Készülj a váratlanra: védd az ingatlanod lakásbiztosítással!
Az otthonunk az egyik legnagyobb anyagi és érzelmi befektetésünk, amelyre nagy veszélyt jelent minden “váratlan”. Legyen szó egy kiadós vihar okozta káresetről, csőtörésről vagy garázdaságról, fontos, hogy az ingatlanunk minden esetben védve legyen, ezáltal pedig a befektetett pénzünk és energiánk is.
Egy jól megválasztott lakásbiztosítás a pénzügyi stabilitás mellett a lelki nyugalom záloga, amely az összes hidegzuhanyként érkező helyzetben megoldást jelenthet. Mit érdemes tudni róla? Hogyan érdemes választani a piac ajánlatai között? Most mindenre választ adunk!
Pénzügyi termék a lelki stabilitáshoz – ezért éri meg lakásbiztosításban gondolkodni
A lakásbiztosítások pénzügyi termékek, amelyeknek elsődleges célja, hogy védelmet biztosítsanak az ingatlanunk számára a legkülönfélébb káresemények ellen. Ilyennek minősül minden olyan veszélyforrás, amit gyűjtőnéven elemi károknak nevezünk:
- a természeti katasztrófák okozta helyzetek (viharok, földrengések és -csuszamlások, árvizek, szélviharok, jégverések, stb.);
- a tűzesetek, amelyek egy elektromos hiba, gázrobbanás vagy a figyelmetlenségünk következményei;
- a vízkárok egy jelentős beázás vagy csőtörés után.
De az otthonbiztosítások általában még ennél is átfogóbban óvják a magántulajdont, például betörés, lopás, rongálás után is fedezhetik a helyreállítással járó költségeket. Ráadásul szerződéstől függően a legtöbb ajánlat a melléképületekre, a kertre is kiterjed, és ugyanígy az ezekben, illetve a lakásban, házban található ingóságokra is. Érdemes megjegyezni: az utóbbi biztosítási kockázatok az egyes társaságoknál csak kiegészítő szolgáltatásként érhetőek el.
Egy szó mint száz, egy súlyosabb káresemény hatalmas problémákat okozhat. Nagyságrendileg milliós károk is keletkezhetnek, amelyeket saját zsebből fizetni bárki számára megterhelő lehet, nem beszélve a fellépő gondok lelki oldaláról.
A megfelelő lakásbiztosítás kiválasztása lépésről lépésre
Egy lakásbiztosítás kiválasztása során több szempontot is figyelembe kell venni, hogy biztosan a nekünk leginkább megfelelő lehetőség mellett döntsünk. Ennek első lépése, hogy pontosan felmérjük, mire szeretnénk szerződést kötni.
Ahogy arról szó esett, minden biztosító egyedileg határozza meg az ajánlatait, ezért amíg az egyiknél már bizonyos kockázati tényezők az alapcsomag részei, addig a másiknál csak kiegészítő szolgáltatásként vannak feltüntetve. Továbbá a kiegészítő szolgáltatások listája is eltérő lehet: célszerű az ár-érték arányban minél komplexebb csomagokra vadászni.
Két lakásbiztosítást a fedezeti összeg mértéke szerint is célszerű összehasonlítani, azaz, hogy egy esetleges káreset alkalmával mekkora kártérítésre számíthatunk. Csak akkor írhatjuk alá a legjobb megállapodást, hogyha a biztosítási összeg lefedi az ingatlan valós, magyarán újjáépítési értékét, ezzel elkerülve az alulbiztosítottság problémáját.
A biztosítás díjnak szintén kulcsfontosságú szerepe van. Ahhoz, hogy a lehetőségeinkhez mért legkedvezőbb ajánlatot megtaláljuk, az árakat a szerződésbe foglalt feltételekkel tanácsos összenézni. Figyelem: a legcsolcsóbb nem egyenlő a legjobb választással; jobb, ha a szolgáltatások kiterjedtségére és a biztosítók kártérítési gyakorlataira koncentrálunk!
Legyen mindig naprakész a lakásbiztosításod!
Mint más esetben, úgy a lakásbiztosítások esetén is elengehetetlen a szerződés éves felülbírálása. Az élethelyzetünket érintő változások után - amely egy kisbaba érkezésétől kezdve a felújítási, bővítési munkákig bármi lehet -, már nem biztos, hogy a korábban aláírt megállapodás elegendő és megfelelő védelmet nyújt.
Arról nem beszélve, hogy a biztosítási piac is állandóan alakul. Új termékek jelennek meg, a korábbi csomagok feltételei módosulnak, így megtörténhet, hogy a korábbihoz képest, idővel egy sokkal kedvezőbb lehetőséget találunk.
Törekedj rá, hogy mind anyagilag, mind a szolgáltatások szempontjából naprakész lakásbiztosítással rendelkezz!