Tiszai gátőrház, halászkunyhó az Ópusztaszeri Skanzenben
Megújult a gátőrház - Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark méltán egyik legkedveltebb épületét, a gátőrházat, az abban látható kiállításokat és az épület környékét az elmúlt időszakban felújították. A felújítási munkálatok az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság segítségével valósultak meg.
Tiszai gátőrház, halászkunyhó és tiszai fafeldolgozás
A Tisza vízszabályozása a XIX. században kezdődött. Az elhúzódó munkálatokat felgyorsította az 1879-es tiszai árvíz által előidézett mérhetetlen pusztítás, így a vízszabályozás munkálatai 1905-re befejeződtek.
A védművek, töltések felépültével új feladatok jelentkeztek. A töltések megfigyelése, gondozása a gátőrök feladata lett, ezért a mentett oldalakon gátőrházak sora épült. Az Emlékparkban felépített gátőrtelep a szegedi Móra Ferenc Múzeum iratanyagából előkerült, 1892. évben készült eredeti tervek alapján készült.
A gátőrházak körül a falusi parasztgazdaság megszokott épületei (istállók, ólak, terménydarálók, kocsiszín) sorakoztak, kiegészítve az ármentesítő társulat védelmi eszközeit őrző szertárral.
A lakóépület konyhájában a gátőrök életmódját bemutató kiállítás látható. A jobb oldali helyiség az ún. tiszti szoba, amit ma a gátőr irodájának neveznénk, árvédekezéskor ez volt a védelmet irányító mérnök főhadiszállása. A bal oldali teremben a Tisza-völgy vízrendezésének történetével ismerkedhet meg a látogató.
A telephez tartozó melléképületben van a raktár, ahol ma is az eredeti, „készenléti” állapotban tárolják azokat az eszközöket, amelyeket az árvédekezéskor a gáton használnak. A melléképület másik helységében az 1879-es nagy árvíz terepasztala látható, amely hang-, fény- és képeffektusokkal mutatja be a szegedi nagy árvíz történetét.
A közeli tó mellett látható egy tiszai halásztanya, nádtetős kunyhó és benne a halászat eszközei. Szemben egy fedett szín alatt tekinthető meg a szegedi hajóácsok (superok) munkáját bemutató kiállítás. Itt áll az utolsó szegedi haltartó bárka, amelynek különleges díszítménye a nagybőgő csigát formáló hajóorr, ami házak előtt megjelenve mutatta, hogy a ház lakója tiszai, Tiszából élő ember.
2025.02.04 - 2025.10.31 |
Platán Vendégház
Egész évben biztosítunk szállást az Ópusztaszerre érkező, megpihenni vágyók számára. A település központjában található vendégházunk kulturált körülmények között, ingyenes parkolási lehetőséggel várja vendégeit.
Ópusztaszeri Erdei Vendégházak
Várjuk Ópusztaszeren az Erdei Vendégházakban, mely a Wellness Vendégházat és a Családi Vendégházat foglalja magában. Szobáink, apartmanjaink minden igényt kielégítő szállást kínálnak igényes természetességgel, szép, nyugodt környezetben, az erdő szomszédságában. Élvezze vidékünk vendégszeretetét!
Gőzös Büfé Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén elhelyezkedő Gőzös Büfében (április 20.-október 31.) továbbra is biztosítjuk az étkezési lehetőséget vendégeink részére.
Szeri Kávézó Ópusztaszer
A Látogatóközpontban kávékülönlegességekkel, teákkal, üdítőitalokkal, finom borokkal, minőségi röviditalokkal várjuk Vendégeinket. SZÉP kártya és Erzsébet utalvány elfogadóhely.
Osztálykirándulás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark kiváló osztálykirándulás helyszín lehet általános és középiskolás diákok részére egyaránt. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark része az Árpád-emlékmű, a Skanzen, a Szer monostor, a Nomád Park és a Rotunda. Az Emlékpark jelenleg az egyik ...
Paprika történeti kiállítás az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
A szegedi paprika történetét állandó kiállításként mutatja be a látogatónak a méltán ismertté vált fűszernövényt termesztésének és feldolgozásának hagyománya alapján. A kiállítás az elmúlt két évtizedben a szegedi Felső-Tiszaparton működő Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeumban volt látogatható. ...
Szer története 3D animációs film az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban 2025.02.04. (kedd) - 2025.10.31. (péntek)
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark és a 3DPast.com közös produkciója a Szer története c. 3D-s animációs film, amely az Emlékpark ikonikus épületének, Szer monostorának a történetét mutatja be. A filmet a látogatók megtekinthetik az Emlékpark vetítőtermében.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
Ópusztaszer a magyarság történelmének, múltjának, identitás-tudatának fontos helyszíne, Magyarország egyik legismertebb muzeális intézménye, kiállító- és kirándulóhelye, nemzeti emlékhely. Fő attrakciója a magyarok Kárpát-medencei bevonulását ábrázoló monumentális Feszty-körkép.
Csongrádi halászház az Ópusztaszeri Skanzenben
Csongrád, a Tisza parti kisváros neve szláv eredetű, „fekete várat” jelent. A honfoglalás után Ond vezér fia, Ete nemzetsége telepedett meg a korábbi földvárban és környékén. A Csongrádi halászház a dél-alföldi, mezővárosi paraszti kultúránk archaikus jellegű, másoknál szegényesebb rétegét példázza. A ...
Makói parasztház az Ópusztaszeri Skanzenben
A szegényparaszti létből az 1920-as években kiemelkedő hagymakertészek gazdaházat vásároltak és azokat a maguk igényei szerint alakították át. Így tett Diós Sándor hagymatermelő kisparaszt is, aki 1926-ban vásárolta meg az 1834-ben épített házat. A vertfalú, nádtetős épületet később felújította, ...
Nomád Park Ópusztaszer
Tapasztalja meg honfoglaló eleink mindennapi tevékenységeit, ismerje meg a jurtát kívülről-belülről! Naponta változó tevékenységekkel várjuk: nemezelés, rovás, lábbal hajtott fa eszterga működés közben, honfoglalás kori étkek, nomád játszótér. Hagyományőreink készséggel állnak rendelkezésére.
Postatörténeti Múzeum Ópusztaszer
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark területén található múzeumfalu egyik épülete a Postamúzeum, amely postatörténeti kiállításoknak ad otthont. A Tömörkény községből áttelepített községháza és postahivatal épületében 1987-ben nyílt meg a `Múzeumposta` postatörténeti kiállítással, valamint a ...
Puszta Háza Ópusztaszer
A Puszta Háza az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark környezet- és természetvédelmi oktatóközpontja. Szeretettel várjuk a környezeti és természeti értékek, a környezettudatos életmód, az ökológiai gazdálkodás és az ökoturizmus iránt érdeklődő látogatókat.
Pusztaszer-árpádhalmi tanyai iskola az Ópusztaszeri Skanzenben
A Dél-Alföldön az 1840-es években történtek az első lépések a külterületen élők iskoláztatására. Eleinte vándor iparossegédek, obsitos katonák tanították a gyermekeket egy-egy gazdatanya kemencés szobájában az írás, olvasás, számolás tudományára. 1853-ban Szeged határában nyitották meg az első ...
Szegedi tanya Ópusztaszer
A szegedi tanya belterjesen gazdálkodó, 10-15 holdas kisparaszt gazdaságot képvisel. A tanyatelek, az épületek jellege és elhelyezése a XIX. és XX. század fordulójára jellemző. A lakóház eredetileg három osztatú: szoba-konyha-kamra tagolású volt, majd a legényfiú házasodása, s ezzel a család ...
Szentes-Dónáti szélmalom Ópusztaszer
A Szabadtéri Néprajzi Gyűjteménybe telepített szentesi szélmalmot Csúcs János tanyai gazda 1866-67-ben építtette. A felülhajtós szélmalmok típusába tartozik, amelyek négy szintesek: a földszinttől felfelé haladva lisztespad, kőpad, sebeskerékpad, nagykerékpad. A tornyos szélmalom előnye, hogy a malom ...
Szentesi tanya Ópusztaszer
A Szentesi tanya berendezése az 1910-es évek első felének lakáskultúráját dokumentálja. Kiváló támpontot adtak ehhez Papp Imrének, a szentesi népélet krónikásának részletes tanyaleírásai, amelyek épp az 1910-es évek tanyáit idézik.