Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola az Ópusztaszeri Skanzenben
A Dél-Alföldön az 1840-es években történtek az első lépések a külterületen élők iskoláztatására. Eleinte vándor iparossegédek, obsitos katonák tanították a gyermekeket egy-egy gazdatanya kemencés szobájában az írás, olvasás, számolás tudományára. 1853-ban Szeged határában nyitották meg az első állandó tanyai népiskolákat és rövidesen más alföldi városok külterületén is kigyúltak a művelődés lámpásai.
Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola
1888-89-ben a szegedi határban már 24 elemi népiskola működött és ezekben 3641 tanulót tartottak számon. Megkezdődött a tanyai parasztság körében az analfabetizmus fölszámolása.
Később – az 1920-as évek közepétől – Klebelsberg Kuno közoktatási miniszter munkásságának eredményeként három év alatt 5000 tanyai tanterem épült Magyarországon. Az új iskolaépületek fala már nem vályogból, hanem téglából készült, vörösfenyő hajópadlóval, hatalmas ablakokkal és palatetővel. A modern iskolaépületben több szobás tanítói lakás is épült. A korszellemben a tanítói életpálya élethivatás, mely népművelői, tanácsadói, egyesületi jegyzői feladatvállalást is jelentett.
Az 1980-as évekre az első tanyai iskolákat elbontották vagy teljesen átépítették, ezért a szegedi múzeum munkatársai egy 1911-ben Felső-Pusztaszer Árpádhalom határrészén épült elemi népiskolát telepítettek a szabadtéri gyűjteménybe. A visszaemlékezések szerint a tanítói lakás eredetileg csárda volt, melyet a tanterem építésekor tettek lakhatóvá. Az épület alapját a közelben kitermelt réti mészkőből, darázskőből rakták, fala vályog, tetejét zsindely fedte.
A fagerendás mennyezetű, fapadlós tanteremben a századelő elemi népiskoláinak vaskos padjai, taneszközei, térképei, színes faliképei láthatók. A pusztaszer-árpádhalmi iskola tantermében gyakran 80-100, hat-tizenkét éves gyermek zsúfolódott össze. A volt tanítói lakásban iskolatörténeti kiállítást tekinthetnek meg.
A tanyai iskolák előtt a fenntartó hatóság vagy a környék lakói keresztet és harangot állítottak. A községtől, várostól távoli tanyák lakói ritkán jutottak el templomba, ezért a római katolikus papok a tanyai iskolákban tartottak miséket. Télen a tanítók gazdasági, egészségügyi ismeretterjesztő előadásokat szerveztek. A tanyai tanító – ahogy Gárdonyi Géza írta – „lámpás” volt a környező tanyai nép számára: a művelődés fényét terjesztette a lakott településtől távoli tanyák között.
2025.02.04 - 2025.10.31 |
Platán Vendégház
Egész évben biztosítunk szállást az Ópusztaszerre érkező, megpihenni vágyók számára. A település központjában található vendégházunk kulturált körülmények között, ingyenes parkolási lehetőséggel várja vendégeit.
Ópusztaszeri Erdei Vendégházak
Várjuk Ópusztaszeren az Erdei Vendégházakban, mely a Wellness Vendégházat és a Családi Vendégházat foglalja magában. Szobáink, apartmanjaink minden igényt kielégítő szállást kínálnak igényes természetességgel, szép, nyugodt környezetben, az erdő szomszédságában. Élvezze vidékünk vendégszeretetét!
Gőzös Büfé Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén elhelyezkedő Gőzös Büfében (április 20.-október 31.) továbbra is biztosítjuk az étkezési lehetőséget vendégeink részére.
Szeri Kávézó Ópusztaszer
A Látogatóközpontban kávékülönlegességekkel, teákkal, üdítőitalokkal, finom borokkal, minőségi röviditalokkal várjuk Vendégeinket. SZÉP kártya és Erzsébet utalvány elfogadóhely.
Feszty-körkép látogatás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025. április 22. (kedd) - 2025. április 27. (vasárnap)
A Feszty-körkép Feszty Árpád festőművész körpanorámája a honfoglalásról: Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban látható kép nem csak méreteiben lenyűgöző (120 méter hosszú, 15 méter magas), de művészi kivitelezésében is egyedülálló. A körkép egy sajátos műfaj, előtte terepasztalt alakítottak ...
Ópusztaszeri kirándulás a Magyar Kalandok Parkjába, a Nemzeti Történeti Emlékparkba 2025. április 22. (kedd) - 2025. április 27. (vasárnap)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kiváló kirándulóhely a családok részére, ahol a gyerekek megismerhetik a Honfoglalás történelmét. A Parkban számos látnivaló, mint az Árpád-emlékmű, a Szer monostora, a Skanzen, a Puszta Háza, a Nomád Park és a Rotunda kiállításai látogathatók. A Rotunda ad ...
Ópusztaszeri programok 2025. Fesztiválok, rendezvények, események 2025. április 22. (kedd) - 2025. április 27. (vasárnap)
Kalandozások a Csillagösvény Élményparkban
Ópusztaszeri programajánló 2025-ben. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark több, mint 55 hektáron várja látogatóit közel 40 féle programmal, itt minden korosztály megtalálja a számára megfelelő élményt, szórakozást, akár egyénileg, akár csoportosan látogat el ide. A Csillagösvény Labirintus Ökopark kiváló ...
Kalandos Emlékhely program 2025 Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark 2025. április 24. (csütörtök) - 2025. április 26. (szombat)
A Kalandos Emlékhely programsorozat folytatódik az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. A programsorozat célja, hogy a látogatók számára tartalmas, érdekes, alkalomhoz illő programokat kínáljunk, ezáltal „élővé” téve a muzeális kiállítóhelyet. A látogatóknak lehetőségük nyílik ...
Pünkösdölő Ópusztaszer 2025. Pünkösdi programok az Emlékparkban 2025. június 8. (vasárnap) - 2025. június 9. (hétfő)
Az idei Pünkösdölő program 2025. június 8-9. között lesz Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. Pünkösdhétfőn hagyományőrző programok és pünkösdi királyválasztás várja az Emlékparkba látogatókat!
Magyarok Országos Gyűlése 2025 Ópusztaszer 2025. június 27. (péntek) - 2025. június 29. (vasárnap)
XI. Magyarok Országos Gyűlése az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025. június 27-29. között. Nemzetvédelmi Szabadegyetem, tematikus sátrak, előadók a világ minden részéről, kézművesvásár, gyermekfoglalkoztatók, koncertek, kiállítások, hagyományőrző bemutatók, haditechnikai és harcászati ...
Szobori búcsú Ópusztaszer 2025 2025. szeptember 7. (vasárnap)
2025. szeptember 7-én, vasárnap az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark egyik legfontosabb ünnepére, a Szobori búcsúra várjuk látogatóinkat. Egész nap változatos programok: ünnepi szentmise, népzene, lovas kocsikázás, fogathajtók ügyességi versenye, honfoglalás-kori lovasbemutató, kézműves ...
Ópusztaszer kiállítás 2025 2025.03.29. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
„Társadalom és kultúra a két világháború közötti Magyarországon” új időszaki kiállítás
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark az állandó kiállítások mellett folyamatosan minden évben új időszaki kiállításoknak ad otthont.
Bérelhető elektromos kisautó az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark bebarangolására 2025.04.01. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Szezonban (április 1. és október 31. között) 4 illetve 6 személyes, elektromos kisautók bérelhetők. A környezetbarát kisautók kényelmesek, egyszerű a használatuk, élmény a vezetésük. Az idősebbek, fáradékonyabbak, kisgyermekesek is bebarangolhatják a hatalmas területet, semmilyen látnivalóról nem maradnak ...
Csoportos tárlatvezetés és idegenvezetés az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.01. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban csoportok részére lehetőség van tárlat- és idegenvezetésre magyar és angol nyelven, amelyre előzetes bejelentkezés szükséges. Az Emlékpark része az Árpád-emlékmű, a Skanzen, a Szer monostor, a Nomád park és a Rotunda. Az Emlékpark jelenleg az egyik ...
Iskolatörténeti kiállítás Ópusztaszer, Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola 2025.02.01. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
A Dél-Alföldön az 1840-es években történtek az első lépések a külterületen élők iskoláztatására. Eleinte vándor iparossegédek, obsitos katonák tanították a gyermekeket egy-egy gazdatanya kemencés szobájában az írás, olvasás, számolás tudományára. 1853-ban Szeged határában nyitották meg az első ...
Nézze meg a Magyarország történelmét bemutató 3D filmet az Emlékparkban! 2025.02.01. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
Ópusztaszeren élmény formájában ismerhetik meg a történelmet! Kihagyhatatlan élményben lesz része azoknak, akik megnézik a Magyarország történelmét bemutató páratlan filmet! A csúcstechnikával készült 3D-s alkotás történelmünk meghatározó eseményeit mutatja be a honfoglalástól napjainkig. A filmet megnézhetik a ...
Postatörténeti kiállítás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.01. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
A Tömörkény községből áttelepített községháza és postahivatal épületében 1987-ben nyílt meg a `Múzeumposta` postatörténeti kiállítással, valamint a `Postamesternők emlékezete` és a `Puskás Tivadar hírmondója` c. tárlatokkal (utóbbi helyén jelenleg a csendőrszoba tekinthető meg). A kiállításokat a ...
Rotunda interaktív kiállítások az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.01. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark egyik főépülete a Feszty-körképnek is helyet adó Rotunda. Az épület ma már belülről teljesen körüljárható. A kiállítások olyan korszerű multimédiás és interaktív elemeket is tartalmaznak, amelyek mindenben megfelelnek a mai kor múzeumi-turisztikai ...
Ópusztaszeri esküvő helyszín a Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.01. (szombat) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark valóban különleges esküvői helyszín! Komplex esküvői szolgáltatást kínálunk! Legyen szó a polgári vagy az egyházi szertartásról, esküvői ebédről, vacsoráról, akár szállásról, tudunk segíteni, hogy élete legszebb napja valóban különleges legyen.
Bezdédi tarsolylemez a Honfoglalás kiállításon, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.01. (szombat) - 2025.11.30. (vasárnap)
Bezdédi tarsolylemez a Honfoglalás kiállításon, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban. A kiállítás különböző tárgyi emlékei között megtaláljuk a bezdédi tarsolylemezt is, amely az egyik legbeszédesebb bizonyítéka annak, hogy a honfoglaló magyarok saját hiedelemvilágukon kívül ismerték a korabeli ...
Múzeumpedagógiai foglalkozások az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Múzeumpedagógiai foglalkozások az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Ópusztaszer a magyarság történelmének, múltjának, identitás-tudatának fontos helyszíne, Magyarország egyik legismertebb muzeális intézménye, kiállító- és kirándulóhelye, nemzeti emlékhely. Fő attrakciója a magyarok Kárpát-medencei bevonulását ábrázoló monumentális Feszty-körkép.
Csongrádi halászház az Ópusztaszeri Skanzenben
Csongrád, a Tisza parti kisváros neve szláv eredetű, „fekete várat” jelent. A honfoglalás után Ond vezér fia, Ete nemzetsége telepedett meg a korábbi földvárban és környékén. A Csongrádi halászház a dél-alföldi, mezővárosi paraszti kultúránk archaikus jellegű, másoknál szegényesebb rétegét példázza. A ...
Makói parasztház az Ópusztaszeri Skanzenben
A szegényparaszti létből az 1920-as években kiemelkedő hagymakertészek gazdaházat vásároltak és azokat a maguk igényei szerint alakították át. Így tett Diós Sándor hagymatermelő kisparaszt is, aki 1926-ban vásárolta meg az 1834-ben épített házat. A vertfalú, nádtetős épületet később felújította, ...
Nomád Park Ópusztaszer
Tapasztalja meg honfoglaló eleink mindennapi tevékenységeit, ismerje meg a jurtát kívülről-belülről! Naponta változó tevékenységekkel várjuk: nemezelés, rovás, lábbal hajtott fa eszterga működés közben, honfoglalás kori étkek, nomád játszótér. Hagyományőreink készséggel állnak rendelkezésére.
Postatörténeti Múzeum Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén található múzeumfalu egyik épülete a Postamúzeum, amely postatörténeti kiállításoknak ad otthont. A Tömörkény községből áttelepített községháza és postahivatal épületében 1987-ben nyílt meg a `Múzeumposta` postatörténeti kiállítással, valamint a ...
Puszta Háza Ópusztaszer
A Puszta Háza az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark környezet- és természetvédelmi oktatóközpontja. Szeretettel várjuk a környezeti és természeti értékek, a környezettudatos életmód, az ökológiai gazdálkodás és az ökoturizmus iránt érdeklődő látogatókat.
Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola az Ópusztaszeri Skanzenben
A Dél-Alföldön az 1840-es években történtek az első lépések a külterületen élők iskoláztatására. Eleinte vándor iparossegédek, obsitos katonák tanították a gyermekeket egy-egy gazdatanya kemencés szobájában az írás, olvasás, számolás tudományára. 1853-ban Szeged határában nyitották meg az első ...
Szegedi tanya Ópusztaszer
A szegedi tanya belterjesen gazdálkodó, 10-15 holdas kisparaszt gazdaságot képvisel. A tanyatelek, az épületek jellege és elhelyezése a XIX. és XX. század fordulójára jellemző. A lakóház eredetileg három osztatú: szoba-konyha-kamra tagolású volt, majd a legényfiú házasodása, s ezzel a család ...
Szentes-Dónáti szélmalom Ópusztaszer
A Szabadtéri Néprajzi Gyűjteménybe telepített szentesi szélmalmot Csúcs János tanyai gazda 1866-67-ben építtette. A felülhajtós szélmalmok típusába tartozik, amelyek négy szintesek: a földszinttől felfelé haladva lisztespad, kőpad, sebeskerékpad, nagykerékpad. A tornyos szélmalom előnye, hogy a malom ...
Szentesi tanya Ópusztaszer
A Szentesi tanya berendezése az 1910-es évek első felének lakáskultúráját dokumentálja. Kiváló támpontot adtak ehhez Papp Imrének, a szentesi népélet krónikásának részletes tanyaleírásai, amelyek épp az 1910-es évek tanyáit idézik.