Az ingatlan-adásvétel részletei
Amikor új házat akarunk vásárolni, először hosszasan próbálunk informálódni. Rengeteget szánunk a szabadidőnkből arra, hogy megpróbáljunk mindennel képbe kerülni – és akkor a lehetséges ingatlanok megtekintéséről még nem is beszéltünk! Ha eladni akarunk, akkor is számos kérdés felmerül bennünk. Most ezek közül azokról lesz szó, amelyek az ingatlan-adásvétel dokumentációjával kapcsolatosak.
Milyen dokumentumok szükségesek az adásvételhez?
A BV Partners ügyvédi iroda összefoglalta ügyfelei és az érdeklődők számára, hogy az ingatlan adásvételi szerződés megkötéséhez milyen dokumentumok szükségesek. Ezek ismerete ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékonyan és gördülékenyen menjen a folyamat során az adminisztráció.
Eszerint az alábbiakra lesz szükségünk mindenképpen:
- Tulajdoni lap, a tulajdonos és az ingatlant érintő terhek igazolására
- Energetikai tanúsítvány: ez a dokumentum az ingatlan energetikai besorolását tartalmazza. A tanúsítvány beszerzése az eladó feladata.
- A szerződő felek azonosító okmányai
- Társasházi ingatlan esetén az alapító okirat és a szervezeti és működési szabályzat
Ügyintézés a Földhivatalban
A földhivatali ügyintézésre a szerződés aláírása után kerülhet sor. Itt az ügyvéd képviseli a szerződő feleket, ő nyújtja be a tulajdonjog bejegyzésére irányuló kérelmet.
Ekkor a tulajdoni lapot frissítik, és a vevő az ingatlan új tulajdonosává válik. Sokat könnyít az ügyintézésen, hogy az idei nyár közepétől ezt a részét a munkafolyamatnak teljes mértékben elektronikusan is lehet intézni.
Díjak és illetékek
Az ingatlanvásárlással különféle díjak és illetékek megfizetése is szükségessé válik. Az egyik ilyen a vagyonszerzési illeték, ami alapesetben a forgalmi érték (mely legtöbbször megegyezik a vételárral) 4%-át jelenti. Jogszabályban meghatározott esetekben élni lehet illetékkedvezménnyel vagy illetékmentességgel.
Díja pedig például a tulajdoni lap lekérésének van, de egyéb adminisztrációs költségek is felmerülhetnek.
Villamosbiztonsági felülvizsgálat
Ez a felülvizsgálat szintén az adásvételi folyamat adminisztrációjának részét képezi. Kötelező elvégezni, kivéve, ha rendelkezésre áll 6 évnél nem régebbi ellenőrzési dokumentum. Akkor sem kötelező, ha az épületben fázisonként 32 A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van.
Célszerű minden esetben már az adásvételt megelőzően megkeresni a megfelelő szakembert a villamosbiztonsági felülvizsgálathoz.
Az ingatlan-nyilvántartás frissítése
A folyamat végén az illetékes Földhivatal bejegyzi a tulajdonjog, illetve a tulajdonos személyének megváltozását, és törli az ingatlan korábbi tulajdonoshoz kapcsolódó terheit is.
Láthatjuk tehát, hogy az ingatlan-adásvétel egy rendkívül összetett folyamat, melyben nélkülözhetetlen az ügyvédi segítség (és a jogszabály is kötelezővé teszi az ügyvédi részvételt). A bonyolult adminisztrációs folyamatok koordinálása és a szerződés elkészítése során jól jön a szakértő támogatás.