Amatőrként profi módon – tippek a falak festéséhez
A fehér falak már unalmasak, és szükség van egy kis színfoltra az életben? Vagy épp megjelent néhány repedés és folt a falakon? Akármi is a kiváltó ok, sokan maguk vágnak bele otthonuk festésébe. Amatőrként olykor elbizonytalanodhatunk, azonban nem kell aggódni.
Minőség és felkészültség
Ha beszerezzük a megfelelő anyagokat, eszközöket, előkészülünk a festésre, és rászánjuk az időt, nem érhet nagy meglepetés. A Piktorfesték festékbolt kínálatában mindent megtalálunk, amire szükségük lehet a festés során.
Amatőrként van pár tipp, amit érdemes betartani, például, hogy várjuk meg a megfelelő időjárást. Ha esik az eső, túl hideg van vagy épp túl meleg, az nem ideális a festés szempontjából. Ha hengerrel festünk, válasszuk ki a megfelelő típusút, hiszen nem mindegy, hogy milyen felületet szeretnénk elérni, teljesen simát vagy épp valamennyire texturáltat.
A színválasztás nem egyszerű kérdés, érdemes időt szánni rá és alaposan megfontolni. Hiába tetszik ugyanis egy árnyalat, ha az nem működik jól az adott helyiségben, vagy mert túl keskeny a szoba, vagy mert a benapozottsága nem megfelelő.
A maszkolószalag használata
A lehető legjobb végeredmény elérése érdekében szükségünk lesz maszkolószalagra, hogy megvédjük azokat a területeket, melyeket nem szeretnénk befesteni. Ide tartoznak a villanykapcsolók, ajtófélfák, ablakkeretek, dugaljak. Persze megoldás lehet a leszerelés is a dugaljak és kapcsolók esetében, de ha ebben nem vagyunk jártasak, érdemes maszkolószalagot használni.
Mint ahogy a falak esetében is, például ha több színt variálunk, és az egyes területeket szeretnénk elválasztani egymástól.
Mivel többféle célunk is lehet, így a szalagok is többfélék, hiszen nem mindegy, hogy fára, falra, fémre, üvegre alkalmazzuk – a tapadás ebben a tekintetben kulcskérdés. Vannak olyan felületek, ahol a jó tapadás kiemelten fontos, máshol viszont pont az ellenkezője az igaz. A legtöbb esetben mégis a falak festéséhez használható szalagra lesz szükségünk, aminek a tapadása nem túl erős, hiszen fontos, hogy amikor leszedjük, ne tegyünk kárt a festésben.
A maszkolás lépései
Itt is fontos a terület előkészítése, tehát a felület legyen száraz és tiszta, por- és zsírmentes. A felhelyezéskor ügyeljünk arra, hogy pontosan ragasszunk, egyenes vonalban, és hogy mindenhol jól lelapogassuk a szalagot, ami így tökéletesen a falhoz fog simulni. Ha ezzel megvagyunk, jöhet a festés.
A végső lépés pedig a szalag eltávolítása, melyről sokan úgy vélik, hogy meg kell várni a teljes száradást, ez azonban nem igaz. Amikor még nincs keményre száradva, de már nem színez a festék, akkor érdemes eltávolítani. Mindezt úgy, hogy 45-90 fok közötti szögben egyenletes mozdulattal húzzuk le a felületről. Elsőre talán túl macerásnak tűnhet a szalag használata, azonban ha nem vagyunk biztosak benne, hogy mindent jól csinálunk, ezt is begyakorolhatjuk egy kisebb felületen.