Csete Balázs Helytörténeti Gyűjtemény
A jászkiséri Csete Balázs Helytörténeti Gyűjtemény országosan elismert tárgyi és írásos anyagával a falusi turizmus kedvelt célpontja. A helytörténeti gyűjtemény egy jellegzetes jász porta, mely egy módos gazda házában talált otthonra.
Az első – a legnagyobb – teremben találhatók a településen régebben használatos eszközök, főleg a háztartásban és mezőgazdaságban használatos tárgyak. Régi népviselet, kihaló kismesterségek, cukrász, cipész, kőműves mesterek régi eszközei. A sokféle ruhanemű bizonyítja településünk lakosságának viseletét. Ugyancsak e teremben találhatók településünk őstörténetének bizonyítékai, régészek által talált ásatási leletek is. Itt helyezték el Mikovinyi Sámuel 1739-ben, a Jászságról kézzel készített térképét, valamint a községet 1818-ban várossá nyilvánító oklevél másolatát.
A második teremben Csete Balázs emlékei láthatók: festményei, tus és ceruza rajzai, valamit az általa lerajzolt és elkészített régi jászkiséri gyermekjátékok. Itt látható tanítványa néhai Kocsis László festőművész 5 munkája is. Ugyancsak e teremben láthatók a honismereti munkáiért kapott oklevelek, megyei és nagyközségi kitüntetések, elismerések, a szakkör által készített pályamunkák és az 5-10 évenként készített tablók is.
A harmadik helyiségben régi írásos emlékek, a községünk eredeti címerei, térképek, olajfestmények, valamint a tanácskozásra, vendégek fogadására alkalmas berendezés. Itt őrizzük az 1918-ban alakult Dalárda emlékzászlóját, valamint II. Rákóczi Ferenc 1710-ben Jászkisérről küldött levelének másolatát.
A negyedik helyiség az 1920-30-as évek régi jászkiséri szokás szerint berendezett jómódú református szobát idézi fel, annak bútoraival, fényképeivel. Itt található annak a levélnek a hiteles másolata, melyet a néhai Gulyás István hites ügyvéd írt 1867-ben a Torinóba emigrált Kossuth Lajosnak. Kossuth nemcsak válaszolt e levélre, hanem egy őt ábrázoló festménnyel is kedveskedett a levél írójának. Gulyás István hites ügyvéd és feleségének fényképe szintén itt látható.
Az ötödik helyiség a gazdag református szobához igazodó konyhát mutatja be, ehhez illő bútorokkal és edényekkel.
A hatodik helyiségben a reformátusok által megbecsült öreg szülők szobai berendezései láthatók: szekrény, sublót, ágy, kanapé.
Az udvar hátsó területén található az 1995-ben kialakított "Jász-porta" néven elnevezett együttes, a volt cselédlakásból kialakítva. A fő épületet ugyanis a gazda házához tartozó cselédház berendezése követte: így a szoba, konyha, kiskonyha és a kamra. Ezen helyiségekben találhatók régi edények, kályhák, szép szekrények, asztalok, és egyéb háztartásban használatos eszközök. A szoba berendezésénél követtük, nagyközségünk kettős vallású jellegét: félig református, félig katolikus módon rendeztük be azt. Az épülethez tartozik két kocsi elhelyezésére szolgáló kocsiszín, abban szekér, szüreti felszerelés, mosás eszközei és egyéb mezőgazdasági tárgyak kerültek elhelyezésre.
Forrás: A Gyűjtemény honlapja
2025.01.01 - 2025.12.31 |
Dongó Vendégház és Sörkert
Az egykori erdészház Jászkisér külterületén, a régmúltú csemetekert egy részében, fákkal és bokrokkal dúsan zöldellő környezetben helyezkedik el.
Jászkiséri Piac 2025 2025.01.01. (szerda) - 2025.12.31. (szerda)
Napi piac Jászkiséren minden szerdán, pénteken és vasárnap.
Csete Balázs Helytörténeti Gyűjtemény
A jászkiséri Csete Balázs Helytörténeti Gyűjtemény országosan elismert tárgyi és írásos anyagával a falusi turizmus kedvelt célpontja. A helytörténeti gyűjtemény egy jellegzetes jász porta, mely egy módos gazda házában talált otthonra.