Gyakran felmerülő kérdések a biztonsági bejárati ajtók kapcsán
A biztonsági ajtókkal kapcsolatban sokan még mindig a bankokban és egyéb szigorúan őrzött intézményekben lévő páncélozott, masszív nyílászárókra asszociálnak, pedig ma már a lakosság számára is elérhetőek olyan ajtók, amelyek betörésbiztosak, emellett pedig esztétikusak is.
A témában kevésbé járatos olvasók kedvéért cikkünkben összegyűjtöttünk és megválaszolunk néhány gyakori kérdést ezekkel a különleges nyílászárókkal kapcsolatban.
Mit jelent az, hogy biztonsági ajtó?
Egyedi bejárati ajtókat többféle alapanyagból is gyártanak, az egyik legnépszerűbb manapság a műanyag. Ám aki ilyet választ, annak érdemes tisztában lennie vele, hogy a betörők számára nem jelent nagy akadályt. Még ha többpontos zárrendszer is védi, maga az ajtó szerkezete gyenge, hiszen a műanyag váz a legtöbb esetben belül üreges.
Ezzel szemben a betörésbiztos ajtók belsejében egy tömör fémlemez (általában acél) helyezkedik el, illetve a keret és a merevítők is fémből készülnek. Ez egészül még ki a Nívó ajtók esetében például szénacél zártszelvény kerettel és kiemelésgátló csapozattal. Egy ilyen “monstrum” több mint 100 kilogrammot nyom, valamint biztonsági zárak találhatóak rajta, így sokkal-sokkal nehezebb kárt tenni benne, mint egy vékony, műanyagból készült nyílászáróban.
Ki állapítja meg, hogy egy ilyen ajtó valóban véd-e a betörések ellen?
Magyarországon az ehhez hasonló vagyonvédelmet szolgáló termékek ellenőrzését a MABISZ, azaz Magyar Biztosítók Szövetségének egyik bizottsága végzi. Itt nem elméleti, számítógépes tesztekre kell gondolni, hanem a szakértők valóban próbára teszik az ajtót olyan szerszámokkal (pl. feszítővas, fúró, fogó), amikkel az igazi betörők is “dolgoznak”.
Amelyik ajtó sikeresen teljesíti ezt a “vizsgát”, az megkapja a bizottságtól a tanúsítványt. Ha tehát biztonsági ajtót keresünk, célszerű olyan terméket választani, ami rendelkezik legalább 5 perces MABISZ minősítéssel.
Fel lehet-e ismerni a külsejéről egy ilyen ajtót?
Némelyek azért ódzkodnak a biztonsági ajtóktól, mert a szó hallatán a képzeletükben az ipari használatra szánt, páncélozott nyílászárók jelennek meg, amik, bár valljuk be praktikusak, ugyanakkor senki sem látná szívesen őket a saját otthonában.
Ezek a modern, lakossági célra készült ajtók azonban meglehetősen esztétikusak, hiszen a masszív belsőt elrejti az ízléses faburkolat. Kérhetünk famintás vagy egyszínű megjelenést, üvegbetéteket, bevilágítókat, sőt, még a kilincsek tekintetében is széles választék áll rendelkezésünkre.
Végeredményben tehát nem, ránézésre nem lehet megállapítani, hogy a kellemes külső masszív belbecset takar, ám aki esetleg betöréssel akar próbálkozni, az hamar rájön majd, hogy nem egy akármilyen nyílászáróval van dolga.
Lehet-e biztonsági ajtót egyedi méretben készíttetni?
Természetesen igen, sőt, az említett Nívó kizárólag egyedileg gyártott ajtókkal foglalkozik. Nem kell tehát lemondani a biztonságról akkor sem, ha az ajtónyílás nem szabványméretű, hiszen könnyen rendelhetünk egy hozzáillő ajtót.