Alkoholfogyasztás okosan
Amikor elérkezik az ősz, egy kicsit mind lelassulunk és bekuckózunk a nyári pörgés forgataga után. A hűvösebb időjárás jólesik a nyári kánikula után, élvezzük a kellemesebb időjárás szervezetünkre gyakorolt jótékony hatását. Akár kirándulni is elmehetünk ilyenkor a pompás színekben ragyogó őszi erdőkbe.
Alkoholfogyasztás a hétköznapokban
A hidegebb estékkel azonban hamarabb véget is ér a nap, amikor is jólesik az otthon melegében összebújni párunkkal. Akár egy üveg bort is kibonthatunk, csak ne kéne a másnaposság tüneteitől tartani. De vajon tényleg kell tartani tőle? Hogyan igyunk, hogy a nyár után visszatért “normális kerékvágás”, a napi rutin ne sérüljön egy hosszabbra nyúlt esti italozás után? Erre keressük most a választ.
Kétségtelen, hogy időnként jólesik megtörni a napi mókuskerék ritmusát, és bizony a spontaneitásnak is helyet kell hagyni az életünkben. Éppen ezért előfordulhat, hogy hétköznap sikerül egy iszogatós estét összehozni. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy részegségig kell inni, de már egy-két pohár bort is megérezhetünk másnap, amitől a munka bizony nem fog gördülékenyebben menni.
A másnaposság tünetei
Az, hogy milyen mértékben jelentkeznek valakinél a másnaposság tünetei, és mennyi ideig is tartanak, egyénenként eltérő lehet. Általánosságban mégis elmondható, hogy nagyjából egy napig tudja megkeseríteni az életünket ez az állapot – rövid távon. A rendszeres alkoholfogyasztásnak a hosszú távú egészségre gyakorolt hatásai sokkal súlyosabbak, ezért nagyon fontos, hogy mindig mértékkel és felelősséggel fogyasszunk alkoholos italokat.
A tünetek változatosak lehetnek, de a leggyakoribbak:
- Hányinger, hányás, émelygés
- Fejfájás, gyomorfájdalom
- Étvágytalanság
- Fáradtság
- Ingerlékenység
- Koncentrációs zavar
- Hang- és fényérzékenység
A másnaposság kialakulása
Az, hogy mennyire árt meg az alkohol, nagyon sok tényezőtől függ. A bevitt mennyiségen túl számít a felszívódási és lebomlási sebesség is. Erre például az étkezés lehet hatással, evés után lassabban kerül a véráramba az alkohol.
A másnaposságot és a vele járó összes kellemetlen tünetet az acetaldehid okozza. Ez a mérgező vegyület az alkohol bomlása közben keletkezik.
Miután bármilyen alkoholos italt elfogyasztunk, egy sor biokémiai folyamat indul meg a szervezetünkben, mivel az szeretné legyőzni az alkoholt – minél előbb. Az élharcos ebben a máj, ami azonban munkája során egy mérgező vegyületet is termel: az acetaldehidet. Ez károsítja a májat és az agyat egyaránt, ezt tapasztalhatjuk meg a kínzó másnaposság során.
Mit tehetünk?
Ahhoz, hogy ezek a tünetek kevésbé legyenek elviselhetetlenek, támogathatjuk szervezetünket olyan anyagokkal, amelyek segítik a máj munkáját. Ha közvetlenül alkoholfogyasztás után ciszteintartalmú étrend-kiegészítőt veszünk be, azzal támogatjuk a szervezetünk alkohollebontó tevékenységét.
Ehhez mindössze annyi szükséges, hogy az esti lefekvés előtt ne feledkezzünk meg róla. Így az őszi esték kuckózós hangulata is romantikus és meghitt marad majd.