Ópusztaszeri Skanzen - Szabadtéri Néprajzi Gyűjtemény
A gyűjtemény házai között járva a látogatók részesei lehetnek az egykori paraszti világnak, „élő skanzen” vár mindenkit. A népviseletbe öltözött tanyagazdák bemutatják eleink életmódját, találkozhatnak a két világháború közötti időszak jellegzetes figuráival, a csendőrrel, a juhásszal. A tanyai iskolában előzetes bejelentkezéssel lehetőség van részt venni egy múltidéző tanórán, hétvégenként megkóstolhatják Piri néni kemencés finomságait, a Szatócsbolt egyedi kézműves termékekkel, korabeli édességekkel, finomságokkal várja minden nap a látogatókat.
A szabadtéri néprajzi múzeumok első példája a stockholmi „Skanzen” megnyitása 1891-ben. Magyarország öt évvel később, az ezredéves országos kiállítás Néprajzi Falujának felépítésével belépett az európai véráramba. Sajnos a „millenniumi falu” csak fél évig létezett, majd elbontásra került. Zalaegerszegen 1968-ban nyílt meg a Göcseji Falumúzeum, Szombathelyen 1973-ban a Vasi Múzeumfalu, miközben Szentendrén is megkezdődött a Szabadtéri Néprajzi Múzeum építése.
Az ópusztaszeri gyűjtemény tervezését 1973-ban, telepítését 1979-ben indította el Dr. Juhász Antal néprajzkutató. A telepítés fő törekvése az volt, hogy a Dél-Alföld mezővárosi és tanyai portái, népi építészetének jellegzetességei kerüljenek bemutatásra. A telepítési tervek a XIX. század közepétől az 1930-as évek végéig terjedő időszak bemutatását célozták, a berendezés a XIX-XX. század fordulója és az 1940-es évek közötti tárgykultúrát mutatja.
A bemutatott táj, a Dél-Alföld parasztságának nagyobb része a XX. század elején városokban és e települések tágas határában épített tanyákon élt. Tanyák ezrei ülték meg a nagyobb települések határát, de a tanyás gazdálkodás a környékbeli legnagyobb birtok, a Pallavicini uradalom haszonbérbe adott földjeire is kiterjedt az 1850-80-as évektől.
A gyűjtemény házai között járva a látogatók részesei lehetnek az egykori paraszti világnak, „élő skanzen” vár mindenkit. A népviseletbe öltözött tanyagazdák bemutatják eleink életmódját, találkozhatnak a két világháború közötti időszak jellegzetes figuráival, például a juhásszal. A tanyai iskolában előzetes bejelentkezéssel lehetőség van részt venni egy múltidéző tanórán, hétvégenként megkóstolhatják a Park kemencés finomságait.
A Szatócsbolt egyedi kézműves termékekkel, korabeli édességekkel, finomságokkal várja a látogatókat nyári szezonban minden nap (hétfő kivételével).
2025.02.04 - 2025.10.31 |
Platán Vendégház
Egész évben biztosítunk szállást az Ópusztaszerre érkező, megpihenni vágyók számára. A település központjában található vendégházunk kulturált körülmények között, ingyenes parkolási lehetőséggel várja vendégeit.
Ópusztaszeri Erdei Vendégházak
Várjuk Ópusztaszeren az Erdei Vendégházakban, mely a Wellness Vendégházat és a Családi Vendégházat foglalja magában. Szobáink, apartmanjaink minden igényt kielégítő szállást kínálnak igényes természetességgel, szép, nyugodt környezetben, az erdő szomszédságában. Élvezze vidékünk vendégszeretetét!
Gőzös Büfé Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén elhelyezkedő Gőzös Büfében (április 20.-október 31.) továbbra is biztosítjuk az étkezési lehetőséget vendégeink részére.
Szeri Kávézó Ópusztaszer
A Látogatóközpontban kávékülönlegességekkel, teákkal, üdítőitalokkal, finom borokkal, minőségi röviditalokkal várjuk Vendégeinket. SZÉP kártya és Erzsébet utalvány elfogadóhely.
Osztálykirándulás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kiváló osztálykirándulás helyszín lehet általános és középiskolás diákok részére egyaránt. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark része az Árpád-emlékmű, a Skanzen, a Szer monostor, a Nomád Park és a Rotunda. Az Emlékpark jelenleg az egyik ...
Paprika történeti kiállítás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
A szegedi paprika történetét állandó kiállításként mutatja be a látogatónak a méltán ismertté vált fűszernövényt termesztésének és feldolgozásának hagyománya alapján. A kiállítás az elmúlt két évtizedben a szegedi Felső-Tiszaparton működő Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeumban volt látogatható. ...
Szer története 3D animációs film az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark és a 3DPast.com közös produkciója a Szer története c. 3D-s animációs film, amely az Emlékpark ikonikus épületének, Szer monostorának a történetét mutatja be. A filmet a látogatók megtekinthetik az Emlékpark vetítőtermében.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Ópusztaszer a magyarság történelmének, múltjának, identitás-tudatának fontos helyszíne, Magyarország egyik legismertebb muzeális intézménye, kiállító- és kirándulóhelye, nemzeti emlékhely. Fő attrakciója a magyarok Kárpát-medencei bevonulását ábrázoló monumentális Feszty-körkép.
Csongrádi halászház az Ópusztaszeri Skanzenben
Csongrád, a Tisza parti kisváros neve szláv eredetű, „fekete várat” jelent. A honfoglalás után Ond vezér fia, Ete nemzetsége telepedett meg a korábbi földvárban és környékén. A Csongrádi halászház a dél-alföldi, mezővárosi paraszti kultúránk archaikus jellegű, másoknál szegényesebb rétegét példázza. A ...
Makói parasztház az Ópusztaszeri Skanzenben
A szegényparaszti létből az 1920-as években kiemelkedő hagymakertészek gazdaházat vásároltak és azokat a maguk igényei szerint alakították át. Így tett Diós Sándor hagymatermelő kisparaszt is, aki 1926-ban vásárolta meg az 1834-ben épített házat. A vertfalú, nádtetős épületet később felújította, ...
Nomád Park Ópusztaszer
Tapasztalja meg honfoglaló eleink mindennapi tevékenységeit, ismerje meg a jurtát kívülről-belülről! Naponta változó tevékenységekkel várjuk: nemezelés, rovás, lábbal hajtott fa eszterga működés közben, honfoglalás kori étkek, nomád játszótér. Hagyományőreink készséggel állnak rendelkezésére.
Postatörténeti Múzeum Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén található múzeumfalu egyik épülete a Postamúzeum, amely postatörténeti kiállításoknak ad otthont. A Tömörkény községből áttelepített községháza és postahivatal épületében 1987-ben nyílt meg a `Múzeumposta` postatörténeti kiállítással, valamint a ...
Puszta Háza Ópusztaszer
A Puszta Háza az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark környezet- és természetvédelmi oktatóközpontja. Szeretettel várjuk a környezeti és természeti értékek, a környezettudatos életmód, az ökológiai gazdálkodás és az ökoturizmus iránt érdeklődő látogatókat.
Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola az Ópusztaszeri Skanzenben
A Dél-Alföldön az 1840-es években történtek az első lépések a külterületen élők iskoláztatására. Eleinte vándor iparossegédek, obsitos katonák tanították a gyermekeket egy-egy gazdatanya kemencés szobájában az írás, olvasás, számolás tudományára. 1853-ban Szeged határában nyitották meg az első ...
Szegedi tanya Ópusztaszer
A szegedi tanya belterjesen gazdálkodó, 10-15 holdas kisparaszt gazdaságot képvisel. A tanyatelek, az épületek jellege és elhelyezése a XIX. és XX. század fordulójára jellemző. A lakóház eredetileg három osztatú: szoba-konyha-kamra tagolású volt, majd a legényfiú házasodása, s ezzel a család ...
Szentes-Dónáti szélmalom Ópusztaszer
A Szabadtéri Néprajzi Gyűjteménybe telepített szentesi szélmalmot Csúcs János tanyai gazda 1866-67-ben építtette. A felülhajtós szélmalmok típusába tartozik, amelyek négy szintesek: a földszinttől felfelé haladva lisztespad, kőpad, sebeskerékpad, nagykerékpad. A tornyos szélmalom előnye, hogy a malom ...
Szentesi tanya Ópusztaszer
A Szentesi tanya berendezése az 1910-es évek első felének lakáskultúráját dokumentálja. Kiváló támpontot adtak ehhez Papp Imrének, a szentesi népélet krónikásának részletes tanyaleírásai, amelyek épp az 1910-es évek tanyáit idézik.