Battonyai Tájház
Battonyán, a várost kettészelő Száraz-ér kanyarulatában több mint száz évvel ezelőtt épült fel egy parasztház. A ház a városközponthoz közel, de mégis egy elszigetelt, nyugodt, csendes helyen található, ahol az idelátogató emberek kiszakadhatnak a mai rohanó élet mindennapjaiból és aktív pihenés részesei lehetnek. Lakói minden bizonnyal egyszerű parasztemberek voltak, akik a hagyományos építészeti módszereket felhasználva teremtették meg a lakókörnyezetüket. A ház több, mint hatvan évig lakatlanul állt.
Az épület az 1882-es kataszteri térképen már jelölve van, tehát közel 140 éves. A parasztház észak-dél irányban terül el a hozzá tartozó hét kvadrátos telken, hosszú tornáca kelet felé nyitott. Az utcafonton és a keleti homlokzaton a régi, aprócska hatszemes ablakok láthatók. Az épület a hármas osztatú (szoba – konyha – szoba) alföldi háztípusba tartozik. Középen a pitvaros konyhában található az egyik legérdekesebb és legértékesebb építészeti eleme, a szabadkémény. A konyha mennyezetébe épített füstelvezető rendszer – amely gyakori hozzátartozója volt a parasztházaknak – ma már csak ritkán figyelhető meg eredeti állapotában. Az épület teljes egészében közel fél méter vastagságú csömpölyeg falakkal rendelkezik, amely a nyári melegben is kellemessé teszi a szobák hőmérsékletét.
Az utcafrontra néző szobában eredeti állapotában látható a karóvázas szerkezetű búbos kemence, melyet alul fehérre meszelt ülőrész, a padka ölel körül. A padka ajtó felőli részén kialakított magasított ülőrészen, a kucikon egykor a parasztember melegedett a kemence mellett.
A sárból és agyagból épített takaréktűzhely a hátsó szobában található. Talán ez a helyiség eredetileg kamraként funkcionált és csak később, a takaréktűzhely építése után lett lakószoba.
A régi ház mögé a 20. század közepén egy újabb, két helyiséges épületet emeltek.
Az épület falai kívül és belül is fehérre meszeltek, a nyílászárók (ajtók, ablakok) eredetileg talán fehér színűre festettek, az utcai homlokzaton lévő ablakon zsalus ablakszárnyak is találhatóak.
Tóth Sándornénak és a Fodor Manó Helytörténeti Egyesületnek sikerült megmentenie az összefogásnak, a rengeteg önkéntes munkának és a pályázatoknak köszönhetően a közel kétszáz éves parasztházat és az általa őrzött építészeti kincseket, és sikerült megőrizni az elkövetkezendő generációk számára is, így az épület – amely számunkra a hagyományt és az értéket képviseli – az egyik fő turisztikai vonzereje lett városunknak és egy meghatározó eleme a városképnek.
2025.01.01 - 2025.12.31 |
Öregtölgy Panzió és Ifjúsági Szállás Battonya
A battonyai fürdőtől 50 m-re fogadja vendégeit az Öregtölgy Panzió. Egész évben nyitva tartó szálláshely. Nevét az udvarában levő két 250 éves tölgyfáról kapta. A fákon kívül kellemes pihenőkert kerti bútorokkal.
Battonya piac 2025 2025.01.01. (szerda) - 2025.12.31. (szerda)
Piac Battonyán szerdán és szombaton reggel 6-tól 10-ig, 11-ig. Mindkét alkalommal megtalálható zöldség-gyümölcs, ruha és cipő, háztartási-és vegyiáru, műszaki cikk. Jellemzően a szerdai piac helyi termelőkből áll és főleg zöldség-gyümölcs vásárolható, míg szombaton vidéki árusok is érkeznek.
Battonyai Tájház
Battonyán, a várost kettészelő Száraz-ér kanyarulatában több mint száz évvel ezelőtt épült fel egy parasztház. A ház a városközponthoz közel, de mégis egy elszigetelt, nyugodt, csendes helyen található, ahol az idelátogató emberek kiszakadhatnak a mai rohanó élet mindennapjaiból és aktív pihenés részesei ...
Helytörténeti Gyűjtemény Battonya
A város központjában egy régi polgári épületben működik a Fodor Manó Helytörténeti Egyesület Battonyán. Itt alakították ki a több teremből álló állandó és időszaki kiállítást, amely méltó emléket állít a város múltjának. A helytörténeti gyűjtemény a lakosság által adományozott, illetve tőlük ...
Molnár-C. Pál Emlékház
Molnár-C. Pál festőművész 20. század magyar képzőművészetének kiemelkedő alkotója, Európa hírű mestere a Battonya-Tompapusztán született. A művészettörténet az új klasszicizmus egyik legjelentősebb magyar képviselőjeként tartja
...