A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
A titkok hercege – Gesualdo rejtélyes élete
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Mézesvölgyi Nyár - Szabadtéri színházi fesztivál 2025 Veresegyház
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel
Tavaszi programajánló online jegyvásárlási lehetőséggel

Ezért kell megmetszeni rendszeresen a kivit

A gyümölcsfák közül némelyek lassan, mások pedig erőteljesen növekednek. Annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű termés legyen rajtuk, időről időre meg kell metszeni őket: akár a szabadidőnk egy részét is fordíthatjuk kertészkedésre.

A Csodakertész Barna Faiskola kivifái is igénylik a törődést. Ha nem foglalkozunk a kivivel, akkor hatalmasra nő. Maga a növény a hajtások és a levelek hozására fog koncentrálni ahelyett, hogy gyümölcsöket teremne.

Mi a metszés pontos célja?

A szőlőhöz hasonlóan a kivi egy tőből áll, ebből egy központi törzs nő. Ebből ered néhány vízszintes oldalág. A kivi metszésével azt tudjuk elérni, hogy évről évre új hajtások jöjjenek létre.

Ez azért olyan fontos, mert a virágok csak az éves hajtásokon fejlődnek. Ezek a megelőző évi növekményből pattannak elő, az idősebb részekből viszont nem. Ha tehát nem metsszük a kivit, akkor nem lesznek virágai és termése sem.

Hasznos tippek a kivi nevelése kapcsán

A kivinek célszerű kialakítani egy támrendszert. Egy lépcsőzetes kordon a legjobb választás, a vízszintes drótokat legfeljebb fél méteres távolságra helyezzük el. Ezeknek az a feladata, hogy mindkét oldalon megtámasszák az ágpárokat.

Amikor kivit ültetünk, akkor vágjuk vissza egy vagy két szemre. Az első évben a vezérhajtás kinevelése a cél. Ilyenkor az oldalhajtásokat kivétel nélkül bátran távolítsuk el. Éppen a drót alatt vágjuk el a növényt.

Válasszunk két erős vesszőt, ezeket rögzítsük a dróthoz. Ne feledkezzünk meg az egy éves vesszők visszametszéséről!

Fontos a nyári metszés is!

A kivi olyan növény, amelyet a legmelegebb hónapokban is metszeni kell. Erre azért van szükség, mivel rendkívül intenzíven növekszik, ezt pedig vissza kell szorítani, ha valóban szeretnénk terméseket szüretelni róla.

Ahol látjuk, hogy termést hoz, a fölötte lévő négy-öt levelet hagyjuk meg, a fölött pedig bátran csípjük vissza. A nem termő hajtásokat válogatás nélkül visszanyeshetjük öt levélnyi hosszúságúra. Ez azért jó taktika, mert így a visszacsípett hajtáson a levelek tövéből új hajtások fognak fejlődni. Ezeket a hajtásokat egy levélre kell visszametszeni.

Hamar meghálálja a kivi a törődést

Kivit ültetni hálás dolog, hiszen a növény megfelelő gondozása esetén nem kell sokat várni arra, hogy termőre forduljon. Már az ültetést követő harmadik vagy negyedik évben számíthatunk arra, hogy gyümölcsöt fog hozni.

Ehhez persze igencsak meleg és hosszú nyárra valamint őszre van szükség, feltéve, ha a szabadban található a kivifa. Hazánk éghajlatára abszolút jellemzőek ezek, főleg az utóbbi években. Jó hír egyébként, hogy a részben érett gyümölcsöket zárt térben utóérlelhetjük.

Ha maradt a fán éretlen gyümölcs, azokat az első fagyokat megelőzően le kell szedni. Helyezzük ezeket egy tálba más gyümölccsel együtt, így ugyanis hatékonyan elősegíthetjük az utóérlelést. Legyünk türelmesek, hiszen ez a folyamat több hetet is igénybe vehet!

Kiemelt ajánlatok

Országos eseménynaptár

KeSzeCsüSzoVa
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Megadott intervallumban:
-tól
-ig
Érdekelnek a hirdetési lehetőségeink ?
Kérlek, küldj e-mailt az info@programturizmus.hu címre!