Hogyan védjük a kutyánkat az élősködőkkel szemben?
Felelős kutyatartóként sajnos mindenkinek meggyűlt már a baja a különböző élősködőkkel. Szerencsére a nagy részük ellen hatékonyan lehet védekezni, így megelőzhető a baj. Ha a kártevők mégis bejutottak az állat szervezetébe, arra is van megoldás.
A Petfirstnél kapható féreghajtók biztos védelmet nyújtanak kedvenceink számára. Kíméletesek a kutyával, de az élősködőknek nincs kegyelem.
Rendszeres féreghajtás
A féreghajtás az egyik legfontosabb megelőző intézkedés, amit megtehetünk kutyáink egészségének védelme érdekében. Különböző típusú készítmények léteznek, amelyek egyaránt hatékonyan lépnek fel az élősködőkkel szemben. A féreghajtó tablettákat változó, hogy milyen időközönként, általában 3-6 havonta kell adni az állatoknak, de a gyakoriság az állatorvos ajánlása, illetve a készítmény fajtája szerint változhat. A tabletták könnyen beadhatók a kutya ételébe keverve, ezt követően pedig elpusztítják a legtöbb bélférget.
A szívféreg elleni védelem szó szerint létfontosságú, hiszen a betegség súlyos, akár halálos kimenetelű is lehet. A szívféreg elleni gyógyszereket szintén rendszeresen kell alkalmazni, különösen olyan területen, ahol szúnyogok is vannak, ugyanis ezek terjesztik a szívférget. Ha szabadidőnkben sokat járunk a természetbe kedvenc négylábúnkkal, akkor különösen ki van téve a veszélynek, fokozottan figyeljünk!
Higiénikus környezet és természetes módszerek
Mindig figyeljünk oda a kutya környezetére! Fontos, hogy az ürüléket mindig azonnal eltávolítsuk a közelből, hiszen a férgek petéi gyakran ebben találhatók, így ha a kutya kapcsolatba kerül vele, hamar megfertőződhet. A fekhely és a közvetlen környezet gyakori tisztítása szintén segít a védekezésben, ugyanis ezáltal csökken a paraziták túlélési esélye.
A speciális készítményeken túl az állat étkezésébe olyan természetes elemeket is be lehet iktatni, amik távol tartják az élősködőket. A tökmag például egy természetes féreghajtó szer, ami kiűzi a galandférgeket a kutya szervezetéből. A kókuszolaj hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy ezek csak kiegészítő jelleggel alkalmazandók, nem helyettesítik a speciális féreghajtó gyógyszereket.
Rendszeres állatorvosi vizsgálat
Bizonyos kórokozók és paraziták a leggondosabb odafigyelés mellett is megtalálják a módját, hogy ártsanak kedvencünknek. Emiatt különösen fontos a rendszeres állatorvosi ellenőrzés, olyankor is, amikor látszólag semmi baja nincs a kutyának.
A székletvizsgálat például segít azonosítani a bélférgeket még korai stádiumban, amikor nem jelentkeznek tünetek. Ezenkívül az állatorvos figyelembe veszi a sajátos környezeti és életmódbeli tényezőket, és ennek alapján egyéni kezelési tervet tud javasolni a kutyusunk számára, hogy a lehető legteljesebb védelemmel láthassuk őt el.