Hogyan kalkulálhatunk a könyvelési díjakkal?
Amikor könyvelési díjakról van szó, akkor nem mindegy, hogy egyéni vállalkozásról, bt.-ről, esetleg kft.-ről beszélünk. Az alapdíjak ráadásul módosulhatnak a könyvelési bizonylatok száma, az árbevétel nagysága, valamint az ÁFA-bevallás gyakorisága hatására. Nem mindegy az sem, hogy egy vállalkozás végez-e külkereskedelmi tevékenységet vagy sem, tehát értékesít külföldre, vagy van-e beszerzése külföldi partnertől.
Fontos azonban olyan szakembert választani, aki érti az iparágat és az ügyfelek igényeit. Ebben a cikkben segítünk eligazodni, és eláruljuk, hogy mi befolyásolja a könyvelési díjakat.
Mi határozza meg a havi díjat?
A Bookkeepie a könyvelés árak kapcsán elárulja, hogy alapvetően az befolyásolja azt, hogy mennyit kell fizetni havonta, hogy mennyi munkát adunk ezzel a könyvelőnek. Az adott vállalkozás könyvelése és bérszámfejtése szintén hatással van arra, hogy mennyi lesz a végösszeg. Persze nem mindegy a vállalkozás formája, a feladatok mennyisége sem, hiszen egy katás egyéni vállalkozással kevesebb munka van, mint egy zrt. könyvelésével.
Felárral lehet számolni néhány esetben. Ha például magasabb az árbevétel, például 10-50 millió forint, akkor 10 százalék felárral számolhatunk. 50-200 millió esetén 30 százalék körüli összeggel, míg 200 és 500 millió között 100 százalék felárat szoktak felszámolni.
A másik ilyen tényező a sok havi bejövő és kimenő számla. Átlagosan 120-130 forintot jelent számlánként az alapcsomagban szereplő mennyiség feletti darabszám. Az alapcsomag többségében 10 számlát takar. Ez főleg az egyéni vállalkozók számára elegendő, sok más esetben ennél többre lesz szükség.
Mi van még hatással a könyvelési díjakra?
Fontos, hogy ha valaki ÁFA-körös vállalkozó lesz, havi ÁFA-bevallást kell tennie. Ez kft. és bt. esetén az éves és negyedéves áfás cégek esetében 7-8 százalék felárat jelent, a havi áfás cégeknél 12-13 százalékot. Az egyéni vállalkozások alacsonyabb bázisa miatt még magasabb, nagyjából 40 százalék felárral számolhatnak.
Annak is van plusz díja, ha valaki külkereskedelmi tevékenységet végez, azaz külföldre értékesít, vagy onnan vásárol terméket vagy szolgáltatást. Ilyen esetben többek között közösségi összesítőt kell készíteni, amely 15 százalékos plusz díjat jelent havi szinten.
Mit tartalmaz egyáltalán a könyvelési díj?
A könyvelési díj a könyvelést, avagy a múltban történt gazdasági események rögzítését, annak adózással kapcsolatos feladatait tartalmazza. A szerződés szerint a havi díjért cserébe a főkönyvi könyvelést és a főkönyvi nyilvántartások vezetését kapjuk. A vevők és szállítók analitikus nyilvántartása és a tárgyi eszközök nyilvántartása, az értékcsökkenés elszámolása szintén idetartozik. Ahogy nem kell foglalkoznunk az év végi zárással és a beszámolók elkészítésével sem, hiszen a szakember megoldja helyettünk.
Az ezeken felüli szolgáltatásoknak, mint a hatóság előtti képviselet, a szabályzatok elkészítése, vagy éppen az ügyfél hibájából adódóan szükséges ellenőrzés benyújtása már nem tartozik ide. Ezekért a könyvelő külön díjat fog felszámolni.