Hogyan válasszunk SPF krémet tavaszra?
Bőrünk minden nap ki van téve a napfénynek. Mivel az egyre intenzívebb napsugárzás olyan negatív következményeket válthat ki, mint a bőr károsodása, ráncok kialakulása, korai öregedés, kiszáradás, hiperpigmentáció és akár daganatok kialakulása - fontos a speciális fényvédő mindennapos használata.
Egészséges bőr és megelőzés: hogyan válasszuk ki a megfelelő SPF-et?
A tökéletes SPF fényvédő termék kiválasztásához három kulcsfontosságú szempontra kell figyelni: a krém típusa, a bőrünk típusa és a kívánt védelmi szint. Mielőtt részletesebben megvizsgáljuk mindhárom szempontot, fontos megjegyezni, hogy fényvédő vásárlása során mindig ügyeljünk a termék minőségére és szavatossági idejére is. A MAKEUP webáruház kínálatában, a https://makeup.hu linken kiváló minőségű és különböző típusú fényvédők széles választékából tudunk vásárolni.
Most pedig lássuk, milyen típusú fényvédők vannak, és hogyan válasszunk minden napra SPF-et tartalmazó krémet.
Az SPF típusai
Fizikai (ásványi) szűrők – a termék (krém, spray, lotion) védőréteget (pajzsot) hoz létre a bőrön és visszaveri a sugárzást. Általában az ilyen termékek kissé fehérítik a bőrt, nem szívódnak fel teljesen, és érezzük a jelenlétét a bőrön. Ez a fajta védelem biztonságosnak tekinthető, mivel a termék a bőrön marad.
A kémiai (szerves) szűrők működési elve teljesen más, a sugárzás nem visszaverődik, hanem elnyelődik és hőenergiává alakul. Állagukat tekintve hasonlóak a hagyományos krémekhez - színtelenek, teljesen felszívódnak a bőrön, nem hagynak réteget a bőrön, és nagyon kényelmesek.
SPF a bőrtípusnak megfelelően
Bőrünk különböző, tehát fontos a megfelelő krémet választunk. Például zsíros bőrtípusra könnyű textúrákat kell használni. Az ilyen krém összetételének tartalmaznia kell a faggyúkiválasztást szabályozó mattító formulákat, valamint gyulladáscsökkentő hatásúnak kell lennie.
Száraz bőrtípusra a hidratáló krémek és olajok lesznek megfelelőek. A száraz bőrűeknek nem kell aggódniuk az eltömődött pórusok miatt, éppen ellenkezőleg, az olajok hozzájárulnak az egészséges bőrhöz.
Dermatitisre hajlamos érzékeny bőrre érdemes odafigyelni a fényvédők ásványi jellegére, mert kevesebb vegyületet tartalmaznak, így nem okoznak irritációt sem. Érdemes hipoallergén formulájú, nyugtató hatású SPF-et választani.
Milyen szintű SPF védelemre van szükség?
Az SPF a napvédő faktor rövidítése, szó szerint Sun Protect Factor. Az ezzel a jelzéssel ellátott eszközök megvédik a bőrt a káros ultraibolya sugaraktól. A jel melletti index a védelem szintjét jelzi. Ennek a védelemnek hat szintje van, ezeket számok jelzik, és jelzik, hogy az SPF hány órát működik és mennyi sugarat képes visszaverni.
Az SPF 10 – 2,5 órán keresztül véd, és az ultraibolya sugárzás akár 90%-át is visszaveri. Az SPF 15 – 3 óra 45 percig nyújt védelmet, és az ultraibolya sugárzás 90%-át veri vissza. Az SPF 20 – 5 órán keresztül működik, 93%-ot ver vissza. Az SPF 30 – 7 óra 30 percig véd, és 97%-ban veri vissza a káros sugárzást. Az SPF 50 – 12 óra 30 percig aktív, és a káros sugarak 98%-át visszaveri. Az SPF 50+ - több, mint 12 órán át véd, és az összes ultraibolya sugárzás 99%-át visszaveri.
Télen az ultraibolya hatása gyengébb, így kevésbé intenzív védelemre van szükségünk, például SPF 10 vagy SPF 15 szinttel.
Tavasszal és ősszel a védelemnek magasabb intenzitásúnak kell lennie, például SPF 20, vagy SPF 30. Nyáron pedig célszerű a maximális, SPF 50 vagy 50+ védelmi szintet választani.