Tűzoltó Múzeum
1985. május 25-én nyílt meg a Tolna megyei Bonyhád városában a helyi Tűzoltó Múzeum. A budapesti múzeum szakmai felügyeletével és támogatásával működő intézmény egy 144 m2 alapterületű, 28 m2 galériával kiegészített, korábban magtárnak használt épületben nyert elhelyezést.
Az építésben, a kiállítási anyag összegyűjtésében, és a kiállítás elkészítésében a megyei tűzoltó parancsnokság, a megyei múzeumi szervezet, a városi vezetés, a helyi önkéntes tűzoltók és a budapesti Tűzoltó Múzeum vett részt. 1988-ban az épületet egy korhű szertárral bővítették, amelyben a korabeli tűzoltófecskendőket helyezték el. A kiállitóhely állandó kiállítása "Tűzre, vízre vigyázzatok" címmel a szervezett tűzoltóságok előtti idők tűzvédelmét, elsősorban a céhek tűzoltói szolgálatát mutatja be.
Az oltóeszközök fejlődése a XV. században indult meg. Kezdetben a kézi vízipuskát, majd az 1600-as évek közepétől a gólyanyakú fecskendőt használták egyre több városunkban. A szemközti falsíkra Jan van der Heyden könyvének az amszterdami admiralitás épületének égését ábrázoló metszete került. A hatalmas méretű nagyításon jól látszanak az együtt dolgozó régi gólyanyakú és az új tömlős fecskendők.
A tárolók fölött elhelyezett, a dunántúli települések legnevezetesebb Szent Flórián szobrairól készült felvételek sorát Szedres község 5,5 m magas haranglábja zárja, amelynek harangját 1894-ben öntötték. Hazánkban a tűzoltó-felszereléseket és fecskendőket (gyakran harangokat is) gyártó üzemek a XIX. század elején kezdték meg működésüket.
A tűzoltók számára nagyon fontos légzésvédelmi eszközök fejlődését a König-féle füstsisakok és a Kőszegi- féle légzőkészülék szemlélteti. A galérián az 1874-ben alakult Bonyhádi Önkéntes Tűzoltó Egyesület múltját és jelenét ismerhetik meg a látogatók. A szertárépület a Högyész községben a XX. század elején épült eredeti mintájára készült, egyszintes, födém nélküli 70 m2 alapterületű építmény.Az itt kiállított fecskendők különböző korúak és típusúak. Valamennyi lóvontatású és elsősorban a kisebb városok, községek tűzvédelmi igényét szolgálták.
A legrégebbi a megyében gyártott süllyesztett medence és fecskendő (1893), a többi az 1920-30-as években, a nagy tűzoltószer gyárak - Tendloff-Dittrich, KöWer, Tamóczy, Seltenhofer - által készített előkocsis mozdonyfecskendő, kocsifecskendők és szerkocsik. A falra helyezett fényképek, oklevelek, leírások a korabeli tűzoltóeszközök használatát ismertetik.
Forrás: A Kartasztrófavédelmi múzeum honlapja
2025.01.01 - 2025.12.31 | |
Hétfő: | 08:30 - 16:00 |
Kedd: | 08:30 - 16:00 |
Szerda: | 08:30 - 16:00 |
Csütörtök: | 08:30 - 16:00 |
Péntek: | 08:30 - 16:00 |
Szombat: | - |
Vasárnap: | - |
Koller Panzió Étterem Bonyhád
A Koller Panzió Étterem a Dél-Dunántúlon a Mecsek közelében Bonyhádon várja a nyugodt kikapcsolódásra vágyó vendégeit. A családbarát panzióban kellemes környezetben pihenhet. A kertben játszótér várja a kisebbeket.
Rittinger Hotel Bonyhád
A Völgység szívében található Rittinger Hotel 28 nem dohányzó, mindent igényt kielégítő, ízlésesen berendezett, összkomfortos szobával várja a látogatókat Bonyhádon a 6-os főút mellett jó parkolási lehetőséggel. A szobák berendezését úgy alakítottuk ki, hogy mind a pihenésre vágyó vendégek, mind a ...
Autós Étterem - BGS Étterem és Pizzéria Bonyhád
A 6-os út mellett Szekszárd és Pécs között folyamatosan megújuló étlappal, heti menüvel várjuk kedves vendégeinket. Ételeinket házhoz is szállítjuk. 80 főig magán és céges rendezvények lebonyolítását vállaljuk.
Völgységi Könyvfesztivál 2025 Bonyhád 2025. június 6. (péntek) - 2025. június 8. (vasárnap)
Háromnapos kulturális fesztivál Bonyhádon, a Völgység szívében 2025. június 6-8. között kiadók és kézművesek részvételével, kulturális, irodalmi és családi programokkal. A több napos rendezvényen rengeteg könyvvel ismerkedhetnek meg a látogatók, emellett természetesen kézműves kalandokat is átélhetnek a ...
Bonyhád programok 2025. Események, rendezvények, fesztiválok 2025. június 6. (péntek) - 2025. június 8. (vasárnap)
Völgységi Könyvfesztivál
Bonyhádi programajánló. Kulturális rendezvények, színház, gyermek előadások, ünnepi programok egész évben. A településen népszerű a helyi fürdő és a termelői vásár is a helyiek és az ide kirándulók, érdeklődők körében.
Tompeti és Barátai koncertek 2025. Vidám műsorok az egész családnak 2025. június 7. (szombat)
Tompeti és Barátai vidám műsora az egész családnak szól - gyerekeknek, felnőtteknek, gyerekes felnőtteknek és felnőttes gyerekeknek - egyszóval mindenkinek, aki szívesen bepillantana Tompeti varázslatos világába, és szeretne egy órácskára újra gyerek lenni.
Bukovinai Találkozások Nemzetközi Folklórfesztivál 2025 Bonyhád 2025. augusztus 1. (péntek) - 2025. augusztus 3. (vasárnap)
36. Bukovinai Találkozások Nemzetközi Folklórfesztivál 2025. augusztus 1-3. között Bonyhádon.
Bonyhádi Piac 2025 2025.01.01. (szerda) - 2025.12.31. (szerda)
Bonyhádi Piac minden kedden és pénteken 5.00 - 14.00 óra között.
Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége Székely Ház
Bonyhád a II. világháború után Magyarországra - többségben Tolnába, Baranyába - telepített bukovinai székelyek központja, itt alakult meg a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége.
Tűzoltó Múzeum
1985. május 25-én nyílt meg a Tolna megyei Bonyhád városában a helyi Tűzoltó Múzeum. A budapesti múzeum szakmai felügyeletével és támogatásával működő intézmény egy 144 m2 alapterületű, 28 m2 galériával kiegészített, korábban magtárnak használt épületben nyert elhelyezést.
Varázskapu Óvodamúzeum
A Bonyhádi Múzeumi Tanösvény egyik kedves színfoltja a Markovics Mihályné által 2005-ben megálmodott és létrehozott Óvodamúzeum. A tárlat 1882-től öleli fel városunk óvodáztatásának történetét. A korabeli tárgyak, dokumentumok és fényképek, az összegyűjtött játékok mindenki számára élmény teli ...
Völgységi Múzeum Bonyhád
A múzeum a vidéki ember mindennapjaihoz kapcsolódó eszközöket, életvitelében használt tárgyakat kívánja bemutatni.
Barokk Orgonaépítő Műhely
A 18. század végén Bonyhád mezővárosban nyitotta meg a Dél-Dunántúlon a hódoltság utáni első orgonaépítő műhelyt Róth József.