József Attila Emlékház és Helytörténeti Gyűjtemény Öcsöd
Öcsödön József Attila egykori egytantermes iskolája és a vele egybeépült tanítói lakás szobái adnak helyet a helyi múzeumnak. A tanítói lakás egyik szobájába került a József Attila Emlékkiállítás, melynek anyaga 2005-ben, a költő születésének centenáriumára teljes egészében megújult. József Attila és Etus nővére 1910. március 21-én érkezett lelencgyerekként Öcsödre. Az emlékszoba itt töltött éveire emlékezik.
Két helyiségben a település határát kettészelő Körös völgyének természeti értékeit megörökítő kiállítás található. A kiállítás anyaga a Körös mentének gazdag növény-, állat- és vízi világába, a folyószabályozások és a kubikosélet rejtelmeibe enged bepillantást. Egy másik helyiségben paraszt-polgári szobabelsőt rendeztek be a mindennapi élet kellékeivel.
Az egykori tanteremben tematikusan csoportosítva találjuk a helyi földművelés és állattartás eszközeit, a mosás, kenyérsütés, tejfeldolgozás tárgyait, az elmúlt két évszázad konyhai és kamrabeli használati eszközeit, valamint a helybeli társadalmi körök és egyletek hagyatékából található válogatást.
Az immár több mint harminc éve meglévő gyűjtemény tárgyi és szellemi hagyatékának felhasználásával számos pályamű, szakdolgozat és egyéb publikáció született. A helyi múzeum továbbra is gyűjti és bővíti anyagát, várja az érdeklődőket és a kutatni vágyókat. Lehetőség van rendkívüli irodalom és környezetismereti órák és kézműves foglalkozások megtartására is.
Forrás: A település honlapja
2025.01.01 - 2025.12.31 |
József Attila Emlékház és Helytörténeti Gyűjtemény Öcsöd
Öcsödön József Attila egykori egytantermes iskolája és a vele egybeépült tanítói lakás szobái adnak helyet a helyi múzeumnak. A tanítói lakás egyik szobájába került a József Attila Emlékkiállítás, melynek anyaga 2005-ben, a költő születésének centenáriumára teljes egészében megújult. József Attila és Etus ...
Körös Tájház Öcsöd
A népi építészeti értékű épület módos nagygazda parasztház volt. Az ötosztatú épület nagyobb szobája az utcára nézett ezt úgynevezett tisztaszobának is hívták, középső konyha részen főztek, étkeztek. A konyhából nyílt a kisebb lakószoba, a kis éléskamra, és innen volt átjáró a nagy kamrába, ...