A multifokális lencsék karbantartása
A multifokális lencséknek köszönhetően egyetlen szemüveggel láthatnak jól minden távolságra a presbyopiában szenvedők. Ahhoz, hogy ezek a lencsék a lehető legtovább megőrizzék jó állapotukat, elengedhetetlen a megfelelő ápolásuk és karbantartásuk.
A napi rutin
Az ápolás önmagában nemcsak a tisztítást jelenti, hanem egy rendszeres napi rutin kialakítását a megfelelő lépésekkel. Ha bizonytalanok vagyunk azt illetően, hogy helyesen ápoljuk-e szemüvegünket, szakértői tanácsot is kérhetünk. A Galéria Optika munkatársai szaktanácsadás keretein belül hasznos és gyakorlati tanácsokkal tudnak szolgálni a lencsék megfelelő karbantartásával kapcsolatban is.
A szokásos napi szemüvegápolási tennivalókat elvégezhetjük a szabadidőnkben is, mielőtt elkezdenénk egy jó könyvet olvasni, vagy akár egy munkaközi szünetben. Első lépés mindig a tisztítás, melyet előzzön meg a kézmosás. A tisztításhoz nem használhatunk háztartási szereket, javasolt kifejezetten multifokális lencséhez kifejlesztett speciális lencsetisztítót használni.
A törléshez használjunk puha mikroszálas kendőt, amelynek segítségével a lencsék nem fognak összekarcolódni.
Tárolás
A napi rutin következő eleme a szemüveg helyes tárolása, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a lencsék élettartama a lehető leghosszabb legyen.
Amikor nem viseljük a szemüveget, mindig tegyük kemény tokba, ami megvédi a környezeti hatásoktól, mechanikai sérülésektől! Fontos, hogy sose hagyjuk a szemüveget meleg, forró helyen, mert a túl magas hőmérséklet károsíthatja a lencsék speciális bevonatát. Így például nyáron ne hagyjuk az autóban, vagy ne menjünk szaunába a szemüveggel.
A karbantartás
A karbantartás részét képezi az is, hogy rendszeresen, napi szinten nyomon követjük, megfigyeljük a lencse állapotát. Ezt is fontos beépíteni a napi rutinba.
Mit kell figyelnünk a lencséken? Az ellenőrzés során meg kell figyelnünk, hogy vannak-e a lencsén karcolások, apró sérülések. Ha bármi ilyet tapasztalunk, érdemes optikushoz fordulni, aki meg tudja mondani, szükséges lehet-e a lencsék cseréje.
Mivel a látásunk időről időre változhat, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük azt, és évente részt vegyünk egy látásvizsgálaton. Bár ez nem közvetlenül a szemüveg és a lencsék vizsgálatát jelenti, azonban szükségessé válik a lencsék cseréje, ha már nem megfelelőek a szemünk számára.
Gyakori hibák a szemüveg kezelése során
Vannak tipikus hibák, amelyeket elkerülhetünk egy kis odafigyeléssel, így növelhetjük a szemüveg élettartamát.
Ilyen hiba például, amikor háztartási tisztítószert használunk a lencsék tisztítására. Vagy a papírtörlő használata a mikroszálas kendő helyett. Ez utóbbi karcolásokat okozhat a lencsén, ami miatt hamarabb szükségessé válhat a cseréje.
Ugyanígy ügyeljünk az optimális tárolásra is, ne tegyük zsebbe vagy táskába, csak akkor, ha előzőleg kemény tokba helyeztük. Ha odafigyelünk ezekre az apró praktikákra, szemüvegünk és multifokális lencsénk élettartamát jelentősen növelhetjük.