Szeri Gyógynövényház és Kert Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2017-ben épült fel a Szeri Gyógynövényház, a gyógynövénykerttel, foglalkoztatóval és feldolgozóval együtt. A fejlesztéssel az Emlékpark közelebb került korábban kitűzött céljaihoz, nevezetesen a vidéki közösségek megerősítésén keresztül, az Ópusztaszeren található kulturális táji örökségének, Szer Monostorának megőrzését, fenntartását, helyreállítását, valamint Szer Monostor romjainak, kulturális örökségi elemeinek folyamatos, széles körű társadalmi hozzáférhetőségének, megismerhetőségének, befogadásának elősegítését, élményszerű bemutatását célzó törekvéséhez.
Ennek megvalósítása érdekében az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén fekvő, műemléki védettséget élvező Szer Monostor romjainak egy részére épült fel egy fedett foglalkoztató épület, amelyben helyet kapott egy gyógynövény feldolgozó és szárító részleg, egy üvegház, valamint egy ajándékbolt is. Az épület előtt történeti alapokon nyugvó kert épült ki különböző történelmi korszakokból kapva ízelítőt, részben alapul véve a bencés szerzetesek St. Gallen-i terveit. A kertben termelt növények szárítását és interaktívan történő feldolgozását szolgálja az épületben helyet kapó feldolgozó és szárító.
A fejlesztés lehetővé teszi, hogy széles korosztályi csoportok tudjanak programokon részt venni, valamint a kikapcsolódni vágyó látogatók és a szakma képviselői egyaránt kaphassanak információkat, élményeket.
A kert úgy készült el, hogy nyomon követhető legyen benne az a rendszer, ami a középkori kolostori kertkultúrát jellemezte, azonban érvényesüljenek benne a jelenkor embere számára hasznosítható megoldások is. Nem volt mellékes a díszítő funkció megtartása sem, lévén, hogy az Emlékpark egy kiemelten látogatott kiállítóhely, így ez a szempont is különös hangsúlyt kapott.
Technikai megoldások terén fontos a megújuló energiaforrások alkalmazása, ugyanis napelemek szolgáltatják a felhasználható elektromos áramot, valamint ezek a felesleget vissza is képesek táplálni az Emlékpark többi épületegységéhez is, így hozzájárul az energiafelhasználás csökkentéséhez. A fúrt kút mellett esővízgyűjtő tartály is telepítésre került, ami egyszerre 5000 liter csapadékvizet képes raktározni, így az öntözés teljesen természetes forrásból valósulhat meg.
A Gyógynövényház helyet biztosít kisebb létszámú szakmai rendezvényeknek, műhelyeknek. A jövőben várjuk a gyakorlati képzésben résztvevőket is. Emellett új kiállítási egységként az Emlékpark szép, illusztris helyszíne rendezvények alkalmával.
A létesítményben kialakításra került egy ajándékbolt is, amiben olyan termékek kaphatóak, amelyek a kistérség termelőitől, iparosaitól, művészeitől származnak. Ekképpen is megvalósul az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark térségi szerepvállalása, miszerint több téren is támogatja környezetét és a térségben élőket. Továbbá kellemes környezetben egy finom kávé elfogyasztására is lehetősége nyílik az ide ellátogató vendégeknek.
Nagyon fontos szerepet játszik a Gyógynövényház gyakorlatában a múzeumpedagógia, aminek keretében a Szeri Praktika című foglalkozáson vehetnek részt az érdeklődők. Itt a külső helyszínektől indulva, a monostort és a kertet megismerve jut be a csoport a belső foglalkoztató térbe, ahol csoportmunkában tapasztalaton keresztül és folyamatos egyéni információszerzéssel ismerhető meg a különböző gyógynövények felhasználása, termesztése. A foglalkozás keretében a történeti ismeretek mellett érdekes szakmai ismereteket is kaphatnak az érdeklődők, ezáltal közelebb hozva őket a természetes gyógymódokhoz, természetközeli szemlélethez.
Szeretettel várunk minden hazai és külföldi vendéget, ha meg kíván ismerkedni a gyógynövényekkel, biotermesztéssel, vagy egyszerűen szeretne kikapcsolódni és egy kellemes napot eltölteni nálunk.
Szeri Gyógynövényház nyitvatartása:
Nyári szezonban: 10:00-18:00 (hétfő kivételével minden nap)
Téli szezonban: 10:00-16:00 (hétfő kivételével minden nap)
Szeri Gyógynövénybolt nyitvatartása:
Nyári szezonban: 10:00-17:45 (szerdától vasárnapig)
Téli szezonban: zárva
2025.02.04 - 2025.10.31 |
Platán Vendégház
Egész évben biztosítunk szállást az Ópusztaszerre érkező, megpihenni vágyók számára. A település központjában található vendégházunk kulturált körülmények között, ingyenes parkolási lehetőséggel várja vendégeit.
Ópusztaszeri Erdei Vendégházak
Várjuk Ópusztaszeren az Erdei Vendégházakban, mely a Wellness Vendégházat és a Családi Vendégházat foglalja magában. Szobáink, apartmanjaink minden igényt kielégítő szállást kínálnak igényes természetességgel, szép, nyugodt környezetben, az erdő szomszédságában. Élvezze vidékünk vendégszeretetét!
Gőzös Büfé Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén elhelyezkedő Gőzös Büfében (április 20.-október 31.) továbbra is biztosítjuk az étkezési lehetőséget vendégeink részére.
Szeri Kávézó Ópusztaszer
A Látogatóközpontban kávékülönlegességekkel, teákkal, üdítőitalokkal, finom borokkal, minőségi röviditalokkal várjuk Vendégeinket. SZÉP kártya és Erzsébet utalvány elfogadóhely.
Osztálykirándulás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kiváló osztálykirándulás helyszín lehet általános és középiskolás diákok részére egyaránt. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark része az Árpád-emlékmű, a Skanzen, a Szer monostor, a Nomád Park és a Rotunda. Az Emlékpark jelenleg az egyik ...
Paprika történeti kiállítás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
A szegedi paprika történetét állandó kiállításként mutatja be a látogatónak a méltán ismertté vált fűszernövényt termesztésének és feldolgozásának hagyománya alapján. A kiállítás az elmúlt két évtizedben a szegedi Felső-Tiszaparton működő Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeumban volt látogatható. ...
Szer története 3D animációs film az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark és a 3DPast.com közös produkciója a Szer története c. 3D-s animációs film, amely az Emlékpark ikonikus épületének, Szer monostorának a történetét mutatja be. A filmet a látogatók megtekinthetik az Emlékpark vetítőtermében.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Ópusztaszer a magyarság történelmének, múltjának, identitás-tudatának fontos helyszíne, Magyarország egyik legismertebb muzeális intézménye, kiállító- és kirándulóhelye, nemzeti emlékhely. Fő attrakciója a magyarok Kárpát-medencei bevonulását ábrázoló monumentális Feszty-körkép.
Csongrádi halászház az Ópusztaszeri Skanzenben
Csongrád, a Tisza parti kisváros neve szláv eredetű, „fekete várat” jelent. A honfoglalás után Ond vezér fia, Ete nemzetsége telepedett meg a korábbi földvárban és környékén. A Csongrádi halászház a dél-alföldi, mezővárosi paraszti kultúránk archaikus jellegű, másoknál szegényesebb rétegét példázza. A ...
Makói parasztház az Ópusztaszeri Skanzenben
A szegényparaszti létből az 1920-as években kiemelkedő hagymakertészek gazdaházat vásároltak és azokat a maguk igényei szerint alakították át. Így tett Diós Sándor hagymatermelő kisparaszt is, aki 1926-ban vásárolta meg az 1834-ben épített házat. A vertfalú, nádtetős épületet később felújította, ...
Nomád Park Ópusztaszer
Tapasztalja meg honfoglaló eleink mindennapi tevékenységeit, ismerje meg a jurtát kívülről-belülről! Naponta változó tevékenységekkel várjuk: nemezelés, rovás, lábbal hajtott fa eszterga működés közben, honfoglalás kori étkek, nomád játszótér. Hagyományőreink készséggel állnak rendelkezésére.
Postatörténeti Múzeum Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén található múzeumfalu egyik épülete a Postamúzeum, amely postatörténeti kiállításoknak ad otthont. A Tömörkény községből áttelepített községháza és postahivatal épületében 1987-ben nyílt meg a `Múzeumposta` postatörténeti kiállítással, valamint a ...
Puszta Háza Ópusztaszer
A Puszta Háza az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark környezet- és természetvédelmi oktatóközpontja. Szeretettel várjuk a környezeti és természeti értékek, a környezettudatos életmód, az ökológiai gazdálkodás és az ökoturizmus iránt érdeklődő látogatókat.
Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola az Ópusztaszeri Skanzenben
A Dél-Alföldön az 1840-es években történtek az első lépések a külterületen élők iskoláztatására. Eleinte vándor iparossegédek, obsitos katonák tanították a gyermekeket egy-egy gazdatanya kemencés szobájában az írás, olvasás, számolás tudományára. 1853-ban Szeged határában nyitották meg az első ...
Szegedi tanya Ópusztaszer
A szegedi tanya belterjesen gazdálkodó, 10-15 holdas kisparaszt gazdaságot képvisel. A tanyatelek, az épületek jellege és elhelyezése a XIX. és XX. század fordulójára jellemző. A lakóház eredetileg három osztatú: szoba-konyha-kamra tagolású volt, majd a legényfiú házasodása, s ezzel a család ...
Szentes-Dónáti szélmalom Ópusztaszer
A Szabadtéri Néprajzi Gyűjteménybe telepített szentesi szélmalmot Csúcs János tanyai gazda 1866-67-ben építtette. A felülhajtós szélmalmok típusába tartozik, amelyek négy szintesek: a földszinttől felfelé haladva lisztespad, kőpad, sebeskerékpad, nagykerékpad. A tornyos szélmalom előnye, hogy a malom ...
Szentesi tanya Ópusztaszer
A Szentesi tanya berendezése az 1910-es évek első felének lakáskultúráját dokumentálja. Kiváló támpontot adtak ehhez Papp Imrének, a szentesi népélet krónikásának részletes tanyaleírásai, amelyek épp az 1910-es évek tanyáit idézik.