szakkönyvtárának gyűjteményéből válogatott kották, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapest Történeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményeiből kölcsönzött, és a 18–19. századi magyar zenei életben jelentős szerepet betöltő személyeket és a helyszíneket ábrázoló képzőművészeti alkotások adnak történeti hátteret.
Kiállításunk legkorábbi darabjai – az orgona, hárfa, klavichord, asztalzongora, viola da gamba és a vonósnégyes hangszerei – a 18. századból származó hangszerek, amelyek között egyaránt szerepelnek magyar és külföldi készítők munkái.
A 19. század első felét bemutató teremrészben a zongorák dominálnak, amelyek londoni, párizsi, bécsi és pesti műhelyekből származnak. A kor legjelentősebb pozsonyi és bécsi fafúvóskészítőit egy–egy értékes fuvola vagy oboa képviseli. Láthatók még szép kivitelű gitárok és hegedűk, amelyek a zongorához hasonlóan a polgárság körében különösen kedvelt hangszerek voltak. Szerepel itt még egy különleges kottatartó, a szextett-asztal, amelyet a budapesti Iparművészeti Múzeum kölcsönzött a kiállításra. A kiállítás harmadik egységében neves magyar hegedűkészítő-műhelyek munkái reprezentálják a magyar hegedűkészítés folytonosságát, de képviselteti magát a 19. század legjelentősebb hazai zongorakészítője, Beregszászy Lajos is. Az itt bemutatott fúvós hangszerek többsége a sokféle hangszertípust gyártó, ám magas színvonalú tömeggyártásra berendezkedett császári és királyi udvari hangszergyárak termékei. Kiemelt helyet szenteltünk a hungarikumnak tekinthető hangszereknek, a cimbalomnak, amelyet zenekari hangszerként elsőként Erkel Ferenc használt, valamint a tárogatónak. A kiállításban ugyanitt képzőművészeti alkotásokkal és hangszerekkel hívjuk fel a figyelmet az Erkel Ferenc nevéhez köthető nemzeti operának a 19. századi magyarországi zeneéletben játszott jelentős szerepére.
2025.01.01. - 2025.12.31. |
További ajánlataink
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. | |
2025.01.01. - 2025.12.31. |
Jagelló Business Hotel***
A kitűnő elhelyezkedésű Jagelló Business Hotel a budai üzleti negyedben található, az M1-es és M7-es autópályák és a Budapest Congress és World Trade Center közelében. Budapest budai oldalán, a 12. kerületben zöld környezetben várja vendégeit budapesti üzleti hotelünk 24 modern szobával. A szobák ...
K+K Hotel Opera**** superior Budapest
A szálloda elhelyezkedése is kivételes: a város többi látnivalójához hasonlóan a bevásárló és a sétálóutcák leghíresebbje, a Váci utca csak rövid sétára van, ahogy a földalatti „Opera” megállója is a szálloda mellett található. A K+K Hotel Opera tágas és fényűző. Ez a rendkívül népszerű szálloda ...
KViHotel Budapest
Négycsillagos színvonalú szálloda azoknak, akik folyton mozgásban vannak. Akár kikacsolódás, akár üzleti út hozott Budapestre, a KviHotelbe jó lesz hazatérni egy izgalmas nap után. Háromféle méretű szoba közül választhatsz, amelyekhez szolgáltatások egész sora tartozik a szupergyors WiFi-től az okostévéig. ...
Kempinski Hotel Corvinus Budapest***** Superior
A Budapest szívében fekvő ötcsillagos szállodában 316 tágas szoba és 33 elegáns lakosztály várja a vendégeket. A szálloda sokszínű gasztronómiai kínálata magában foglalja a kötetlen hangulatú ÉS Bisztrót, az ÉS Deli-t, a The Living Room-ot és a Blue Fox The Bárt, valamint, az első közép-európai Nobu ...
Kippy Kutyapanzió
Az otthonukban udvaron vagy kennelben tartott kutyákat kennelben helyezik el. A biztonságos, kényelmes kennelek 2m. x 3m. nagyok, tetővel ellátottak, 3 oldalról védettek, mindegyikben van kutyaház. Az itt tartózkodó kedvencek is többször mozoghatnak a szabadban, ha szeretik a társaságot, akár többen ...
Kozmo Hotel Suites & Spa Budapest
Minden részlet számít a tökéletes vendégélmény biztosításához. A Kozmo Hotel minden, kifinomult esztétikával kialakított szobájában és lakosztályában érződik a meleg vendégszeretet. A kényelmes bútorzat, a puha pamut-textiliák és a Penhaligon´s fürrdőszobai bekészítések mind otthonossá teszik a ...
La Prima Fashion Hotel Budapest****
A négycsillagos La Prima Fashion Hotel Budapest egyik leggyönyörűbb környékén, a Váci utcában található. A hotel kitűnő választás üzleti úton járóknak és a nyaralás céljából érkező vendégeknek is, akik a belváros szívében vágynak pihenésre, vagy éppen szórakozásra. Elegancia és kényelem kettőssége ...
Lackenbachi-kastély Ausztria
A reneszánsz Lackenbac-palotaegyüttesének múzeumában az ember a természet ösvényén halad. Az állandó és időszakos kiállításoknak, a tágas kastélyparknak és az új Boutique Hotel Zum Oberjägernek köszönhetően a kastélykomplexum Közép-Burgenland kedvelt úticélja.
Lánchíd 19 Design Hotel**** Budapest
Többszörösen díjnyertes design hotel Budapest belvárosában, a Duna-parton; gyönyörű panorámával a pesti Duna-partra és a Budai Várra, Budapest UNESCO Világörökségeire! A Lánchíd 19-ben nincs két egyforma szoba, a modern design székek által ’inspirált’ kreatív megoldások minden szobába egyedi hangulatot ...
Maison Bistro & Hotel Budapest
A Maison Bistro & Hotel egy új, bájos rejtett zug a Budai Várban. Stílusos bisztró, ahol klasszikus és modern fogások várják izgalmas tálalásban. A 17 szobás butikhotel egyedien berendezett szobái és a hangulatos belső kert tökéletes pihenésre csábítanak. Rendezvényekhez hangulatos borospince, ...
Icebar Budapest
z északi sarkkörön túl lakó népek évezredek óta használják a jeget mint építőanyag. Csodáld meg a valószínűtlenül átlátszó, kristálytiszta jégből készített szobrokat, falakat ! A jégből készült bárpultnál ízletes jeges koktélokat kínálunk, természetesen jégpohárban. Foglalj helyet a jégbútorokban és ...
István Tanya Vendéglő
Az István Tanya Vendéglő 1999-ben nyitotta meg kapuit Budafok szívében, a macskaköves Magdolna utcában. Vendéglőnk családias hangulatú belső termében 30 főt, fűtött télikertjében 30 főt, nyáron a kellemes-hűvös, `óriás gesztenyefa-árnyas” kerthelyiségében 40 főt tud vendégül látni. Esküvők, ...
Jamie`s Italian Budapest
Klasszikus olasz ételek egy kis Jamie-csavarral! A Budavári Jamie’s Italian Budapest történelmi központjában, a csodálatos Budai Várban talált helyet magának. Tágas és világos tereivel, hatalmas földig érő üvegablakaival és a Mátyás templomra néző teraszával tökéletes helyszín egy ebédre vagy vacsorára. ...
Jardinette Kertvendéglő és Borpince
A Jardinette étterem, kertvendéglő, borospince és kávézó a XI. és XII. kerület határán, a Hegyalja út és Németvölgyi út kereszteződésétől 100 méterre található a Németvölgyi úton.Igazi kertvendéglő, ahová betérve egyből otthon érzed magad. Ahol a terebélyes gesztenyefák a nyári hőségben is árnyékot ...
Julien Francia Kávézó
Francia kávézó, pékség, cukrászda és teázó.
Kalicka Bistro
Napsütéses csendes terasz, ahol mindig friss víz várja a kutyusokat. Koncertek és egyéb zenei programok, felolvasóestek, kiállítások, gasztro estek és ami belefér. Van terasz, ahol jó időben lehet ping-pongozni. Kutya-macska is jöhet!
Kashmír Indiai Étterem
A belvárosi Kashmír Indiai Étterem nagyrészt az észak-indiai és kashmíri konyhát képviseli, mely nagy gazdagságával tűnik ki, főképp csonthéjasokon, szárított gyümölcsökön vajon és tejszínen alapul. A fűszerek finom érzékkel vannak keverve annak érdekében, hogy az ízeket maximálisan kiemeljék. A ...
Katalin horgásztó és Büfé
A horgásztó egész évben várja a kikapcsolódni vágyókat, nem csak a horgászokat. Éttermünkben minden héten megújuló napi menüvel várunk. Étel kínálatunk nem merül ki a menü rendszerben, igyekszünk változatos házi étkekkel kiszolgálni mindenkit. Kiszállítást is vállalunk.
Kemenes Cukrászda és Bisztró Vámház körút
Az otthon ízei. A Kálvin és a Fővám tér között félúton található a Kemenes legnagyobb és legimpozánsabb cukrászdája. Jelenleg több mint százharminc féle terméket kínálunk vásárlóinknak és partnereinknek, édes és sós változatban, saját receptúra alapján, kiváló minőségű természetes alapanyagokból. Egy ...
Kino Cafe Art Mozi Budapest
Családias, közvetlen és szerethető, igazán otthonos hely Budapesten a Kino Cafe Mozi. Olyan, ahová az ember hazajár egy baráti beszélgetésre, kávézni, meginni egy finom bort, megenni egy különleges sütit. A két termes moziban rendhagyó programok várják az érdeklődőket, filmklubok, iskolai vetítések, ...
A SZERVEZŐK AZ IDŐPONT ÉS A PROGRAMVÁLTOZTATÁS JOGÁT FENNTARTJÁK!